Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

K čemu všemu poslouží česnek?

česnek
ZDROJ: Mockup Graphics/Unsplash
sdílet:

V období kolísání venkovních teplot vždy většinu z nás zasáhne chřipka a v touze po rychlém uzdravení se obklopujeme chemickými preparáty. Co takhle zkusit něco přírodnějšího? Při prvních příznacích rýmy sáhněte po česneku.

Česnek pomocník

Česnek je příbuzný s pórkem, cibulí a s pažitkou a jeho léčivé schopnosti jsou působivé. Pomáhá předcházet srdečním chorobám, zlepšuje krevní oběh, uvolňuje dýchací cesty a uleví při bolesti v krku.

  • Pokud se chystáte konzumovat česnek za účelem zmírnění příznaků nachlazení, neměl by projít příliš prudkou tepelnou úpravou, nebo své léčivé účinky ztratí.
  • I přesto, že má česnek blahodárné účinky pro lidské tělo, ne každý ho snáší bez pálení žáhy. Při takovém problému můžete česnek nahradit zázvorem. Ten také působí jako přírodní antibiotikum a současně prohřívá organismus.

Česnekujte ve velkém

Jestliže patříte k těm šťastlivcům, o které během nemoci nějaká dobrá duše pečuje, nechte si připravit česnekovou pizzu. Anebo vsaďte na nejúčinnější zbraň – česnečku. Můžete otestovat hned dvě její variace. Loštická je s olomouckými tvarůžky a španělská je se sherry.

  • Česnek skvěle zabírá i prolisovaný do hotového vývaru nebo v pomazánce.
  • ato aromatická lahůdka má jedinou nevýhodu, a tou je její specifický zápach, takže si s ní moc romantiky neužijete. Žvýkáním zrnka kávy nebo lístků máty však nepříjemnou pachuť česneku v ústech hravě přebijete.

Související články

Autor: Lucie Perlíková

Apetit magazín