Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Pohlednice z Mexika: Kristýna žije na pobřeží Mexického zálivu už přes deset let

Veracruz
ZDROJ: Se souhlasem Kristýny Baloghové, Unsplash/Anna Sulivan
sdílet:

I když už žije na pobřeží Mexického zálivu přes deset let, každou chvíli narazí na další zajímavé místo, o kterém dosud nevěděla. „Doufám, že můj výběr toho, co stojí za ochutnání, všem dokáže, jak moc Veracruz stojí za návštěvu. Protože gastronomie není to jediné zajímavé, co tady máme,“ láká Kristýna k návštěvě tohoto krásného koutu světa.

Veracruz je stát, o který mnohý cestovatel do Mexika nezavadí, a je to škoda. Máme tu čtyřtisícovku i krásné pláže, pyramidy, které si nic nezadají s těmi v Yucatánu, dechberoucí přírodu i malebné vesničky, píše z Veracruz Kristýna Baloghová.

1. Káva

Místní odrůdy café de altura jsou světovým unikátem. Za pár pesos koupíte sáček čerstvě umleté kávy v kvalitě, o které se vám v Česku nesnilo. Káva je součástí zdejšího života – kávovníky rostou na zahrádkách i v parcích a v době sklizně lidé suší kávové třešně na zemi přímo v ulicích.

  • Mekkou veracruzské kávy je městečko Coatepec, pár kilometrů od Xalapy, hlavního města státu, kde jsou obchůdky s kávou na každém rohu a celé městečko jí úžasně voní.

2. Mole

Každý, kdo mexickou kuchyni alespoň trošku zná, mi asi vytkne, že mole rozhodně není veracruzská specialita – a má pravdu. Tato nepopsatelně chutnající omáčka z kakaa a různých druhů chilli, která se podává s kuřetem a rýží, je tradičním pokrmem po celém Mexiku a bezpochyby na ni narazíte na každé slavnosti i narozeninové oslavě. Mexičané sice v běžný pracovní den žijí spíš ze sendvičů a různých neuvěřitelně nezdravých (ač velmi chutných) věcí z pouličních stánků, ale jídlo v rodinném kruhu k mexické gastronomii neodmyslitelně patří.

  • Mexičané rádi slaví naprosto všechno a právě rodinné oslavy, na kterých maminky a babičky vaří podle receptů předávaných po geneace, jsou příležitostí ochutnat to nejlepší mole. Jeho regionální varianty se od sebe poměrně dost liší.

Mole z veracruzské vesničky Naolinco je rozhodně jednoz mých nejoblíbenějších. Je pálivé tak akorát a má barvu i aroma, ze kterých se sbíhají sliny.

3. Extra pálivé omáčky

Pálivé omáčky, jimiž je mexická kuchyně proslulá, bývají součástí každého jídla. Vyrábějí se z čerstvé zeleniny, bylinek a chilli papriček, které jsou ručně umleté v kamenném hmoždíři, a voní i vypadají tak, že člověk neodolá a lžíci si na tacos dá, i když je jasné, že bude škytat a slzet alespoň půl hodiny.

  • Pokud jste stejně jako já ti praví gastronomičtí masochisté, co se nebojí hodně ostrých chutí, zamilujete si veracruzskou specialitu Salsa de chile seco, jejíž hlavními ingrediencemi jsou sušené papričky chile de arbol a česnek.

4. Létající mravenci

Smažení červíci nebo chapulines, druh lučního koníka, kteří se osmažení a obalení v pálivé omáčce dají koupit v pouličních stáncích, ve kterých prodávají oříšky a sladkosti, jsou minimálně v některých mexických státech hodně populární. Ve Veracruz si zase můžete dát chicatanasobrovské létající mravence.

  • Pokud vás idea pojídání hmyzu neláká, tak vězte, že se z nich dělá překvapivě chutná omáčka, která se pak podává k masu či na tacos, a kdybyste nevěděli, z čeho je, tak byste mravence jako její hlavní ingredienci nejspíš nehádali.

5. Likér torritos

Torritos jsou domácí likéry na bázi pálenky z cukrové třtiny, které se ochucují různými ovocnými šťávami, či se dělají ve stylu Baileys a přidává se do nich mléko a extrakt z kávy nebo oříšků. Typicky je najdete hlavně mimo město, kde nesmějí chybět na žádné vesnické slavnosti. Prodávají se často v jednoduchých stáncích přímo na ulici, kde vám jejich výrobci rádi dají od každé příchutě ochutnat.

6.Tropické ovoce

S ohledem na zeměpisnou šířku Veracruz asi nepřekvapí, že je tu celoročně k dostání čerstvé tropické ovoce. Můžete si ho koupit na některém z pouličních trhů přímo od lidí, kteří ho pěstují, a dát si ho čerstvé nebo v podobě úžasných domácích zmrzlin od některého ze zmrzlinářů, kteří se svými vozíčky neúnavně křižují ulice i těch nejmenších vesnic.

  • Taky si ho můžete vychutnat v podobě aguas frescas – lahodných domácích limonád, které často dostanete v restauraci k polednímu menu.
  • Kromě manga, kokosu, kvajávy, guanabany, marakuji či papáji, které asi každý milovník exotického ovoce zná, doporučuji ochutnat mexické speciality jako zapote chico, mamey nebo berenjenas.

7. Curados

Pulque je tradiční prehispanický nápoj vyrobený z fermentované šťávy magueye – toho samého kaktusu, ze kterého se vyrábí tequila. Byl to takový indiánský protějšek alkoholu, který do Mexika přivezli až Španělé. Ačkoli je na rozdíl od něj konzumace pulque zdraví prospěšná, v přírodním stavu je to nevábně vypadající dryák, který chuťově připomíná něco mezi kefírem a kombuchou.

  • Co jsem si ale zamilovala, jsou curados – pulque smíchané s čerstvými džusy. Je to vitaminová a probiotická bomba.
  • Mexická kuchyně je vynikající, ale těžká a mastná, takže nejen že curado v místním horku osvěží, ale pravděpodobně též potěší váš žaludek po pár dnech přejídání se tacos s pekelně ostrými omáčkami.

Zdroj informací: Kristýna Baloghová

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jana Kopecká

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč