Co jedl Karel IV. a na čem si pochutnává britská královna?

kralovna
ZDROJ: Kenroy Ambris/Commonwealth Secretariat
sdílet:

Gastronomické trendy se často inspirují chutěmi slavných, jimž připravovali nebo připravují pochoutky nejlepší šéfkuchaři. Podívali jsme se na oblíbené delikatesy krále Karla IV., třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona a nahlédli do jídelníčku britské královny Alžběty II. 

Panovníci a vůdčí osobnosti, kterým jsme rozhodli prozkoumat jídelníček, se nemohli nikdy setkat. O to je však pohled na jejich jídelníček zajímavější. Podívejte se na netradiční delikatesy podávané Karlu IV., ořechové hody vášnivého pěstitele pekanů Thomase Jeffersona nebo lehký a vyvážený jídelníček současné britské královny.

Zvěřinové hody pro Karla IV.

Karel IV. byl znám jako vášnivý lovec divoké zvěře, proto zvěřina nemohla v menu připravovaném pro krále chybět. Jeho jídelníček ovlivňovala tehdejší francouzská a italská kuchyně.

 • Legendy tvrdí, že si rád pochutnával též na veverkách, o pravdivosti této historky však můžeme jen spekulovat.
 • Jeho oblíbené zvěřinové hody, které sestávaly z mnoha chodů, z nichž každý byl velmi opulentní a rozmanitý.  Jednotlivé chody zahrnovaly paštiky, zeleninovou polévku či vývar, luštěninové kaše, zvěřinové pečeně, nadívanou drůběž, ryby či nejrůznější masová ragú.  
 • Karel IV. měl údajně rád bílý chléb. Na jeho stole nechybělo suché francouzské víno.

Pomalu pečené maso: zvěřina

Pomalu pečené maso: zvěřina

Více
 

Lehká strava královny Alžběty II.

Zajímá vás recept na dlouhověkost? Nahlédněte do jídelníčku královny Alžběty II., který nabízí pestrou a vyváženou stravu. Královna prý však nikdy neplatila na britském královském dvoře za "foodie".  Labužníkem a milovníkem dobrého jídla byl její manžel princ Philip, který rád ochutnával nové pokrmy a zkoušel nové suroviny. Alžběta raději zůstávala u ověřených jídel.

 • Královna Alžběta II. si totiž zakládá na zdravém a vyváženém jídelníčku plném cereálií, ovoce i zeleniny, ryb. Královna jako vášnivá lovkyně miluje zvěřinu.
 • K čaji o páté však nesmějí chybět speciální čajové sušenky.
 • I přes jinak lehký jídelníček je královna pověstná pro svou vášeň pro čokoládu. Bývalý královský kuchař Darren McGrady, který pro královnu vařil v Buckinghamském paláci, o ní dokonce mluví jako o čokoholičce.
 • Alžbětiným nejoblíbenějším dezertem je sušenkovo-čokoládový dort.  

Čokoládový lanýžový dort

Čokoládový lanýžový dort

Více

Pekanové ořechy Thomase Jeffersona

Americký prezident z počátku 19. století nebojoval pouze za nezávislost, ale pomohl k rozšíření pěstitelství pekanových ořechů. Stojí však i za dalšími plodinami, které představil Americe.

 • Tento vášnivý pěstitel a milovník plodů ořechovce pekanového si velmi rád pochutnával na tradičním koláči s pekanovými ořechy a javorovým sirupem.
 • Jefferson byl vášnivým farmářem, zemědělcem a chovatelem, než nastoupil do prezidentské funkce. Představil Američanům rajčata, rýži, soju a recept, jak připravit tofu. 
 • Měl údajně moc rád krabí maso, ústřice a ananas.

Inspirovali jsme se Jeffersonovou vášní pro pekanové ořechy a připravili pro vás několik lahodných receptů s pekany v hlavní roli.

Ananasový koláč s pekanovými ořechy

Ananasový koláč s pekanovými ořechy

Více

Chcete-li vyzkoušet další lahodné recepty, které by zaručeně chutnaly i v královském panství, podívejte se na naše tipy pod článkem. 

Související články

Pekany: Obživa Indiánů i dokonalá surovina do pečení
 • Suroviny

Pekany: Obživa Indiánů i dokonalá surovina do pečení

Pekany se nápadně podobají vlašským ořechům. Mají jemnou máslovou chuť a pro tělo jsou skutečnou vitamínovou bombou. Obyvatelé státu Texas si ořechove pekanová zvolili za svůj národní strom. Víte, co s nimi? ...
Autor: Šárka Měřičková

Obchod Apetit