Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Šéfkuchař Anthony Bourdain: bojovník za práva žen, který byl nadšený z české kuchyně

Anthony Bourdain
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

I když byl šéfkuchařem luxusních restaurací, miloval jídlo od obyčejných lidí a ‚nablýskané‘ podniky nesnášel. Hubený, potetovaný a v kožené bundě žil spoustu let na hraně, než se ve čtyřiačtyřiceti letech stal spisovatelskou a televizní kuchařskou hvězdou, která bohužel příliš brzy vyhasla.

Jídlo, drogy a rock 'n' roll

Narodil se 25. června 1956 v New Yorku, ale vyrůstal na předměstí New Jersey. Jeho matka byla redaktorkou a otec hudebním manažerem. Anthony miloval současně literaturu a rockovou hudbu.

 • Po svém otci zdědil vášeň pro jídlo, když společně jezdili do New Yorku ochutnávat pokrmy nejrůznějších kuchyní. Od té doby je také velkým milovníkem sushi.
 • Během střední školy si našel brigádu jako umývač nádobí v restauraci Flagship, kde získal první zkušenosti s tvrdou disciplínou, která v restauračním prostředí panuje.
 • Kvůli potížím s placením školného po dvou letech opustil soukromou vysokou školu Vassar College, kterou vyměnil za studium na Škole vaření v New Yorku. Tu v roce 1978 úspěšně dokončil.
 • Vedle studia si přivydělával jako kuchař. Hrál hodně poker a jiné hazardní hry.
 • I když pracoval ve spoustě luxusních restaurací a v roce 1998 se stal dokonce šéfkuchařem jedné z nich (Brasserie Les Halles), dlouhá léta měl finanční potíže. Potýkal se také s drogovou závislostí.
 • Anthony Bourdain byl mimo jiné zastáncem hnutí Me Too a bojoval proti sexuálnímu obtěžování v gastronomickém průmyslu.

Článek, který všechno změnil

V roce 1999 mu v deníku The New Yorker vyšel článek Don't Eat Before Reading This (Nejezte, dokud si nepřečtete tohle), kde s černým humorem sobě vlastním dával návštěvníkům různé rady a odhalil temná zákoutí restauračních provozů.

 • Na základě článku mu v roce 2000 vyšla kniha Kitchen Confidential (Důvěrnosti z kuchyně), kde odhalil zákulisí restauračního průmyslu úplně. Vypráví zde své vlastní historky, u kterých se někdy zasmějete a jindy vám ztuhne úsměv na tváři.
 • Na motivy této knihy vznikl i stejnojmenný sitcom (v českých televizích byl přeložen jako Šéfkuchař nadivoko), který v roce 2005 vysílala stanice Fox a hlavní postavu jménem Jack Bourdain, která byla inspirovaná osobností Anthonyho Bourdaina, ztvárnil dnes slavný herec Bradley Cooper.
 • Bourdainovo debutové dílo mělo velký úspěch, takže po nějaké době opustil místo šéfkuchaře a dal se na poněkud odlišnou dráhu…

Spisovatel, cestovatel a televizní hvězda v jednom

Kromě psaní knih se Bourdain stal hlavní postavou televizních pořadů Anthony Bourdain: Bez předsudkůKulinářská zastavení a Neznámé končiny, který v roce 2013 získal několik cen Emmy.

 • Ve svých pořadech Anthony cestoval i do těch nejodlehlejších koutů světa, aby divákům ukázal nejlepší místní jídla, ale také poukázal na tamní sociopolitické problémy.
 • V roce 2004 vydal knihu Les Halles Cookbook: Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking (pozn. red. tato kniha nebyla přeložena do češtiny) a v roce 2006 publikoval The Nasty Bits (Nevábné chuťovky). Obě knihy se staly bestsellery magazínu New York Times.
 • Jeho nadšení pro dobrodružství a pozoruhodné lidské příběhy z něj udělaly skvělého vypravěče, který díky svým pořadům a knihám umožnil lidem nahlédnout do života ostatních.
 • Bourdain se také několikrát objevil jako hostující porotce v kuchařské soutěžní show Top Chef reality a byl jedním z hlavních porotců v osmé sezóně Top Chef All-Stars.
 • Mihnul se i v oscarovém snímku Sázka na nejistotu.

Redakční tip: S pořadem Neznámé končiny se podíval i do České repubilky. Společnost mu dělal například Zdeněk Pohlreich, který ho vzal na český fastfood na Václavské náměstí. Anthony byl nadšený ze smaženého sýru v housce, ale užil si i toulky po pražských resturacích s šéfkuchařem La Degustation Bohême Bourgeoise Oldřichem Sahajdákem, při kterých ochutnal třeba guláš v resturaci U Medvídků. Díl vřele doporučujeme!

Tragická smrt v hotelovém pokoji

V červnu 2018 byl nalezen mrtvý v hotelovém pokoji ve Francii, kde právě natáčel další sérii pořadu Neznámé končiny. Podle policejních nálezů spáchal sebevraždu oběšením se na pásku od županu. Bylo mu 61 let.

 • V jeho těle nebyly nalezeny žádné stopy omamných látek, ale údajně prožíval temné období a týden před smrtí koupil obraz s názvem Padající obloha a jak s tím žít od amerického malíře Johna Lurie.
 • V minulosti také připustil, že několikrát za život o sebevraždě přemýšlel.

Byl dvakrát rozvedený, má dceru a poslední roky života strávil s italskou herečkou Asiou Argento. Právě ona je jednou z představitelek Me Too, která obvinila filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění.

Zdroj informací: Neznámé končiny, BBC, The Guardian

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč