0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Škola pečení: plochý chléb

Škola pečení: plochý chléb
sdílet:
Ploché chleby jsou staré jako civilizace. Naše kynuté variace poslouží jako skvělá příloha nebo svačina. Nejlepší jsou čerstvé, ale sníst je hned není problém…

KVÁSEK


+ Kvasnice potřebují na rozjezd teplo (maximálně do teploty lidského těla), vlhko a sacharidy, tedy cukr – s tím to ale nepřehánějte, jednak kvůli chuti výsledného pečiva, jednak abyste droždí ,nepřekrmili‘. Přidat můžete i trochu mouky.

+ Než začnete, nezapomeňte zkontrolovat doporučené datum spotřeby na obalu sušeného droždí. Prošlé sice zpravidla nevypadá na pohled zkaženě, ale může být mrtvé a nefunguje.

+ Ideální teplota pro vzcházení kvásku je kolem 27 °C.

 

TIPY & TRIKY


+ Jak roztahovat těsto rukama? Jednoduše vytvarujte kouli a tu dejte doprostřed plechu. Pak ji zplošťujte a roztahujte směrem k okrajům. Vždy těstu od kraje ponechte rezervu, aby se mělo při pečení kam rozpínat. Pokud máte rádi pravidelné tvary, snažte se, aby byla placka všude stejně vysoká – jen tak bude stejnoměrný i výsledek.

+ Dáváte-li přednost přesným tvarům, můžete těsto také opatrně rozválet.

+ Těsto můžete vytvarovat prakticky do jakéhokoli tvaru. Stejně tak náplně a posypky se dají takřka libovolně obměňovat.

 

 

 

JAK DLOUHO VYDRŽÍ


+ Naše ploché chleby a bulky jsou nejlepší ještě teplé nebo v den, kdy je upečete. Pokud je potřebujete rozpéct, zahřejte troubu na 180 °C, zabalte je do alobalu a zahřívejte, dokud nebudou teplé podle vašich představ.

+ Když už placáky přece jen potřebujete uskladnit, nechte je vychladnout a zabalte do plastového sáčku nebo potravinové fólie. Varianty s náplní (třeba se šalotkami) uchovávejte v lednici, vydrží tak dva až tři dny.

 

 

 

S ČÍM HO JÍST


+ Plochý chléb skvěle doplní prakticky jakékoli menu. Podávejte ho jako chuťovku s dipy či balzamikem a kvalitním olivovým olejem nebo jako přílohu k předkrmu či hlavnímu chodu. Můžete ho také obložit jablky nebo hruškami (pak ale použijte soli do těsta jen špetku).

 

 

 

UPEČTE SI

 

 

 

 

 

Připravila Stanislava Moravcová ml.

 

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Jak na masové kuličky
  • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...
KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?
  • Kvízy

KVÍZ: Vyznáte se v českých krajových specialitách?

Knedlo vepřo zná každý – oblíbený český pokrm nabízejí nejen hospody a restaurace ale také školní jídelny a kantýny. Česká kuchyně má ovšem daleko víc co nabídnout. Důkazem jsou speciality z českých a moravských koutů. Schválně, s kolika z...
Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...

Obchod Apetit