Také vám připadá, že ve francouzské kuchyni zní všechno komplikovaně a uvařit i úplně obyčejné vejce představuje vědu? A víte, že existuje osoba, která v tom udělala pořádek jednou pro vždy a sepsala univerzální příručku pro Nefrancouze o tom, jak na francouzské delikatesy vyzrát? Seznamte se s Julií Child.
Málokterá národní kuchyně obsáhne vysokou gastronomii i nepřeberné množství regionálních receptů a surovin jako ta francouzská.
- Vyniká ve vinařství, v pekařském umění, exceluje v cukrařině (s těmi nejpřísnějšími technickými parametry). Žádná jiná se jí nejspíš nevyrovná ani co do počtu, šíře a kvality místních sýrů.
- Také proto je francouzská gastronomie zapsaná na světovém seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
Američanka v Paříži
Za láskou Kaliforňanky Julie Child k francouzské gastronomii stál její pobyt ve Francii. Tam se dostala se svým manželem Paulem, když po válce získal v Paříži místo na americké ambsadě. Mentalita Francouzů Julii naprosto učarovala, hlavně pak typický francouzský požitkářský přístup k životu a jídlu.
- Trhy, farmářská zelenina a sýry, pekárny s francouzskými bagetami a sladkým pečivem, slavné restaurace i maličké kavárny, to vše způsobilo, že se Julia do francouzské kuchyně doslova zamilovala.
- Od lásky k francouzskému způsobu života a stolování pak nebylo daleko k samotnému vaření.
Coby manželka diplomata, jejíž náplní práce bylo hlavně reprezentovat, se Julia trochu nudila. Rozhodla se tedy, že se sama naučí vařit podle kuchařky, ač tou dobou byla kuchařským uměním takřka nepolíbená.
- Nenašla však žádnou knihu, která by se věnovala místní kuchyni a zároveň by byla v angličtině.
- K tomuto problému přistoupila poměrně svérázně a rovnou se nechala zapsat do kuchařských kurzů pro profesionály na vyhlášené škole Le Cordon Bleu.
- Tato nejprestižnější kuchařská škola má dnes pobočky po celém světě. Julie Child byla historicky první Američankou, která školu vystudovala.
Francouzská kuchyně pro Američany
V průběhu svého studia na Le Cordon Bleu se Julia seznámila s členkami gurmánského klubu Simone Beck a Louisette Bertholle.
- Ve spolupráci s nimi pak založila kuchařskou školu a po mnohaletých přípravách v roce 1961 konečně vydala kuchařskou knihu, která jí kdysi tolik chyběla: příručku Mastering the Art of French Cooking (1961), určenou primárně pro americký trh.
- Jen první díl čítal téměř 900 stran přehledně členěných do deseti kapitol od polévek po dezerty.
- Z knihy se okamžitě stal bestseller a americké hospodyňky podle ní údajně skutečně poprvé začaly vařit opravdové jídlo. Poválečné americké vaření totiž mělo své limity a zakládalo se převážně na rozmrazování polotovarů a ohřívání konzerv.
Blog Julie Powell a první české vydání
O existenci popularizátorky francouzské kuchyně Julie Child přitom mimo USA a Francii nepanuje takové povědomí.
- U nás její výše zmíněná bible francouzské kuchyně vyšla poprvé až v roce 2014 pod názvem Umění francouzské kuchyně (2014).
- Lví podíl na tom má pravděpodobně úspěch filmu Julie a Julia (2009) s Meryl Streep v hlavní roli ztvárňující právě Julii Child. Film popisuje jak její život, tak paralelně život bloggerky Julie, která se rozhodla do roka uvařit všechny recepty podle své jmenovkyně. Oba příběhy přitom vycházejí ze skutečných událostí.
Bon Appétit!
Julii Child se podařilo změnit americký přístup směrem k čerstvým surovinám a radosti z vaření. V tomto svém snažení nepolevila a pokračovala i v dalších letech. Často vystupovala v televizi a stala se z ní celebrita.
- V 60. letech pak měla svůj vlastní pořad formátu cooking show s názvem The French Chef (1963). V jejím podání se jednalo o osobitý a velmi populární počin.
- S vášní, přirozeností a lehkostí sobě vlastní dokázala i z televizní obrazovky plnit svoje poslání ambasadorky francouzské kuchyně pro americké domácnosti.
- Nešlo tu ani tak o kuchařské umění jako o nefalšovanou radost z vaření. Legendární pak bylo hlavně její zvolání: „Bon Appétit!“, které zaznělo v každém díle.
Pokud by Julia Child měla po vzoru moderních šéfkuchařů svoje „signature dish“, pokrm, který ji nějakým způsobem charakterizuje, byl by to nejspíš slavný Boeuf Bourguignon – hovězí po burgundsku. Najdete v něm mimo jiné těžké červené víno, glazované šalotky a pomalu dušené hovězí, které vás okamžitě přenese přímo do sladké Francie.
5 zajímavostí o Julii
V dospívání hrála basketball
Při své výšce 180 cm Julia doufala, že při hře za basketbalový tým Smith College bude na hřišti vyčnívat. Protože byla mnohem vyšší než její spoluhráčky, rozhodla se její škola změnit pravidlo hry. Už žádný ‚jump ball‘, což je okamžité skákání po míči, když ho rozhodčí vyhodí do vzduchu. Ve své biografii uvedla, že jí nic jiného ve hře nešlo.
Byla špionkou
Po práci reklamní manažerky v obchodě s nábytkem, se Julia ucházela o místo v Úřadu strategických služeb (OSS, předchůdce CIA). Nejprve byla přijata na pozici zapisovatelky a výzkumnice. Rychle však byla povýšena. Později pracovala pro sekci nouzového námořního záchranného vybavení a pomáhala vyvíjet repelent proti žralokům.
- Během posledních dvou let působila jako vedoucí kanceláře OSS na Cejlonu, dnešní Srí Lance, a v čínském Kunmingu, kde zpracovávala přísně tajné dokumenty o invazi na Malajský poloostrov.
O jídlo se začala zajímat v Číně
Jako malá Julie neměla příliš pestrý jídelníček. Většinou prý jedla polotovary a jídla z konzervy. Při práci v Číně zjistila, jak je světová kuchyně rozmanitá a začala se o gastronomii více zajímat.
Na tu dobu se vdávala pozdě
Julia si svého prvního manžela Paula vzala až ve 34 letech. Seznámili se v OSS. Paul byl umělec, básník a gurmán. Na začátku vztahu ji vzal do nejstarší francouzské restaurace La Couronne a tento zážitek podnítil její celoživotní lásku k francouzskému jídlu.
Dostala jedno z největších ocenění v USA
23. července 2003 ji udělil prezident George W. Bush Prezidentskou medaili svobody za to, že naučila Američany vařit a obohatila americkou kulturu.
Zdroje informací: BBC, Tasty, Sonny Pictures Classic - Julia, Julie Child - Umění francouzské kuchyně