Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Cukrářka Jaroslava Londová pekla pro Buckinghamský palác, teď veze z olympiády zlato. Její zdobené perníčky porotě učarovaly

Jaroslava Londová
ZDROJ: Se souhlasem Jaroslavy Londové, Marie Motlová
sdílet:

IKA/Culinary Olympics je nejstarší a největší mezinárodní gastronomická soutěž na světě, která se konala od 2. do 7. února 2024 ve Stuttgartu. Čechům a Češkám, kteří se jí zúčastnili, se dařilo ve všech disciplínách. Cukrářka Jaroslava Londová získala zlatou medaili v individuální kategorii Pastry Artistic. 

Jaroslava Londová soutěžila v disciplíně Pastry Artistic se svými jemně zdobenými perníčky, které připravila v různých složitých několikastěnných geometrických tvarech. Bílkovou polevou na ně malovala drobné krajky, některé perníky zdobil strom, jiné oheň. Porota ocenila zlatem především dokonale symetrickou práci jemného zdobení.

  • Nejde o první úspěchy paní Jaroslavy. V roce 2012 cukrářka na olympiádě IKA získala rovněž zlatou medaili, tehdy za kolekci perníků nazvanou Andělská hudba. Se zlatou medailí odjížděla i její studentka Aneta Malčíková. 
  • Úspěchy sklízela v roce 2011 v Lucembursku na mistrovství světa a se svou školou i několikrát i na Gastro Hradec.
  • Jaroslava Londová vyučuje na Střední odborné škole Josefa Sousedíka Vsetín a pořádá kurz Domácí cukrárna. Za svou práci byla oceněna cenou Pedagog roku města Vsetína 2010.

Zlaté české cukrářské ručičky

Pro Deník zavzpomínala Jaroslava na zesnulou britskou královnu, které před několika lety upekla několikapatrový perníkový dort k narozeninám. Královna tehdy požádala svého šéfkuchaře, aby Jaroslavě napsal poděkování. Cukrářka dostala dopis, kde šéfkuchař kromě poděkování dodává, že královu zaujaly především drobné detaily.

Mám z toho velkou památku na celý život,‘ řekla pro Deník a dodala, že nad podobou dortu tehdy přemýšlela celý rok.

Se svými žačkami pekla a zdobila také perníkové srdce pro královskou svatbu prince Williama a Kate Middleton a perníčky pro královské děti. 

Na Olympiádě IKA byly úspěšné i další české cukrářky. Marie Motlová získala v kategorii Pastry Artistic bronzovou medaili za svůj exponát Cukrový koš s cukrovými květy. Další bronzovou medaili v individuální disciplíně Pastry Artistic domů dovezla členka Národního týmu kuchařů a cukrářů Iva Roháčová a českému týmu pomohla v kategorii Chefs table vyhrát stříbrnou medaili svou skulpturou na téma Příroda. 

Zdroje: Osobnosti Valašska, Deník, By Londa, Vsetínské noviny

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč