Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Škola pečení: plochý chléb

Škola pečení: plochý chléb
sdílet:

Ploché chleby jsou staré jako civilizace. Naše kynuté variace poslouží jako skvělá příloha nebo svačina. Nejlepší jsou čerstvé, ale sníst je hned není problém…

KVÁSEK

+ Kvasnice potřebují na rozjezd teplo (maximálně do teploty lidského těla), vlhko a sacharidy, tedy cukr – s tím to ale nepřehánějte, jednak kvůli chuti výsledného pečiva, jednak abyste droždí ,nepřekrmili‘. Přidat můžete i trochu mouky.

+ Než začnete, nezapomeňte zkontrolovat doporučené datum spotřeby na obalu sušeného droždí. Prošlé sice zpravidla nevypadá na pohled zkaženě, ale může být mrtvé a nefunguje.

+ Ideální teplota pro vzcházení kvásku je kolem 27 °C.

TIPY & TRIKY

+ Jak roztahovat těsto rukama? Jednoduše vytvarujte kouli a tu dejte doprostřed plechu. Pak ji zplošťujte a roztahujte směrem k okrajům. Vždy těstu od kraje ponechte rezervu, aby se mělo při pečení kam rozpínat. Pokud máte rádi pravidelné tvary, snažte se, aby byla placka všude stejně vysoká – jen tak bude stejnoměrný i výsledek.

+ Dáváte-li přednost přesným tvarům, můžete těsto také opatrně rozválet.

+ Těsto můžete vytvarovat prakticky do jakéhokoli tvaru. Stejně tak náplně a posypky se dají takřka libovolně obměňovat.

JAK DLOUHO VYDRŽÍ

+ Naše ploché chleby a bulky jsou nejlepší ještě teplé nebo v den, kdy je upečete. Pokud je potřebujete rozpéct, zahřejte troubu na 180 °C, zabalte je do alobalu a zahřívejte, dokud nebudou teplé podle vašich představ.

+ Když už placáky přece jen potřebujete uskladnit, nechte je vychladnout a zabalte do plastového sáčku nebo potravinové fólie. Varianty s náplní (třeba se šalotkami) uchovávejte v lednici, vydrží tak dva až tři dny.

S ČÍM HO JÍST

+ Plochý chléb skvěle doplní prakticky jakékoli menu. Podávejte ho jako chuťovku s dipy či balzamikem a kvalitním olivovým olejem nebo jako přílohu k předkrmu či hlavnímu chodu. Můžete ho také obložit jablky nebo hruškami (pak ale použijte soli do těsta jen špetku).

UPEČTE SI

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín