0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co s husím sádlem?

Co s husím sádlem?
sdílet:

Koupili jste tučnější husu a zůstalo z ní hodně sádla? Možná se vám bude hodit několik tipů, jak husí sádlo využít!

Husí sádlo je při pokojové teplotě tekuté. Může za to jeho specifické složení.

 • Obsahuje dvě třetiny nenasycených mastných kyselin a jen třetinu nasycených mastných kyselin, díky jejichž vyššímu podílu jsou jiná sádla tužší. 
 • Obsah nenasycených mastných kyselin není jediným benefitem husího sádla. Dále obsahuje vitamin E - důležitý antioxidant. Ne nadarmo se mu tak přezdívá vitamín mládí.

 • Husí sádlo, které vám zbylo, přelijte do čisté sklenice s uzávěrem a uložte do chladu. Co pak s ním?

Vaření a pečení s husím sádlem

Husí tuk má vysoký kouřový bod. To znamená, že ho můžete použít při vysokých teplotách. Výslednému pokrmu dodá ještě lepší chuť. 

 • Brambory pečené na husím sádle. Věřte nebo ne, jakmile si jednou připravíte brambory na husím sádle, už je nebudete chtít jíst jinak. Jejich jemná chuť povýší obyčejné brambory na hotovou delikatesu!
 • Teriny, paštiky, konfit. Husí sádlo se take skvěle hodí na přípravu domácích terinek, paštik a skvělé je pro přípravu konfitovaného masa, které se pomalu a dlouho vaří v tuku a tím se zakonzervuje.
 • Rizoto a kroupy. Husí sádlo můžete použít také na přípravu rizota a houbových krup. Na rizoto je běžně potřeba velké množství másla, aby se dobře opekla cibulka a máslo obalilo všechnu rýži. Pokud použijete husí sádlo, bude stačit menší množství tuku. Jako bonus získáte plnější chuť a větší šťavnatost.
 • Ochucení brambor, kaše či knedlíků. Využijte husí sádlo z výpeku na ochucení vařených brambor, bramborové kaše nebo knedlíků.
 • Zadělání sladkého i slaného těsta. Když zaděláte těsto na pečivo nebo koláč husím sádlem, bude krásně křehké. Je potřeba počítat s tím, že sádlo musí být co nejvíce ztuhlé, pod rukama se totiž začne rychle rozpouštět. Musíte tak pracovat rychle a obratně. Je ale potřeba použít ho méně, než kdybyste pracovali s máslem.
 • Vymazání pekáče. Chystáte se na přípravu šunkafleků, francouzských brambor nebo třeba bábovky? Zapomeňte na máslo nebo olej a vymažte pekáč či formu husím sádlem. 

Husí sádlo zkrátka můžete využí všude tam, kde může jídlu dodat ten správný šmak.

Tip: Husí sádlo v lednici vydrží až půl roku. Můžete ho ale i zamrazit, ideálně v malých formičkách na led. Až budete chystat třeba cibulku na sádle, z mrazáku vyndáte jen potřebnou kostičku.

Studená kuchyně s husím sádlem

Husí sádlo se hodí nejen na vaření, ale ve ztuhlém stavu ho můžete využít i ve studené kuchyni.

 • Čerstvý chléb s husím sádlem. Neznáme snad nic jednoduššího a zároveň chutnějšího než čerstvý křupavý chléb namazaný štědrou dávkou husího sádla a posypaný cibulí. Jen pozor, neotálejte s konzumací, jinak hrozí, že se sádlo rozteče!
 • Pomazánka z pečeného masa. Zbylo vám z husy nejen sádlo, ale i maso? Připravte si výtečnou pomazánku z pečeného husího masa a sádla.

Když vám není hej

Husí sádlo je také skvělým pomocníkem, když se necítíte dobře. Na jaké neduhy využívaly husí sádlo naše babičky?

 • KAŠEL. Podle babských rad husí sádlo pomáhá s kašlem. Stačí sádlo namazat na hrudník, překrýt fólií a ovázat ručníkem. Hrudník se zapaří, což pomůže odhlenění. Je ale potřeba pít i dostatek vody, aby se hleny mohly naředit a dobře se odkašlávaly.
 • ANGÍNA. Husí sádlo dávkované po lžičkách by podle našich babiček mělo obalit sliznici a zmírnit tak projevy angíny.

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč