0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Bývalá lovkyně vačic a hippie: pozoruhodný příběh nejznámější novozélandské kuchařky Annabel Langbein

Annabel Langbein
ZDROJ: Facebook Annabel Langbein
sdílet:

Annabel Rose Langbein je novozélandská kuchařka a spisovatelka. I bez gastronomického vzdělání vydala 25 kuchařek a vedla tři série televizního seriálu Annabel Langbein The Free Range Cook, který uvedla novozélandská televizní stanice TV One a od té doby se vysílal ve více než 90 zemích.

Annabel je královnou novozélandské kuchyně. K vřelému vztahu k přírodě a vaření ji vedli rodiče, její otec sice pracoval jako inženýr, ale patřil mezi nadšené zahrádkáře a včelaře. Matka byla kuchařka.

 • Pořady Annabel Langbein o vaření byly jiné. Jako jedna z prvních známých kuchařek se nezaměřovala jen na techniku postupu a suroviny, ale vyprávěla příběhy ze svého života, které se s jídlem pojily, procházela se po své zahradě, kde trhala bylinky a kamera vše detailně zaznamenávala.

Z YouTube do televize 

Britská společnost FremantleMedia si poprvé všimla jejích moderátorských schopností v roce 2008, když na YouTube zveřejnila sérii návodů na vaření, které natočila na podporu své knihy Eat Fresh. 

V srpnu 2010 debutoval na novozélandské televizi TV One pořad Annabel Langbein The Free Range Cook třináctidílný seriál o vaření a životním stylu natáčený u ní na chatě na břehu jezera Wanaka. Pořad se zaměřoval kromě vaření i na novozélandskou krajinu a místní řemeslné produkty.

 • Dnes má Annabel svůj YouTube profil, kde se můžete na její staré pořady podívat a čas od času přidá i nové video, které natáčí pro fanoušky na Instagramu.

Svou energii ve svých 64 letech vkládá především do kuchařek, v nichž stále nabádá čtenáře k uvědomění, jak důležité je vařit ze sezonních a lokálních surovin. Na kontě jich má už 25, do češtiny zatím žádné přeloženy nebyly. Za zmínku ale určitě stojí:

 • ESSENTIAL Volume 1: Best-Ever Meals for Busy Lives (2017) 
 • ESSENTIAL Volume 2: Sweet Treats for Every Occasion (2017) 
 • Bella: My Life in Food (2020) 
 • Annabel Langbein's Cookbook: Featuring Recipes from the New Zealand Listener (1988) 
 • Smart Food for Busy People: Stylish Food for New Zealanders (1993)

Annabel a její bouřlivé dospívání 

Annabel o sobě v jednom rozhovoru prohlásila, že byla v dospívání hippie. V 16 letech odešla z domova a několik let žila se svým tehdejším partnerem a jejich přáteli ve zchátralém domě  bez elektřiny a tekoucí vody u řeky Whanganui.

 • Byli soběstační, živili se lovem, rybařením a zeleninou, kterou pěstovali na zahrádce. Díky experimentování se její kuchařské dovednosti zdokonalovaly.
 • Později se přestěhovala do Gisborne, kde pracovala jako lovkyně vačic.
 • Ve 22 letech odjela s batohem na zádech do Jižní Ameriky. Nějaký čas provozovala v Brazílii vlastní bar a v 25 letech se vrátila na Nový Zéland.

Z dívky z chatrče se stala milionářka 

Nemá žádné kuchařské vzdělání, ale v roce 1981 získala diplom zahradníka s vyznamenáním na Lincolnově univerzitě a navštěvovala kurzy vaření na Culinary Institute of America ve státě New York. 

 • V roce 1991 založila Culinary Institute of New Zealand, specializovanou poradenskou společnost v oblasti potravinářského marketingu a byla zodpovědná za marketingové a mediální kampaně pro novozélandské výrobce, maloobchodníky a vývozce potravin i za propagaci novozélandských potravin v zahraničí pro Trade New Zealand
 • Sedm let byla ředitelkou novozélandské společnosti Kapiti vyrábějící sýry a tři roky působila jako porotkyně v soutěži Mezinárodní asociace kulinářských profesionálů o Cenu Julie Childové za nejlepší první kuchařku. 
 • Finančně také podporuje spoustu nadací, například National Heart Foundation of New Zealand, Life Education Trust a další charitativní skupiny.

Související články

 Julia Child: Žena, která naučila Američany vařit
 • Lidé a jídlo

Julia Child: Žena, která naučila Američany vařit

Také vám připadá, že ve francouzské kuchyni zní všechno komplikovaně a uvařit i úplně obyčejné vejce představuje vědu? A víte, že existuje osoba, která v tom udělala pořádek jednou pro vždy a sepsala univerzální příručku pro Nefrancouze o...
Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit