Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Odvrácená strana hubnutí: Jaký způsob shazování kil vám může vážně škodit?

Zelenina
ZDROJ: Unsplash/Nadine Primeau
sdílet:

Začátkem roku si mnoho lidí dává za cíl shodit nějaká ta kila navíc. V časopisech čteme návody na nejrůznější diety, na sociálních sítích sledujeme pekáče buchet maximálně na břiše. To všechno může ovlivnit naši psychiku, způsobit, že se cítíme méněcenní, tlustí oproti ostatním a chceme zhubnout. Ale co když to chceme tak moc, že nepoznáme, když už naše cesta za hubenějším já není zdravá? 

Které jsou tři nejčastější poruchy příjmu potravy, ke kterým může dojít v souvislosti s držením diet a touze po štíhlé postavě?

Mentální anorexie

Mentální anorexie je porucha příjmu potravy spočívající v úmyslném hladovění s cílem zhubnout. Hlavním problémem ale není samotné jídlo, jedná se o duševní poruchu, kdy má dotyčný zkreslené představy o svém těle a s tím spojený strach z jídla. Nemocný je posedlý představou štíhlejší postavy a kvůli tomu je ochotný jíst velmi malé množství jídla, vyvolává si zvracení, užívá projímadla nebo nadměrně cvičí.

 • Mezi hlavní ukazatele mentální anorexie patří vyhublost dotyčného. Kvůli nedostatku živin má postižený například suchou kůživypadávají mu vlasy a lámou se mu nehty. S nedostatečným přísunem energie je anorektik unavený, dehydrovaný, pociťuje chlad a bušení srdce, má obtíže s trávením a často propadá depresím.
 • Dlouhodobé hladovění způsobuje poškození orgánů jako jsou například játra, srdce či ledviny. Těžká forma anorexie tak může způsobit i smrt.

Bulimie

Bulimie se anorexii podobá. Zatímco v případě anorexie se ale postižený jídlu zcela vyhýbá, bulimici během krátké doby zkonzumují velké množství jídla. Následně se ale dostaví výčitky, a přichází na řadu zvracení nebo drastické diety, než se zase přejedí.

 • Postižený trpí až panickým strachem z toho, že přibere, v období přejídání ale naopak ztrácí kontrolu nad množstvím snědeného jídla a má pocit, že s jedením nemůže přestat.
 • Následky bulimie jsou vážné. Zvracením si postižený může způsobit bolesti v krku, refluxní chorobu jícnu nebo zánět jícnu a také může dojít k poškození zubní skloviny.
 • Další příznaky jsou velmi podobné příznakům mentální anorexie: suchá pleť, únava, zažívací potíže, srdeční arytmie, snížená schopnost soustředit se, úzkostné stavy, deprese, poškození orgánů.

Ortorexie

Ortoroxie je v podstatě posedlost zdravým jídlem. Od anorexie a bulimie se liší především tím, že nejde o množství snědeného jídla, ale o jeho kvalitu. Postižený se většinou nesnaží zhubnout, ale je posedlý tím, aby potraviny, které konzumuje, byly zdravé a „čisté“. To pak může vést i k podvýživě. Rozpoznat tuto nemoc je velmi těžké. Hranice mezi zdravým životním stylem a posedlostí je tenká.

Následky ortoroxie jsou podobné následkům jiných poruch příjmu potravy. U postiženého může dojít k podvýživě, anemii, problémů se zažíváním, hormonálním výkyvům, úzkostným stavům, frustracím či depresím.

Proč někoho přivádí jídlo do záhuby?

Příčiny poruchy příjmu potravy nejsou jednoznačné. Na vině mohou být také různé psychologické faktory jako emoční labilita, nízké sebevědomí, pocit méněcennosti, perfekcionismus, vlastní identita, problémy v rodině, a nakonec mohou nemoc způsobit i sociálně-kulturní faktory spojené s prezentací štíhlosti v médiích, zejména na sociálních sítích.

 • Základem prevence je fungující rodina, pozitivní komunikace v ní, dobré vztahy mezi členy rodiny, pozitivní vztah k jídlu a vhodné stravovací návyky. Rodiče by si měli dát pozor například na zvyk nutit dítě sníst vše, co má na talíři.
 • Druhým prostředím, které může ovlivnit správný duševní vývoj jedince, je škola. Pedagogové by měli děti vzdělávat v této oblasti, informovat je o příčinách i důsledcích poruch příjmu potravy, vést děti ke správným stravovacím návykům, snažit se o pozitivní atmosféru ve třídě, nezvýhodňovat některé děti před jinými, a především je také učit, jak reagovat na stresové situace.

Jak nabídnout pomoc

Pokud je ve vašem okolí osoba trpící některou z poruch příjmu potravy, zkuste si s ní promluvit a nabídnout pomoc.

 • Na osobu netlačte, buďte trpěliví, laskaví a snažte se budovat vzájemnou důvěru a upřímnost.
 • Nejste-li rodinný příslušník, s vědomím postiženého rodinu kontaktujte.
 • Pokud nemocný nechce komunikovat, obraťte se na organizaci věnující se poruchám příjmu potravy (např. web Anabell).  

Zdroj: Health, Healthline, BBC

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Mazagran: Jak připravit osvěžující letní kávovou limonádu
 • Zajímavosti

Mazagran: Jak připravit osvěžující letní kávovou limonádu

Mazagran je dokonalý parťák pro horké letní dny. Unikátní spojení kávy a limonády přináší osvěžující a povzbuzující chuťový zážitek. Tento nápoj původem z Alžírska je dnes čím dál oblíbenější i v Evropě. Co dělá mazagran tak výjimečným a...