0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Maso na špejli: šašlik, ražniči, kebab nebo špíz?

victoria-shes
ZDROJ: victoria-shes
sdílet:

Variant, jak připravit jednoduché a přitom chutné maso na špejli, je hned několik. Dali byste si raději kebab, špíz, ražniči nebo šašlik? Každá ze zmíněných úprav masa pochází z jiné země, ale všechny stojí rozhodně za hřích. Jejich příprava není navíc vůbec složitá!

Šašlik z Východu

Grilované maso na jehle si získalo velkou oblibu v zemích bývalého Sovětského svazu, dodnes jej rádi připravují na Ukrajině, v Arménii, Gruzii, Uzbekistánu, Ázerbájdžánu i Rusku. Označení pokrmu jako šašlik patrně pochází od krymských Tatarů z počátku 16. století. Kozáci tuto snadnou úpravu prorostlého masa přijali za svou a šířili po celém Ruském impériu. V roce 1910 se šašlik dostal na menu petrohradských restauracích a v roce 1920 se už připravoval ve všech ruských městech.

Šašlik využívá velké kousky prorostlého masa, které jsou marinovány přes noc v červeném víně s octem a kořením. Větší kostky masa se napichují střídavě s cibulí, v některých zemích také se sezónní zeleninou, na ploché jehly, tzv. šampury. Šašlik se připravuje nad žhavým uhlím z březového nebo olšového dřeva. Během grilování se potírá marinádou. Podává se s výrazně kořeněnými omáčkami, bylinkami či zrníčky granátového jablka. Na Ukrajině se maso marinuje v majonéze s pepřem, solí a cibulí. Nejčastěji se využívá masa vepřového, setkat se však můžeme i s hovězím nebo jehněčím šašlikem.

Ražniči z Balkánu

Z oblasti Balkánu se k nám dostal oblíbený recept na menší kousky masa pečené na rožni či v troubě. Název ražniči vychází z chorvatského označení rožně či rožnění, podobným způsobem úpravy je řecké souvlaki. Do ražniči se využívá menších kousků masa napichovaných s cibulí, sezónní zeleninou a špekem na kovové, na koncích zatočené jehly.

Pokud nemáte přístup ke grillu, ražniči připravíte doma v troubě. Co všechno na špejli patří? V Srbsku k masu s oblibou přidávají papriky i rajčata. V Chorvatsku na špejli připravují také mleté maso, tzv. pljeskavici, bez špejle se peče známé čevapčiči.  Pro začátek doporučujeme zvolit zdánlivě obyčejnou kombinaci vepřového masa nakrájeného na menší kousky s cibulí a špekem či slaninou, ke které můžete podávat paprikový ajvar a vařené brambory.

Kebab z Turecka

První zmínky o tomto pokrmu, který v překladu označuje grilované otačející se maso, najdeme v Turecku. Velice podobné jídlo můžeme ochutnat také v nedalekém Řecku, kde jej nazývají gyros. Úpravou i složením je gyros kebabu hodně podobný. Turci s Řeky vedou dlouhé debaty o tom, který z pokrmů je původní. Ať už se rozhodnete připravit kebab či gyros, výsledkem je chutné opečené maso podávané s pita chlebem, tortillou či tureckou chlebovou plackou dürüm.

Kebab se stejně jako ostatní masové pokrmy nejprve připravoval na horizontálním grillu na špejli. O něco později se však způsob proměnil v ten, který můžeme vidět dnes, kdy se kusy masa vrství na sebe a během pečení se vertikálně otáčí. Maso, nejčastěji skopové či vepřové, se předem krájí na plátky a alespoň 24 hodin marinuje ve směsi koření  z kmínu, soli a pepře, cibule a feferonek. Proslulosti kebab v Evropě dosáhl díky početné turecké komunitě žijící v Německu. Turci zde zřizovali bistra nazvané Döner kebab, kde se formou bufetu připravují tradiční pochoutky na špejli i rožni. Kebab si v 70. letech minulého století podmanil nejdříve Berlín, brzy se však rychlé občerstvení rozšířilo po celém Německu. České restaurace s kebabem převzaly vzor od německých Döner kebabů, od kterých se odlišují pouze zeleninou přizpůsobenou českému apetitu.

Maso na špejli na turecký způsob si můžete jednoduše připravit také doma, grill vyměňte za troubu a vychutnejte si tuto pochoutku s oblíbenou zeleninou, rýží, pita chlebem a bylinkovou omáčkou.

Špízy z celého světa

Příprava masa, při které se kousky svaloviny napichují na jehlu a opékají nad ohněm, je stará jako lidstvo samo. Není tedy s podivem, že špíz našel své místo také ve středoevropské kuchyni. Pojmem špíz můžeme označit samotný pokrm, ale také způsob přípravy, ze kterého vychází šašlik, kebab, ražniči i souvlaki.

České pojmenování špíz vychází z německého spieß, tedy bodce. Jednotnou podobu, základní suroviny či koření u něj ale nenajdeme. Špíz se těší oblibě po celém světě, a tak si každý přidává přesně to, co má nejradši. Je velice variabilní, můžeme jej připravit v troubě i na grilu, kombinuje všechny druhy masa, od kuřecího, vepřového, hovězího po jehněčí i rybí. Na špejli můžeme přidat žampiony, sezónní zeleninu, slaninu, ale také náhražky masa, jako jsou tofu, tempeh či sýr halloumi. Fantazii se zkrátka meze nekladou a špíz může vypadat a chutnat pokaždé jinak.

Dostali jste chuť na maso na špejli? Pod článkem jsme umístili řadu receptů na špízy, kebab a další pochoutky.

Autor: hana.kovarikova

Apetit magazín

Týdenní úsporná kuchařka aneb levné recepty na každý den
  • Tipy redakce

Týdenní úsporná kuchařka aneb levné recepty na každý den

Růst cen potravin nenahrává drahým surovinám, a tak jsme se rozhodli, že vám každý týden připravíme sedm skromných receptů, podle kterých můžete každý den uvařit nebo se alespoň inspirovat. Pojďte s námi vařit za pár korun, ale přesto...
Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč