Ploché chleby jsou staré jako civilizace. Naše kynuté variace poslouží jako skvělá příloha nebo svačina. Nejlepší jsou čerstvé, ale sníst je hned není problém…
KVÁSEK
+ Kvasnice potřebují na rozjezd teplo (maximálně do teploty lidského těla), vlhko a sacharidy, tedy cukr – s tím to ale nepřehánějte, jednak kvůli chuti výsledného pečiva, jednak abyste droždí ,nepřekrmili‘. Přidat můžete i trochu mouky.
+ Než začnete, nezapomeňte zkontrolovat doporučené datum spotřeby na obalu sušeného droždí. Prošlé sice zpravidla nevypadá na pohled zkaženě, ale může být mrtvé a nefunguje.
+ Ideální teplota pro vzcházení kvásku je kolem 27 °C.
TIPY & TRIKY
+ Jak roztahovat těsto rukama? Jednoduše vytvarujte kouli a tu dejte doprostřed plechu. Pak ji zplošťujte a roztahujte směrem k okrajům. Vždy těstu od kraje ponechte rezervu, aby se mělo při pečení kam rozpínat. Pokud máte rádi pravidelné tvary, snažte se, aby byla placka všude stejně vysoká – jen tak bude stejnoměrný i výsledek.
+ Dáváte-li přednost přesným tvarům, můžete těsto také opatrně rozválet.
+ Těsto můžete vytvarovat prakticky do jakéhokoli tvaru. Stejně tak náplně a posypky se dají takřka libovolně obměňovat.
JAK DLOUHO VYDRŽÍ
+ Naše ploché chleby a bulky jsou nejlepší ještě teplé nebo v den, kdy je upečete. Pokud je potřebujete rozpéct, zahřejte troubu na 180 °C, zabalte je do alobalu a zahřívejte, dokud nebudou teplé podle vašich představ.
+ Když už placáky přece jen potřebujete uskladnit, nechte je vychladnout a zabalte do plastového sáčku nebo potravinové fólie. Varianty s náplní (třeba se šalotkami) uchovávejte v lednici, vydrží tak dva až tři dny.
S ČÍM HO JÍST
+ Plochý chléb skvěle doplní prakticky jakékoli menu. Podávejte ho jako chuťovku s dipy či balzamikem a kvalitním olivovým olejem nebo jako přílohu k předkrmu či hlavnímu chodu. Můžete ho také obložit jablky nebo hruškami (pak ale použijte soli do těsta jen špetku).