Kvašené zelí vás v zimě zásobuje nejen vitaminy a vlákninou, ale také chutí. Šup s ním do hrnce!
V obchodě vybírejte zelí kysané (v sáčku). Sterilované zelí ve sklenici bývá ochuceno cukrem a obsahuje také konzervanty. Protože neprošlo mléčným kvašením, neobsahuje bioaktivní látky důležité pro lidské zdraví – vitamin C, kyselinu mléčnou, enzymy a minerály.
Pokud chcete maximálně využít zdraví, které sáček kysaného zelí ukrývá, připravte z něj jednoduchý zimní salát. Zelí smíchejte s nastrouhaným jablkem a troškou oleje. Dochuťte čerstvě mletým pepřem, případně mořskou solí. Solte opatrně – zelí se nasoluje již při nakládání.
Maso pečené na zelí
Pokud nelpíte na zachování vitaminu C, který se tepelnou úpravou ničí, pusťte se rovnou do vaření. Dodnes vzpomínám na babiččino víkendové kuře. Pekla ho v remosce na vrstvě domácího kysaného zelí jen s kmínem, solí a cibulí. Jeho chuť byla nepřekonatelná a díky pečení v remosce bylo krásně šťavnaté a zároveň vypečené.
Prostě jídlo, na jaké se vzpomíná s láskou. Z podobného principu vychází recept na alsaské zelí, který v jednom pekáči kombinuje kysané zelí a spoustu masa – klobásky, uzené kotlety, bůček, žebra i párky. Tradiční zimní jídlo z hornatého kraje si můžete upéct podle receptu, který pro vás vyzkoušela redaktorka Katka Švejdová.
Slaný závin a škvarkové zelníky
Kysaným zelím můžete také naplnit těsto na slaný závin (rychlovka je kupované listové, ale osvědčilo se nám i domácí kynuté). Zelí před plněním důkladně vymačkejte, abyste ho zbavili tekutiny, a ochuťte pepřem, saturejkou a drobnými kostičkami slaniny nebo uzeného masa. Vegetariáni nepohrdnou variantou s uzeným tofu. Podobnou chuťovkou jsou zelníky.
Tradiční české jídlo k zakousnutí kombinuje sádlo a kysané zelí. Vylepšit ho můžete také škvarky, smaženou cibulkou nebo dokřupava vypečenou slaninou. Podle našeho receptu se vám jistě povedou.