Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Připravte si domácí vaječný likér: Klasický, karamelový, expresní, bez vajec i pro děti

Karamelový likér
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Vvyzkoušejte recept na vaječný likér i naše osvědčené tipy na tento lahodný drink, bez kterého si svátky už ani neumíme představit. Jakmile ale okusíte vůni a chuť toho doma připravovaného, už nebudete chtít jiný.

Připravili jsme si pro vás tipy na nejlepší vaječný likér včetně jeho alternativy pro ty, kteří vejce nemohou nebo je v rámci svého životního stylu z jídelníčku vyřadili. Těšit se můžete také na verzi vaječného likéru pro děti.

Pravý sváteční vaječný likér

Vaječný likér k nám údajně putoval ze Západní Evropy, kde se připravoval již ve středověku. Zatímco v Americe se do něj přidával bourbon, my Čechách jsme zvyklí na likér s přídavkem brandy nebo rumu. V Itálii je vaječný likér součástí sladkého drinku zvaného Bombardino.

  • Využití vaječného likéru (nebo také koňaku) je pestré, což dokazují například oblíbené koňakové špičky, ve kterých vaječný likér tvoří náplň. 

Vaječný likér se připravuje z čerstvých vajíček, a to buď za syrova, nebo v horké vodní lázni. Tepelným ošetřením dosáhnete požadované hustoty a ve vejcích se zničí případné nežádoucí mikroorgamismy. 

  • Vyzkoušejte náš oblíbený benátský vaječný likér s dezertním vínem a brandy nebo do deseti minut hotový expresní vaječný likér. Díky alkoholu, který funguje jako konzervant, se nemusíte bát krátké trvanlivosti. Likér spolehlivě vydrží i měsíc v lednici. Doporučujeme jej pít vždy vychlazený.
  • Ze žloutků zahřívaných v páře připravíte za půl hodinky i slavnostní vaječný koňak s vůní vanilky. V kombinaci s brandy jde o skutečnou lahůdku, která poslouží jako zákusek po svátečním obědě. 

Vyzkoušejte alternativy vaječného likéru 

Nejíte vejce nebo nepijete alkohol? Nezoufejte, i pro vás máme tipy, jak si užít vánoční atmosféru s likérem na míru. Neváhejte a dejte se do přípravy koňaku bez vajíček s vůní muškátového oříšku. V chuti se samozřejmě od pravého vaječného likéru liší, nicméně na přípitek a pro vychutnání sváteční nálady je jako stvořený.

  • Pokud se rozhodnete připravit likér pro nejmenší ochutnávače, stačí, když v závěrečné fázi receptu nepřidáte alkohol.
  • Je-li konzistence příliš hustá, nařeďte likér trochou mléka a nezapomeňte, že domácí likér bez alkoholu je nutné urychleně spotřebovat, aby se nezkazil.

Domácí likéry patří mezi ideální jedlé vánoční dárky. Chcete-li vyzkoušet další recepty na zajímavé likéry, podívejte se na naše opojné vánoční likéry nebo jedlé dárky. V minulých letech jsme vyzkoušeli, že tyto dárky mají obrovský úspěch a těší se velké oblibě. Darujte pod stromeček láhev vlastnoručně vyrobeného drinku a potěšte své blízké některým z lahodných likérů.

Zdroj: Apetit, Time

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

KVÍZ: Poznáte podivné pokrmy a jídla s krkolomnými názvy?
  • Kvízy

KVÍZ: Poznáte podivné pokrmy a jídla s krkolomnými názvy?

Už jste někdy slyšeli například názvy hákarl, chačapuri, casu marzu? Pokud jste zvídaví milovníci netradičních chutí, pak je tu pro vás náš kvíz. Vyzkoušejte si, jak dobře se vyznáte v krkolomných názvech! Třeba vás překvapí, kolik...