Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na dokonalé palačinky, jaký tuk použít na smažení a která mouka je nejlepší

Palačinky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Palačinky patří mezi stálice a chutnají malým i velkým. Někdy se lepí k pánvi a trhají, jak tomu zabránit? Jaký použít olej, jakou zvolit mouku? Existují jednoduché a fungující triky, které zajistí dokonalé těsto na palačinky? Ano! A my vám je prozradíme.

Pravidlo číslo 1: Prosátá mouka

Prvním tipem, který moc dobře znaly už naše babičky, je pravidlo dobře prosáté mouky!

  • Mouku použijte hladkou nebo polohrubou. Prosátím mouky přes jemné síto předejdete hrudkám v těstu.
  • Pokud se i tak vytvoří, stejným postupem (tedy prosátím, nebo spíše prolitím těsta skrz síto) se jich také rychle zbavíte.
  • Hrudky můžete zlikvidovat i zásahem ručního šlehače nebo ponorného mixéru.

Pravidlo číslo 2: Odležení těsta

Po vypracování základního těsta na palačinky, přikryjte nádobu s těstem potravinářskou fólií a nechte odležet zhruba 30 minut, klidně i přes noc. Soudržnost palačinek nezávisí na množství  použitých vajec, ale na prolnutí tekutiny a mouky. 

  • Odpočinutí je důležité zejména proto, aby se v těstu aktivoval lepek a mouka nasákla tekutiny (nabobtnala).
  • Pokud se vám poté bude zdát, že je těsto příliš husté, přidejte do něj mléko (či jinou tekutinu – obilné či ořechové nemléko).
  • Do příliš řídkého těsta naopak přisypte mouku. I osvědčený recept se může mírně lišit, pokud použijete například jinou značku mouky než obvykle.
  • Těsto před nalitím do pánve nezapomínejte pokaždé promíchat. Mouka má tendence usazovat se na dně.
  • Těsto můžete připravovat ručně metlou (prošlehejte nejdříve vejce, mléko a máslo, potom po částech prosátou mouku), kvedlačkou a nebo v robotu či s pomocí tyčového mixéru. Směs by ve výsledku měla být hladká

Tip redakce

Naše kulinární redaktorky přidávají do těsta vždy špetku soli, zvýrazní se tím chuť palačinek. Naše bývalá editorka Jana Zbyňková radí, že pokud chcete jemné průhledné palačinky, stačí použít hladkou mouku. Na sladké náplně se zase hodí použít mouku polohrubou, ze které osmažíte dokonalé palačinky s křupavým povrchem.

    Skryt pre seznam

    Pravidlo číslo 3: Správná pánev

    Palačinky se nejlépe připravují, ale i obracejí vyklápějí ze speciální palačinkové pánve, která má nepřilnavý povrch. Ať už patříte mezi milovníky palačinek nebo máte rádi různé kuchyňské vychytávky, rozhodně se vyplatí do takové pánve investovat.

    Má totiž nízký okraj a rovnoměrně vede teplo, tudíž se s palačinkami lépe manipuluje, protože se opékají všude stejně. Také se díky tomu se lépe obracejí i vyhazují do vzduchu. Palačinkovou pánev většinou seženete v průměru 25 nebo 28 cm.

    • Pokud si speciální pánev nechcete pořizovat, vězte, že vystačíte s běžnou pánví s nepřilnavým povrchem.
    • Vždy je důležité nechat pánev před nalitím těsta pořádně rozpálit a rozetřít po jejím dně trochu tuku ( to platí zejména u litinových a nerezových pánví). 

    Pravidlo číslo 4: Zákon první palačinky

    První palačinka je většinou spíš testovací. Mějte na paměti, že první kousek slouží k tomu, aby se vyzkoušelo, zda je pánev rozehřátá na dostatečnou teplotu, a jestli lijete správné množství těsta a používáte správné množství tuku.

    • Množství tuku můžete regulovat například použitím mašlovačky nebo papírovou utěrkou.
    • Použijte neutrální rostlinný olej bez chuti a bez zápachu (řepkový, rýžový, slunečnicový) nebo některý z tuhých tuků (přepuštěné máslo, kokosový, palmový – např. omega)

    Pravidlo číslo 5: Papír v pohotovosti

    Ačkoliv si naše babičky z mastných palačinek nic nedělaly, mnozí lidé preferují jejich nemastnou verzi. Případný přebytečný tuk z palačinek odsajte kuchyňskými papírovými utěrkami. Jestliže tukem pánev jen potřete, ubrousků nebude potřeba.

    • Když vám palačinky zbydou, naše redaktorka Darina Sieglová přidává tip na závěr: „Pokud všechny palačinky nesníte, proložte je pečícím papírem a zamrazte v mrazáku.“
    Skryt pre seznam

    Související recepty

    Související články

    Apetit magazín

    KVÍZ: Znáte legendy a příběhy populárních jídel?
    • Kvízy

    KVÍZ: Znáte legendy a příběhy populárních jídel?

    Pochutnáváte si celý advent na vaječném koňaku, od dětí loudíte kousek trdelníku, nemůžete se dočkat silvestrovských chlebíčků a vaším guilty pleasure je krevetový koktejl? Jak vám rozumíme! A pokud si navíc nemůžete pomoct a v každé...
    AD
    Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!
    • Zajímavosti

    Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!

    Říká se, že dobrý kuchař nikdy neviní své nástroje. Ale přiznejme si, kdo z nás nezažívá frustraci, když pátrá po té správné pánvičce schované někde mezi hromadou jiného nádobí? Pokud vaše kuchyň občas připomíná přeplněnou skříň, které...