0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co jedl Karel IV. a na čem si pochutnává britská královna?

Hostina
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Gastronomické trendy se často inspirují chutěmi slavných, jimž připravovali nebo připravují pochoutky nejlepší šéfkuchaři. Podívali jsme se na oblíbené delikatesy krále Karla IV., třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona a nahlédli do jídelníčku nedávno zesnulé britské královny Alžběty II.

Panovníci a vůdčí osobnosti, kterým jsme rozhodli prozkoumat jídelníček, se nemohli nikdy setkat. O to je však pohled na jejich jídelníček zajímavější. Podívejte se na netradiční delikatesy podávané Karlu IV., ořechové hody vášnivého pěstitele pekanů Thomase Jeffersona nebo lehký a vyvážený jídelníček zesnulé britské královny.

Zvěřinové hody pro Karla IV.

Karel IV. byl znám jako vášnivý lovec divoké zvěře, proto zvěřina nemohla v menu připravovaném pro krále chybět. Jeho jídelníček ovlivňovala tehdejší francouzská a italská kuchyně.

 • Legendy tvrdí, že si rád pochutnával též na veverkách, o pravdivosti této historky však můžeme jen spekulovat.
 • Jeho oblíbené zvěřinové hody, které sestávaly z mnoha chodů, z nichž každý byl velmi opulentní a rozmanitý.  Jednotlivé chody zahrnovaly paštiky, zeleninovou polévku či vývar, luštěninové kaše, zvěřinové pečeně, nadívanou drůběž, ryby či nejrůznější masová ragú.
 • Karel IV. měl údajně rád bílý chléb. Na jeho stole nechybělo suché francouzské víno.

 

Lehká strava královny Alžběty II.

Zajímá vás recept na dlouhověkost? Nahlédněte do jídelníčku zesnulé královny Alžběty II., který nabízí pestrou a vyváženou stravu. Královna prý však nikdy neplatila na britském královském dvoře za ‚foodie‘.  Labužníkem a milovníkem dobrého jídla byl její manžel princ Philip, který rád ochutnával nové pokrmy a zkoušel nové suroviny. Alžběta raději zůstávala u ověřených jídel.

 • Královna Alžběta II. si totiž zakládala na zdravém a vyváženém jídelníčku plném cereálií, ovoce i zeleniny, ryb. Královna jako vášnivá lovkyně milovala zvěřinu.
 • K čaji o páté nesměly chybět speciální čajové sušenky.
 • I přes jinak lehký jídelníček byla královna pověstná pro svou vášeň pro čokoládu. Bývalý královský kuchař Darren McGrady, který pro královnu vařil v Buckinghamském paláci, o ní dokonce mlvil jako o ‚čokoholičce‘.
 • Alžbětiným nejoblíbenějším dezertem byl sušenkovo-čokoládový dort.

Pekanové ořechy Thomase Jeffersona

Americký prezident z počátku 19. století nebojoval pouze za nezávislost, ale pomohl k rozšíření pěstitelství pekanových ořechů. Stojí však i za dalšími plodinami, které představil Americe.

 • Tento vášnivý pěstitel a milovník plodů ořechovce pekanového si velmi rád pochutnával na tradičním koláči s pekanovými ořechy a javorovým sirupem.
 • Jefferson byl vášnivým farmářem, zemědělcem a chovatelem, než nastoupil do prezidentské funkce. Představil Američanům rajčata, rýži, soju a recept, jak připravit tofu. 
 • Měl údajně moc rád krabí maso, ústřice a ananas.

Inspirovali jsme se Jeffersonovou vášní pro pekanové ořechy a připravili pro vás několik lahodných receptů s pekany v hlavní roli.

Chcete-li vyzkoušet další lahodné recepty, které by zaručeně chutnaly i v královském panství, podívejte se na naše tipy pod článkem. 

Zdroje informací: BBC Good Food, Tasty, Eating Well

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
 • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč