0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Upečte si svatomartinskou husu

pečená husa
ZDROJ: Pixabay.com
sdílet:

Dozlatova upečená husa s křupavou kůrčičkou nemůže v listopadu na vašem stole chybět. Poradíme vám, kde husu sehnat a jak ji připravit.

 

Kupte si mladou, chlazenou husu z českých chovů. Nebojte se baculatějších tvarů, dnes nejsou husy tak tučné (necpou se již šiškami) a sádlo se při správném postupu vypeče. Že jde o mladou husu, bývá uvedeno na obalu. Výborné jsou třeba velkopavlovické husy nebo husy vodňanské (ty běžně dostanete v obchodech, jsou upraveny do tvaru pro pečení). Vykrmenou husu (i živou) lze koupit například na www.rohozenskahusa.cz. Již opracovanou husu dostanete za 130 Kč/kg přímo na farmě.

Den předem nebo pár hodin před pečením vytahejte z kůže pinzetou případné zbytky brk a opalte zbylé prachové peří nad plamenem. Z břišní dutiny odstraňte plstní sádlo (dá se také vyškvařit) a husu uvnitř i vně umyjte studenou vodou, osušte a pořádně osolte. Uložte v chladu nejlépe do druhého dne nebo na pár hodin.

Dostanete-li husu s drůbky, uvařte polévku, krk použijte na šťávu a játra na paštiku nebo je jen tak opečte. Sádlo průběžně sbírejte z povrchu pekáče bez spodní usazeniny a uchovejte ho ve skle nebo porcelánu. V chladu vydrží až jeden měsíc, v mrazničce půl roku a je výborné i na pečení a smažení.

A který recept na husu je ten nej? Vyzkoušejte třeba pečenou husu nadívanou uzeným kolenem.

Související články

Co s husím sádlem?
  • Tipy a triky

Co s husím sádlem?

Koupili jste tučnější husu a zůstalo z ní hodně sádla? Možná se vám bude hodit několik tipů, jak husí sádlo využít! ...
Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Škola vaření: chilli omáčka
  • Tipy a triky

Škola vaření: chilli omáčka

Tomu říkáme vášeň! Domácí chilli omáčka inspirovaná asijskou kuchyní vás roztetelí a dodá letnímu vaření říz.   ...
Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět
  • Jak na to

Pochoutky, které by na zahradní party neměly chybět

Připravte pro hosty na zahradní party originální pochoutky, po kterých se budou moci utlouct. Vybrali jsme jich pro vás některé, se kterými nemůžete šlápnout vedle. Od drobných předkrmů pro první návštěvníky, přes hlavní chod...
Jak na konzervování ovoce a zeleniny?
  • Tipy a triky

Jak na konzervování ovoce a zeleniny?

Mohlo by se zdát, že domácí konzervování už patří minulosti. Nicméně naše babičky se na zimu vždy poctivě připravovaly a měly díky němu vystaráno. Tak proč to nezkusit také? Poradíme vám, jak vybrat správnou metodu pro různé druhy ovoce a...

Obchod Apetit