Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kvíz: Znáte slavná filmová jídla?

Julie a Julia
ZDROJ: Flickr/Nora Ephron
sdílet:

Filmové příběhy není radno sledovat s prázdným žaludkem a prázdnou spíží. Filmoví tvůrci si často dají záležet na každém detailu, včetně zvuků mlaskání či cinkání příborem, které vyvolávají až fyziologickou reakci. Honila vás někdy při sledování filmu mlsná? Znáte filmové lahůdky?

Jídlo hraje v mnoha filmech významnou roli, slouží jako rekvizita, prostředek děje, symbol kultury a společenského postavení postav. Například v romantických komediích může večeře dvou lidí zobrazovat vývoj vztahu.

  • V dramatech může chuť postavy na jídlo odhalit její osobnost nebo původ.
  • V akčních a dobrodružných filmech může jídlo sloužit k pochopení kamarádského vztahu mezi postavami nebo k nastolení pocitu bezpečí před přicházející akcí.
  • Jídlo lze také využít k navození pocitu nostalgie, k vyvolání vzpomínek a emocí u diváků.

Mnoho filmů se také zaměřuje na kulinářské umění jako také, například příběh šéfkuchaře, který se snaží získat uznání, nebo restaurace, která se potýká s problémy. Tyto filmy často ukazují proces vaření a výzvy, kterým čelí lidé v potravinářském průmyslu. Scény s jídlem bývají velmi detailní, až není téměř možné dívat se na ně bez občerstvení.

  • Jídlo ve filmech také umožňuje nahlédnout do různých zvyků a tradic z celého světa.

Z filmů se toho navíc můžete o jídle spoustu věcí naučit. Tak například ve filmu Julie a Julia můžete sledovat, jak se třicetiletá sekretářka učí vařit podle kuchařky Julie Child. V hlavě vám utkví nejznámější francouzské recepty, ale i tipy, na co si při jejich vaření dávat pozor.

V animovaném filmu Ratatouille zase můžeme obdivovat způsob servírování, v sérii Kmotr klasické italské dobroty. Ale dál už vám prozrazovat filmy, které jsme do otázek zahrnuli, nebudeme. Teď je řada na vás!

Zdroj: Apetit, BBC

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč