Tvarohová náplň, ať už ukrytá v kynutých buchtách nebo přiznaná v koláčích a frgálech, má zástupy fanoušků. Pro náplně platí, že by měly být dobře dochucené a nemělo by se jimi šetřit. Její příprava si zaslouží péči, protože s ní stojí a padá úspěch dezertu.
Jak hustá má být tvarohová náplň
Tvarohů existuje řada, liší podle tučnosti a konzistence (hustoty či odkapanosti). Do některého pečiva, jako jsou například koláče nebo frgály, řidší tvaroh nevadí. Do šátečků nebo závinu je lepší zvolit tvaroh hustší. Mějte na paměti některé zákonitosti, se kterými je třeba počítat.
- Čím tučnější měkký tvaroh zvolíte, tím lahodnější náplň bude.
- Tvaroh ve vaniččce bývá řidší než tvaroh v kostce.
- Když necháte tvaroh z plastové vaničky odkapat přes plátno nebo utěrku, zhoustne a bude se s ním do většiny náplní lépe pracovat.
- Přidáním celého vajíčka do tvarohu náplň zředíte. Zvažte proto dopředu, jak potřebujete s náplní pracovat.
- Samotný žloutek náplň zjemní, bílek pomůže náplni ztuhnout během pečení.
- Je-li potřeba, aby tvarohová náplň tekla, můžete ji zředit například mlékem, rumem, přidat do ní tučný jogurt nebo zakysanou smetanu.
- Tvarohová náplň během pečení lépe ztuhne, když v ní rozmícháte škrob nebo mouku.
Celá řada dalších surovin dovede tvaroh správně nakopnout. Vedle žloutku tvarohu sluší vanilka, citronová kůra, cukr, rum nebo rozinky. Sladit cukrem můžete podle vlastní chuti, použít však můžete i alternativu jako med, sirupy či náhradní sladidla. Bílý cukr však neovlivní barvu náplně.
- ‚Tajnou‘ surovinou v dokonalé tvarohové náplni mohou být rozinky namočené v rumu nebo jiném aromatickém alkoholu. Do náplně je přidejte až nakonec, aby se během mísení ostatních surovin s tvarohem nepoškodily. Rozmočené rozinky se snadno rozmělní.
- Citronová, pomerančová nebo limetová kůra dodají tvarohové náplni svěžest. Použít můžete buď čerstvě nastrouhanou, případně sušenou, kterou běžně koupíte. Kůra by měla být nejlépe chemicky neošetřená nebo alespoň důkladně očištěná.
Čím zahustit tvarohovou náplň
Jak jsme zmiňovali na začátku, náplně (a tvarohová obzvlášť) mohou potrápit tím, že jsou náchylné k vytečení - to se týká například vázaných koláčů. Protože náplň je žádoucí mít uvnitř, nikoli na plechu, hodí se připravit ji hustší.
- Na zahuštění můžete použít bramborový nebo kukuřičný škrob, případně pudinkový prášek – ten ale vedle škrobu obsahuje další přísady a může náplni dodat nepřirozené aroma či barvu.
- Náplň zahustíte také dětskou krupičkou nebo moukou.
- Přidáním rozpuštěného másla do tvarohu a následným vychlazením náplň ztuhne v syrovém stavu a bude se s ní lépe pracovat – nebudete ji muset složitě ‚chytat‘ při plnění buchet, knedlíků, taštiček či placek.
- Vaječný bílek náplň za syrova rozředí, během pečení ji však pomůže ztuhnout.
Čím ještě vylepšit náplň?
- Brusinky – mimo rozinek můžete přidat brusinky, které se k tvarohu taky skvěle hodí.
- Skořice – špetka skořice ovoní náplň
- Ušlehaný sníh – na 500 gramů tvarohu ušlehejte pevný sníh ze 2 bílků a vmíchejte jej do náplně až úplně na závěr.
- Pudinkovo-tvarohová náplň – uvařte hustý vanilkový pudink z 250 ml mléka, nechte vychladnout a přidejte k tvarohové náplni. Tato náplň se skvěle hodí například do koláčků.
- Mletý mák – smícháním makové náplně (svařeného máku s mlékem a cukrem) spolu s tvarohem dostenete tzv. šiml. Kdo se nemůže rozhodnout, jestli mák, nebo tvaroh, může tak mít obojí!
K čemu použít tvaroh?
Tvarohem s velkým úspěchem naplníte nejen buchty a koláče, ale také například štrúdl, palačinky, šátečky, dorty, rohlíčky nebo rolády.
Tvarohovou náplň uplatníte také do žemlovky, nákypů, knedlíků, taštiček či bramborových placek.Tvaroh se skvěle hodí také do mražených dezertů, jako jsou tvarohové zmrzliny a nanuky.
Zdroj info: Apetit