0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Připravte si domácí vaječný likér

Připravte si domácí vaječný likér
sdílet:

Venku ještě šustí spadané podzimní listí a advent se kvapem blíží. Sněhovou pokrývku vám sice slíbit nemůžeme, nicméně sklenka domácího vaječného likéru vám vánoční atmosféru vyčaruje snadno. Nechte se unést sladkou vůní Vánoc a vyzkoušejte naše osvědčené tipy na tento lahodný drink, bez kterého si advent už ani neumíme představit

Vaječný likér si můžete koupit, nebo si doma vyrobit vlastní. Jakmile ale okusíte vůni a chuť toho doma připravovaného, už nebudete chtít jiný. Připravili jsme si pro vás tipy na nejlepší vaječný likér včetně jeho alternativy pro ty, kteří vejce nemohou nebo je v rámci svého životního stylu z jídelníčku vyřadili. Těšit se můžete také na verzi vaječného likéru pro děti.

Pravý sváteční vaječný likér

Vaječný likér k nám údajně putoval ze Západní Evropy, kde se připravoval již ve středověku. Zatímco v Americe se do něj přidával bourbon, my Čechách jsme zvyklí na likér s přídavkem brandy nebo rumu. V Itálii je vaječný likér součástí sladkého drinku zvaného Bombardino.

  • Využití vaječného likéru (nebo také koňaku) je pestré, což dokazují například oblíbené koňakové špičky, ve kterých vaječný likér tvoří náplň. 

Vaječný likér se připravuje z čerstvých vajíček, a to buď za syrova, nebo v horké vodní lázni. Tepelným ošetřením dosáhnete požadované hustoty a ve vejcích se zničí případné nežádoucí mikroorgamismy. 

  • Vyzkoušejte náš oblíbený benátský vaječný likér s dezertním vínem a brandy nebo do deseti minut hotový expresní vaječný likér. Díky alkoholu, který funguje jako konzervant, se nemusíte bát krátké trvanlivosti. Likér spolehlivě vydrží i měsíc v lednici. Doporučujeme jej pít vždy vychlazený.
  • Ze žloutků zahřívaných v páře připravíte za půl hodinky i slavnostní vaječný koňak s vůní vanilky. V kombinaci s brandy jde o skutečnou lahůdku, která poslouží jako zákusek po svátečním obědě. 

Vyzkoušejte alternativy vaječného likéru 

Nejíte vejce nebo nepijete alkohol? Nezoufejte, i pro vás máme tipy, jak si užít vánoční atmosféru s likérem na míru. Neváhejte a dejte se do přípravy koňaku bez vajíček s vůní muškátového oříšku. V chuti se samozřejmě od pravého vaječného likéru liší, nicméně na přípitek a pro vychutnání sváteční nálady je jako stvořený.

  • Pokud se rozhodnete připravit likér pro nejmenší ochutnávače, stačí, když v závěrečné fázi receptu nepřidáte alkohol.
  • Je-li konzistence příliš hustá, nařeďte likér trochou mléka a nezapomeňte, že domácí likér bez alkoholu je nutné urychleně spotřebovat, aby se nezkazil.

Domácí likéry patří mezi ideální jedlé vánoční dárky. Chcete-li vyzkoušet další recepty na zajímavé likéry, podívejte se na naše opojné vánoční likéry nebo jedlé dárky. V minulých letech jsme vyzkoušeli, že tyto dárky mají obrovský úspěch a těší se velké oblibě. Darujte pod stromeček láhev vlastnoručně vyrobeného drinku a potěšte své blízké některým z lahodných likérů.

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit