0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Plantilla: Ve Vídni otevřel první čistě rostlinný supermarket

Rodina na nákupu
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Rostlinnou stravu jako novou normu nabízí nově otevřený čistě rostlinný supermarket v centru Vídně. Můžete si v něm připravit a koupit vlastní ořechové „máslo“, natočit pivo do vratné lahve nebo koupit sypké suroviny bez obalu.

První veganská pobočka obchodního řetězce Billa vyrostla na vídeňské Mariahilferstraße v obchodním domě Gerngross. Její sortiment pokrývá celou škálu potravin – od čistě rostlinných, přes inovativní produkty až po nápoje a výběrová vína. Najdete tam i snack bar s připravenými čerstvými pokrmy z bioprodukce, které můžete jíst rovnou na místě.

Rostlinná strava v Rakousku boduje

Poté, co Burger King v polovině července 2022 za velké mediální publicity otevřel svou první veganskou pobočku na vídeňském Westbahnhof, následuje nyní s podobným konceptem společnost Rewe, pod kterou řetězec supermarketů Billa spadá. Nová prodejna ponese název „Pfanzilla“, který odkazuje na rostlinný původ zboží (z německého pflanze = rostlina).

Společnost uvádí, že v obchodě nebude ani (pouze) vegetariánská nebo hybridní nabídka s tím, že veškerý prostor obchodu klade velký důraz na udržitelnost a recyklovatelnost použitých materiálů. Prodejní plocha činí 200 metrů čtverečních a její pulty se pyšní nabídkou, která v klasických pobočkách chybí. Kromě běžných surovin vhodných pro vegany, jako jsou ovoce a zelenina, nabízí obchod i širokou škálu náhražek masa od rakouských potravinářských start-upů. Příkladem je uzený losos na rostlinné bázi z hrachové bílkoviny. Nechybí ani mražené zboží, pečivo a sladkosti.

  • Pro své zákazníky má nový obchod k dispozici lis na ořechy, na kterém si může každý připravit svoje vlastní „máslo“ z ořechů, které má rád.
  • Součástí pobočky jsou stanice se sypkými surovinami, které si můžete nadávkovat do vlastních nádob.
  • Na čepu je pivo, které můžete sami plnit do vratných lahví. Každý týden se připravuje ‚chléb/pečivo týdne‘.
  • Zákazníci, kteří hledají inspiraci, mohou využít „receptu měsíce“, na který vždy najdou všechny potřebné suroviny v obchodě na jednom místě.

Malá země, velký příklad

Koncept představit veřejnosti obchod s výlučně rostlinnými produkty vzešel z čísel, která přinesl průzkum mezi zákazníky. Skoro polovina Rakušanů snížila konzumaci živočišných výrobků a ve věkové kategorii 19 až 29 let více než čtvrtina lidí vůbec nejí maso.

Zdroje informací: Billa, Vegconomist, Brutkasten

Související články

Autor: Olga Šlesingrová

Apetit magazín

KVÍZ: Štrúdl nebo závin?
  • Kvízy

KVÍZ: Štrúdl nebo závin?

Jablka můžete péct, zapékat, zavařovat i vařit, dusit nebo sušit. Upečete z nich výtečný jablečný koláč, štrúdl, perník nebo buchtu s jablky, připravíte skvělá povidla, přesnídávku či pyré. Použít je můžete jako náplň do sladkých knedlíků...
Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso
  • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mleté maso

První novou kuchařkou roku 2023 je kniha Mleté maso. Novinka z edice Apetit vychází už v únoru a jak název napovídá, je věnována všestrannému využití jedné z velmi oblíbených surovin – mletého masa. ...
AD
Omáčka, bez které to nejen o Velikonocích zkrátka nejde!

Omáčka, bez které to nejen o Velikonocích zkrátka nejde!

Některé suroviny mají v receptech nezastupitelné místo, pokud nechceme ztratit správnou konzistenci, chuť nebo aroma. Mezi takové nenahraditelné suroviny patří třeba majonéza. Připravené pokrmy dokáže povznést o několik levelů výš. Kolikrát...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč