Připravte si domácí vaječný likér

sdílet:
Venku ještě šustí spadané podzimní listí a advent se kvapem blíží. Sněhovou pokrývku vám sice slíbit nemůžeme, nicméně sklenka domácího vaječného likéru vám vánoční atmosféru vyčaruje snadno. Nechte se unést sladkou vůní Vánoc a vyzkoušejte naše osvědčené tipy na tento lahodný drink, bez kterého si advent už ani neumíme představit

Vaječný likér si můžete koupit v obchodně nebo si vyrobit domácí. Jakmile okusíte vůni a chuť toho doma připravovaného, už nebudete chtít jiný. Připravili jsme si pro vás tipy na nejlepší vaječný likér včetně jeho alternativ pro ty, kteří vejce nemohou nebo je v rámci svého životního stylu z jídelníčku vyřadili. Těšit se můžete také na verzi vaječného likéru pro děti.

Zahřejte se lahodným domácím punčem

Více

Pravý sváteční vaječný likér

Vaječný likér k nám údajně putoval ze Západní Evropy, kde se připravoval již v dobách středověku. Zatímco v Americe se do něj přidával bourbon, my Čechách jsme zvyklí na likér s přídavkem brandy nebo rumu. Naopak v Itálii je hotový vaječný likér součástí sladkého drinku zvaného Bombardino. Využití vaječného likéru (nebo také koňaku) je pestré, což dokazují například oblíbené koňakové špičky, ve kterých tvoří vaječný likér neodolatelnou tekutou náplň dezertu. 

Vaječný likér se připravuje z čerstvých „šťastných” vajíček, a to buď za syrova nebo dáváte-li přednost raději tepelně upraveným vejcím, zahřívají se při intenzivním míchání ve vodní lázni. Za použití teploměru dosáhnete teploty ideální pro požadovanou konzistenci a zároveň projdou vejce dostatečnou tepelnou úpravou. Vyzkoušejte náš oblíbený benátský vaječný likér s dezertním vínem a brandy nebo do deseti minut hotový expresní vaječný likér. Díky alkoholu, který zde částečně funguje jako konzervant, se nemusíte bát krátké trvanlivosti. Likér vám spolehlivě vydrží i měsíc v lednici. Doporučujeme jej pít vždy vychlazený. Ze žloutků zahřívaných v páře připravíte za půl hodinky i slavnostní vaječný koňak s vůní vanilky. V kombinaci s brandy jde o skutečnou lahůdku, která bohatě poslouží jako zákusek po svátečním obědě. 

Vyzkoušejte alternativy vaječného likéru 

Nejíte vejce nebo nepijete alkohol? Nezoufejte, i pro vás máme tipy, jak si užít vánoční atmosféru s likérem na míru. Neváhejte a dejte se do přípravy koňaku bez vajíček s vůní muškátového oříšku. V chuti se samozřejmě od pravého vaječného likéru liší, nicméně na přípitek a pro vychutnání sváteční nálady je jako stvořený. Pokud se rozhodnete připravit likér pro nejmenší ochutnávače, stačí, když v závěrečné fázi receptu nepřidáte alkohol. Je-li konzistence příliš hustá, nařeďte likér trochou mléka a nezapomeňte, že domácí likér bez alkoholu je nutné urychleně spotřebovat, aby se nezkazil.

Opojné vánoční likéry

Více

Domácí likéry patří mezi ideální jedlé vánoční dárky. Chcete-li vyzkoušet další recepty na zajímavé likéry, podívejte se na naše opojné vánoční likéry nebo jedlé dárky. V minulých letech jsme vyzkoušeli, že tyto dárky mají obrovský úspěch a těší se velké oblibě. Darujte pod stromeček láhev vlastnoručně vyrobeného drinku a potěšte své blízké některým z lahodných likérů.

Obchod Apetit