Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Osolený šálek? Nepatrné množství soli v čaji zmírní jeho hořkost, zjistila vědkyně. Inspirací jí byl tisíciletý čínský rukopis

Hrníček s čajem
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Mnozí z nás si nedovedou představit ráno bez šálku kávy nebo lahodného čaje. Co kdybychom vám ale řekli, že si čaj můžete ozvláštnit špetkou soli? Doporučení, které vzešlo ze starých čínských textů a vědeckých poznatků americké profesorky chemie, aktuálně hýbe nejen Velkou Británií.

Málokterý vědecký text vzbudí takové vášně, jako se to podařilo doktorce Franclové. Na začátku roku vydala Dr. Michelle Francl, americká profesorka chemie na Bryn Mawr College v Pensylvánii, USA, svou 240stránkovou publikaci o čaji.

Titul s názvem Steeped: The Chemistry of Tea (Čajová chemie) strhl velkou vlnu pozornosti i nevole a rozvířil vášně mezi Američany a Brity. Ze starého kontinentu se začala ozývat kritika a vedou se dodnes diskuze o tom, jak se správně připravuje a pije čaj. Proč? Americká vědkyně přišla se zajímavým závěrem: v tradičním šálku černého čaje chybí trocha soli.

Podle profesorky Franclové sodík obsažený v soli blokuje receptor na lidském jazyku, čímž se trochu otupí vnímání hořkosti čaje. Malé množství soli tak podle ní ve výsledku dodá čaji příjemnější chuť.

  • K výzkumu vědkyni přivedl čínský manuskript z 8. století, který naznačuje, že je žádoucí přidávat do šálku s čajem trošku soli kvůli chuti.
  • Britský deník The Guardian označil recept za „otřesný“ a o knize se vyjádřil ve smyslu, že „vědec ze země, kde se čaj připravuje s vlažnou vodou z kohoutku, tvrdí, že našel recept na dokonalý šálek čaje“.

Není to stejné jako použít do čaje cukr. Myslím, že lidé mají obavy, že jejich čaj bude slaný,“ upozorňuje vědkyně. Tak to ale není. Její doporučení je přidat jen opravdu nepatrné množství, které chuť čaje nezmění. 

Americká ambasáda hasí

Velvyslanectví Spojených států amerických v Londýně se po množství reakcí na sociálních sítích rozhodlo uklidnit britskou veřejnost a vydalo prohlášení, že nápad přidávat sůl do britského národního nápoje není a nikdy nebude oficiální politikou USA.

Zcela určitě nebylo mým záměrem způsobit diplomatickou roztržku," říká doktorka Francl. Bez ohledu na to, k jakému názoru se přikloníte, profesorka věří, že o tom, jaký si kdo připraví čaj, si nakonec svobodně rozhoduje každý sám. „Co je na tom nového, je naše pochopení problému z pohledu chemie," dodává.

Kde mají čaj nejradši? 

Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. Čajové lístky obsahují antioxidanty, posilují naši imunitu, bojují proti zánětům a slouží jako prevence proti nemocem. Vybrat si můžete z desítek druhů tohoto zdraví prospěšného nápoje, ať už se jedná o čaj černý, zelený nebo ovocný.

  • Mezi nejvýznamnější světové konzumenty čaje patří Turci, Indové, Pákistánci, Číňané, čaj se hojně pije také na Srí Lance, v Indonésii nebo v Keni či v Irsku. 
  • Ve Velké Británii je čaj nezbytnou součástí kultury už od 17. století. Anglie proslavila tradici takzvaného čaje o páté, tedy neformálního posezení u sendviče, koláčků a konvice dobrého čaje. 

Zdroje informací: Food and Wine, Apetit, BBC, TheGuardian

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč