Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Cukrářka Marie Motlová získala na olympiádě za koš s květy bronz. Je škoda, že na přípravu jsem měla pouhých 10 dnů, říká

Marie Motlová
ZDROJ: Se souhlasem Marie Motlové
sdílet:

Od 2. do 7. února 2024 se konala ve Stutgarttu nejstarší a největší mezinárodní gastronomická soutěž na světě IKA/Culinary Olympics a Čechům a Češkám se na ní opravdu dařilo. Cukrářka Marie Motlová zvítězila v individuální disciplíně Pastry Artistic.

Kuchařské olympiády IKA, která se koná každé čtyři roky v Německu, se zúčastní kolem 80 zemí světa. Mezi soutěžícími jsou týmy a jednotlivci z České republiky.

Zatímco kuchařské týmy soutěží jako tým a bojují o umístění na stupních vítězů v různých kategoriích, jednotliví vystavovatelé jsou tady na svou pěst,‘ říká Marie Motlová, která na olympiádě soutěžila v kategorii Pastry Artistic a za pletený košík z cukrové hmoty plný cukrových květů získala bronozovou medaili. ‚Je škoda, že na přípravu jsem měla pouhých 10 dnů,‘ říká. 

Kuchařská olympiáda se rozprostírá na stovkách metrů čtverečních a na každém stanovišti se odehrává něco jiného.

Soutěžící na předem vyhrazeném místě vystaví a dotvoří svůj exponát tak, aby co nejvíce upoutal pozornost. V sedm ráno hodin jsou všichni vystavovatelé vyzváni, aby opustili vystavovací halu, a potom už celý prostor patří mezinárodní porotě, než se v deset otevřou brány návštěvníkům. Porota hodnotila nejen celkový vzhled, pracnost, použité materiály, ale také odpoledne ochotně poradila, čeho se příště vyvarovat, co udělat jinak,‘ popisuje průběh soutěže Marie Motlová.

Z filosofického ústavu k cukrařině

Marie Motlová si při práci ve Filosofickém ústavu AV ČR v Praze udělala výuční list cukrář a pekař. Zúčastnila se několika tuzemských soutěží s umístěním od bronzové medaile po zlatou. Před čtyřmi lety (v roce 2020) na olymiádě IKA zůstala těsně pod stupínky vítězů.

Bohužel z rodinných důvodů jsem musela před šesti roky v práci skončit a na plný úvazek se starat na Moravě o těžce nemocného. Ale cukrařině jsem zůstala věrná a věnuji se jí naplno. Založila jsem spolu s Asociací kuchařů a cukrářů pro severní Moravu a Slezsko Moravský cukrářský šampionát, letos v říjnu poběží v Olomouci už 6. ročník, kde v porotě zasedají cukráři zvučných jmen jako např. Josef Maršálek a Míša Landová,‘  říká Marie Motlová.

Na příští IKA/Culinary Olympics 2028 se lze přihlásit na stránkách do vybrané kategorie, zaplatit poplatek, vyrobit ten nejlepší exponát, který vám vaše fantazie a ruce dovolí. Pořádně zabalit, uložit do beden a v určený čas vyrazit do Stuttgartu,‘ láká cukrářka potenciální uchazeče.

Nudit se ve Stuttgartu určitě nebudete. Na obrovské výstavní ploše můžete navštívit haly s vystavovateli moderních gastro zařízení, strojů a přístrojů, vybaveni provozoven, haly s ochutnávkami jídel, zmrzliny, je tam toho opravdu velká spousta k vidění a ochutnání. A kdyby to drahou polovičku nebavilo, tak ve Stuttgartu je nádherné muzeum Mercedes Benz,‘ radí Marie Motlová.

  • Z olympiády si medaile odváží i další české cukrářkyJaroslava Londová získala zlatou medaili v individuální kategorii Pastry Artistic.
  • Iva Roháčová zíkala ve stejné kategorii bronz a Českému národnímu týmu dopomohla v týmové kategorii Chefs table ke stříbru svou skulpturou na téma Příroda.
  • Český národní tým kuchařů a cukrářů si domů dovezl dohromady čtyři stříbrné medaile ve dvou disciplínách. 

Zdroje: Marie Motlová, web IKA/Culinary Olympics, Český národní tým kuchařů a cukrářů

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč