Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jaké ořechy nesmí chybět ve zdravém jídelníčku?

Jaké ořechy nesmí chybět ve zdravém jídelníčku?
sdílet:

Označují se jako „brainfoods“, vynikají vysokým obsahem minerálních látek a jsou důležitým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Řeč je o ořeších, důležitých plodech, na jejichž zázračnou moc spoléhali už naši předkové. 

Někdo jim nevěnuje dostatečnou pozornost, jiný se bojí tuků, které obsahují. Ořechy ale rozhodně nejsou výživovým strašákem, naopak patří k důležitým potravinám, které bychom si měli dopřávat na denní bázi. 

Vlašské ořechy

Ať už vám roste ořešák na zahradě, nebo jste bedýnku vlašských ořechů dostali od sousedky, rozhodně tímto darem přírody nepohrdejte. Podle výzkumů jsou vlašské ořechy nejen skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, ale také vitamínu C, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, E, K a A. Dobrou zprávou je, že vlašské ořechy obsahují také hořčík, který je spojován se správnou činností nervové soustavy.

 • Pokud tedy trpíte nadměrným stresem nebo úzkostmi, dopřejte si několik vlašských oříšků denně. Na jídelníčku by se ořechy měly objevit také u všech, kteří bojují s vysokým cholesterolem.
 • Pravidelná konzumace vlašských ořechů totiž snižuje špatný cholesterol v krvi až o 16 %, a naopak zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu.
 • Díky obsahu fenolových sloučenin maj vlašské ořechy antioxidační schopnosti. V ideálním případě si denně dopřejte hrst vlašských ořechů, zhruba tedy 30 až 50 gramů. Skvěle se například hodí do jogurtů, dezertů nebo samotné jako svačinka.

Lískové oříšky

Pokud hledáte chuťově skvělé ořechy, které navíc vynikají svým složením, pak sáhněte po lískových oříšcích. Ty, stejně jako vlašské ořechy, obsahují důležité vitamíny B-komplexu a minerální látky, jako je mangan, draslík, vápník, měď, železo, hořčík, zinek a selen.

 • Lískové oříšky se také mohou pochlubit vysokým obsahem kyseliny listové, která je obzvláště důležitá pro nastávající maminky.
 • Důležitou složkou lískových oříšků je také vysoké množství manganu, který snižuje riziko vzniku rakoviny. 

Mandle

Vláknina, vitamín E a B2, mangan, hořčík, fosfor nebo měď. Ani mandle nejsou ve výživových hodnotách pozadu, a rozhodně mají svým konzumentům co nabídnout. Asi nikoho nepřekvapí, že podobně jako vlašské a lískové ořechy snižují hladinu špatného cholesterolu a zvyšují hladinu cholesterolu dobrého.

 • Pokud držíte redukční dietu, rozhodně se mandlím nevyhýbejte. Naopak, zařaďte hrst mandlí do svého jídelníčku, neboť neobsahují žádné cukry, a zároveň navodí pocit sytosti. Mandle jsou také vhodné pro všechny, kteří mají alergii na lepek nebo laktózu. Zkuste si z mandlí připravit například mandlovou bábovku nebo pomazánku.

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy můžeme často naleznout v dezertech, avšak nic nebrání tomu, abychom si denně dopřáli hrst těchto nezpracovaných ořechů jen tak. Stejně jako ostatní ořechy i pekanové ořechy snižují hladinu špatného cholesterolu a obsahují mnoho prospěšných živin. Například v jejich složení nalezneme hořčík, železo, vápník, fosfor, zinek nebo vlákninu. Pekanové ořechy jsou zdrojem důležitých omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin.

 • Výzkumy také naznačují, že pekanové ořechy podporují imunitu, pozitivně ovlivňují trávení a chrání buňky před volnými radikály. V případě, že jste pekanové ořechy ještě nekonzumovali v syrovém stavu, nemusíte se jejich chuti obávat.
 • Možná vás překvapí, že jsou chuťově jemnější než ořechy vlašské. Bez problému ale můžete pekanové ořechy přisypat například od jogurtu nebo z nich vytvořit domácí müsli.

Makadamové ořechy

Makadamii celolistou bychom jenom sotva našli na českých zahradách. Tento listnatý strom roste v tropických nebo subtropických deštných lesích, a plodí makadamové ořechy, které vynikají vysokým obsahem mono-nenasycených tuků. Dále makadamové ořechy obsahují vitamíny A, B a E, selen a zinek.

 • I když makadamové ořechy patří k nejtučnějším ořechům, mají až 80 % tuku, jejich konzumaci se nevyhýbejte. Tři až pět ořechů denně podpoří váš kardiovaskulární systém, sníží hladinu špatného cholesterolu a podpoří růst svalové hmoty.
 • Kromě makadamových ořechů vsaďte také na makadamový olej, který zpomaluje proces stárnutí pokožky, zároveň ji vyživuje a vyhlazuje.

Piniové oříšky

Nenechte se zmást názvem. Piniové ořechy totiž nejsou ořechy, nýbrž jedlé plody borovice pinie. Přesto svým složením konkurují výše zmíněným ořechům. Obsahují vitamíny A, D, C, E, K a minerální látky, jako je mangan, draslík, hořčík, fosfor, zinek nebo železo. Dále konzumací piniových oříšků přijímáme mono-nenasycené kyseliny a lutein, o kterém je známo, že si dokáže poradit s volnými radikály, a zároveň podporuje zdraví očí.

 • Piniové oříšky jsou skvělou ingrediencí do salátů a pesta, avšak bez problému si je můžete dopřát na zahnání mlsné.

Pistácie

Kdo by nemiloval pistáciovou zmrzlinu? Pokud nedáte dopustit na toto lahodné osvěžení, pak určitě do svého jídelníčku zakomponujte i loupané pistácie. Kromě toho, že vynikají obsahem vitamínů A, B1, B2, B3, B5, B6 a E, najdeme v jejich složení také fosfor, hořčík, zinek, železo, selen, vápník, měď, draslík a antioxidanty.

 • Díky vysokému obsahu železa jsou také ideální svačinkou pro všechny, kteří trpí únavou. Zároveň jsou pistácie volbou číslo jedna v momentě, kdy vás trápí pomalý růst vlasů a nehtů.
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

Pavel Berky: Teď jsem kuchař, ale móda mi chybí
 • Lidé a jídlo

Pavel Berky: Teď jsem kuchař, ale móda mi chybí

Pavel Berky každý měsíc testuje jeden z našich receptů, točí k němu postupové video a přidává tipy a triky navíc. Přestože je Pavel uznávaným módním návrhářem, znáte ho spíše ze sociálních sítí jako usměvavého a věčně pozitivního kuchaře. ...