Na Balkáně je nedílnou součástí prostřeného stolu. Doprovází grilovaná masa, ryby i pečivo, voní létem a pozornost přitáhne sytě červenou barvou. Jeho skvělá chuť nenechá nikoho na pochybách, že na slunci vyzrálé papriky v podobě ajvaru tvoří dokonalý doprovod.
Milujete grilovačky? Pak vedle nejrůznějších dipů možná také připravujete studené omáčky. K pečené zelenině se skvěle hodí omáčky na bázi jogurtu nebo kysané smetany, grilovaná masa zase skvěle doplňují čatní nebo ajvar.
Zatímco tzatziky nebo tatarku připravíte rychle a snadno sami doma, čatní či ajvar je snažší koupit. Právě pro milovníky omáčky z paprik uvádí Podravka na trh oblíbený ajvar v novém inovativním typu balení.
- Hlavními přednostmi nového obalu ajvaru je přesné dávkování, maximálně hygienické použití.
- Nový Avar můžete postavit na široké víčko a využít tak obsah do poslední kapky.
- Není třeba mít obavy o čistotu, víčko dokonale těsní, nekape a lahev zůstává čistá.
Co je ajvar?
Ajvar se připravuje ze směsi pečených paprik a lilků a je typický pro balkánskou nebo tureckou kuchyni. Má několik blízkých příbuzných jako například ljutenica nebo pindžur, ovšem jeho obliba a použití má daleko širší geografické pole.
- Ajvar od Podravky obsahuje kvalitní zeleninu od prověřených farmářů z chorvatských oblastí Podraviny a Slavonie, která se zpracovává do tří hodin od sběru. Čerstvost je tak zaručena. Neobsahuje žádné přídatné látky a vyrábí se jednou ročně v sezoně.

Společnost Podravka si dokonce vyšlechtila speciální odrůdy červené papriky, které jsou schváleny a zapsány v Národním odrůdovém úřadu EU. Vynikají intenzivní a stabilní červenou barvou a vysokým obsahem dužiny.
- Ajvar od Podravky získal v roce 2016 i mezinárodní ocenění chuti a kvality Superior Taste Award.
- Ajvar si zamilujete při grilování i vaření, hodí se totiž i do zeleninových jídel nebo jako zeleninová příloha v zimních měsících.
Plejskavica s ovčím sýrem a ajvarem
Suroviny
Postup
Maso promíchejte s najemno nasekanou papričkou, solí a pepřem. Cibule nasekejte najemno a vmíchejte do masa. Pak ho pořádně propracujte rukama, v masu by neměl zůstat žádný vzduch, aby se směs pěkně spojila a držela pohromadě. Propracované maso dejte na dvě hodiny odpočívat do chladničky.
Připravte si list alobalu, položte jej na prkénko, vytvořte placičku z masa (velkou asi jako lívanec) a položte ji na alobal. Na tuto placičku položte odkrojený plátek sýra (neměl by přesahovat okraje), vytvořte druhou placku z masa a položte ji přes něj. Zakryjte shora druhou polovinou alobalu a prkénkem pěkně rovnoměrně smáčkněte, aby byla výsledkem placka silná 1 cm, alobal z ní půjde snadno sloupnout. Takto vytvořené placky opékejte z obou stran (nebude to trvat déle než několik minut).
Tradiční přílohou je ajvar, dále buď pita nebo brambory. Skvělý je také salát z pečené jižní zeleniny, např. lilků, paprik a cherry rajčátek.