Těsto, které musí vykynout, je sice trochu nevyzpytatelné, ale není nezkrotitelné. Naučte se na něj vyzrát a můžete péct buchty, knedlíky a koláče stejně chutné a nadýchané jako vaše babička.
Nakynutá pravidla
Ještě před tím, než se pustíte do přípravy jídel z kynutého těsta, přečtěte si pár triků, jak na to.
- Základem úspěchu je vždy čerstvé, a tedy živé droždí.
- Použít můžete i sušené. 7 g sušeného droždí vystačí na 500 g mouky.
- Kynutí těsta nesvědčí také příliš mnoho soli ani chladná kuchyň. Kvasinky jsou teplomilné, rády se vyhřívají v teplotě, která by neměla přesáhnout 40 stupňů. Pokud máte v kuchyni skutečně zimu, pomoci vám může trouba vyhřátá na nízký stupeň, do které mísu s těstem po dobu kynutí umístíte.
- Čím nižší teplota, ve které těsto kyne, tím pomalejší kynutí. Přizpůsobte dobu kynutí okolní teplotě.
Jak poznat správně vykynuté těsto? Mrkněte na video!
Sladký oběd
Dopřejte si sladký hlavní chod v podobě kynutých knedlíků se švestkovou náplní, nastrouhaným tvarohem a rozpuštěným máslem.
- V naší sbírce kynutých receptů nesmějí samozřejmě chybět buchtičky se žloutkovým šodó. Vůni malých kynutých buchtiček a mléka s vanilkou v šodó nebudete moci ani po víkendu dostat z hlavy.
- Školní jídelnu vám připomenou báječné vdolky s hruškovými povidly. Připravte jich víc, protože pokaždé, když někdo půjde kolem kuchyně, jeden vám ukradne.
Tradiční mlsání
Při pletení bylinkových houstiček zabavíte i děti, a až je upečené a křupavé budete servírovat s máslem a marmeládou, každý se bude chtít zakousnout.
- Stovky let starou historii mají valašské frgále bohatě posypané drobenkou, pod kterou se skrývají hrušková povidla.
- Chodské koláče jsou typické svými zdobnými ornamenty. Tyto tradiční koláče se budou na svátečním či nedělním stole přímo vyjímat.
Tak na nic nečekejte a zadělejte si na kvásek!