Léčivé bylinky: máta pro lepší trávení, levandule pro klidný spánek

sdílet:
Ovidius řekl, že bylinkami se nedá vyléčit jedině láska. A my souhlasíme. Objevili jsme u bylinek takovou magickou moc, že by se za ni nestyděl ani Harry Potter!

Pro klidný spánek


Na úzkost a nespavost vyzkoušejte meduňku. Ta tlumí bolest, uklidní krevní tlak, mysl i silné bolesti hlavy. Osvědčenou bylinkou, která zklidňuje, je levandule. Fialové kvítky vás přenesou do slunné Provence a zajistí hezké sny. Před spaním si můžete dopřát i nálev z květů heřmánku.

Pro dobré zažívání


Na uklidnění žaludku je ideální máta. Čaj z ní si dejte, když vás zlobí trávení. Zmírňuje křeče a nadýmání. K dobrým dezinfekčním bylinkám patří tymián, který čistí střeva a pomáhá při průjmech. Žaludeční problémy uklidní také majoránka, která, jak se zdá, je bylinkou na všechno. Chuť k jídlu podpoří bazalka.

Při bolestech hlavy


Nepříjemné migrény a bolesti hlavy zmírní voňavý čaj z majoránky. Pomáhá také při menstruačních bolestech.

Pro uvolnění svalů


Namožené svaly hojí rozmarýn, který podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů. Přihoďte pár větviček do koupele. Nálev z rozmarýnu vyzkoušejte i na vlasy – posílí totiž jejich barvu a lesk.

Tip redakce: Zaujala vás léčivá moc bylinek? Pak se tedy potkáme v sobotu 31. srpna na Slavnostech bylinek, čajů a koření na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Tam vám prodejci nabídnou čerstvé i sušené bylinky a bylinné směsi, čajové směsi nebo zahraniční koření. A hlavně se těšte na rady bab kořenářek, ty jsou totiž k nezaplacení!

Připravila Nikita Rybová
Autor: Redakce Apetit

Obchod Apetit