Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Český tým si z gastro olympiády veze čtyři stříbrné. Příště si stejně jako Finové vezeme do týmu bývalého komisaře, říká Tomáš Popp

Český národní tým kuchařů a cukrářů
ZDROJ: Se souhlasem celého Českého národního týmu kuchařů a cukrářů, autor: David Tesař
sdílet:

Nejstarší a největší mezinárodní gastronomická soutěž na světě, IKA/Culinary Olympics, se tentorkát konala od 2. do 7. února 2024 ve Stuttgartu. Čechům a Češkám, kteří se jí zúčastnili, se dařilo ve všech disciplínách. Český národní tým kuchařů a cukrářů přiváží domů z kulinářského klání čtyři stříbrné medaile.

Český tým zazářil v kategorii Restaurace národů, ze které si domů odváží dvě stříbrné medaile (seniorní a juniorní tým). Šestičlenný tým má v této disciplíně za úkol připravit 110 porcí tříchodového menu.

Další dvě stříbrné medaile získal juniorní a seniorní tým v kategorii Chefs table. Úkolem je připravit menu pro dvanáct lidí o sedmi chodech, tentokrát bylo téma Příroda. Součástí je i prezentace cukrářské skulptury, ve které excelovala cukrářka Iva Roháčová.

Pro Český národní tým je to historický úspěch. Hodnocení komisařů bylo velmi dobré. Od poslední soutěže v Lucembursku jsme viděli v týmech velký posun, a to nám udělalo velkou radost,‘ říká ředitel Českého národního týmu kuchařů a cukrářů Tomáš Popp

  • V rámci kategorie Resturace národů tým musí za šest hodin připravit předkrm s mořskými plody a rybu. V hlavním chodu nesmí chybět maso, u dezertů se musí kombinovat různé textury a techniky.
  • U kategorie Chef’s table se začíná s chlebem a máslem, pak jsou dva studené a dva teplé finger foods, mísa pro dvanáct osob a po ní veganský chod následovaný jídlem s masem, a nakonec dezert.

Zlato si odvezli Finové

Celkově český tým obsadil na olympiádě ve Stuttgartu šestnácté místo, na druhém místě skončil švýcarský tým a zlato si domů odvezli Finové.

Je to posun o dvě příčky oproti roku 2020. Musíme zabrat, abychom se pravidelně umísťovali v první desítce. Jak ukázal výsledek finského týmu, je nutné angažovat zkušeného komisaře, který už ale na IKA nehodnotí. Ten nám pomůže posunout naše výkony blíže ideálu. Také má zkušenosti s tím, co funguje a která ulička je slepá,‘  říká Tomáš Popp. 

  • Kuchařská olympiáda má více než 120 let dlouhou tradici a pořádá se každé čtyři roky v Německu, další proběhne v roce 2028.

Na Olympiádě IKA byly úspěšné i další české cukrářky. Marie Motlová získala v kategorii Pastry Artistic bronzovou medaili za svůj exponát Cukrový koš s cukrovými květy. Cukrářka Jaroslava Londová získala zlatou medaili v individuální kategorii Pastry Artistic.

Zdroje: Tomáš Popp, IKA/Culinary Olympic

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč