Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Šéfkuchař Anthony Bourdain: bojovník za práva žen, který byl nadšený z české kuchyně

Anthony Bourdain
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

I když byl šéfkuchařem luxusních restaurací, miloval jídlo od obyčejných lidí a ‚nablýskané‘ podniky nesnášel. Hubený, potetovaný a v kožené bundě žil spoustu let na hraně, než se ve čtyřiačtyřiceti letech stal spisovatelskou a televizní kuchařskou hvězdou, která bohužel příliš brzy vyhasla.

Jídlo, drogy a rock 'n' roll

Narodil se 25. června 1956 v New Yorku, ale vyrůstal na předměstí New Jersey. Jeho matka byla redaktorkou a otec hudebním manažerem. Anthony miloval současně literaturu a rockovou hudbu.

 • Po svém otci zdědil vášeň pro jídlo, když společně jezdili do New Yorku ochutnávat pokrmy nejrůznějších kuchyní. Od té doby je také velkým milovníkem sushi.
 • Během střední školy si našel brigádu jako umývač nádobí v restauraci Flagship, kde získal první zkušenosti s tvrdou disciplínou, která v restauračním prostředí panuje.
 • Kvůli potížím s placením školného po dvou letech opustil soukromou vysokou školu Vassar College, kterou vyměnil za studium na Škole vaření v New Yorku. Tu v roce 1978 úspěšně dokončil.
 • Vedle studia si přivydělával jako kuchař. Hrál hodně poker a jiné hazardní hry.
 • I když pracoval ve spoustě luxusních restaurací a v roce 1998 se stal dokonce šéfkuchařem jedné z nich (Brasserie Les Halles), dlouhá léta měl finanční potíže. Potýkal se také s drogovou závislostí.
 • Anthony Bourdain byl mimo jiné zastáncem hnutí Me Too a bojoval proti sexuálnímu obtěžování v gastronomickém průmyslu.

Článek, který všechno změnil

V roce 1999 mu v deníku The New Yorker vyšel článek Don't Eat Before Reading This (Nejezte, dokud si nepřečtete tohle), kde s černým humorem sobě vlastním dával návštěvníkům různé rady a odhalil temná zákoutí restauračních provozů.

 • Na základě článku mu v roce 2000 vyšla kniha Kitchen Confidential (Důvěrnosti z kuchyně), kde odhalil zákulisí restauračního průmyslu úplně. Vypráví zde své vlastní historky, u kterých se někdy zasmějete a jindy vám ztuhne úsměv na tváři.
 • Na motivy této knihy vznikl i stejnojmenný sitcom (v českých televizích byl přeložen jako Šéfkuchař nadivoko), který v roce 2005 vysílala stanice Fox a hlavní postavu jménem Jack Bourdain, která byla inspirovaná osobností Anthonyho Bourdaina, ztvárnil dnes slavný herec Bradley Cooper.
 • Bourdainovo debutové dílo mělo velký úspěch, takže po nějaké době opustil místo šéfkuchaře a dal se na poněkud odlišnou dráhu…

Spisovatel, cestovatel a televizní hvězda v jednom

Kromě psaní knih se Bourdain stal hlavní postavou televizních pořadů Anthony Bourdain: Bez předsudkůKulinářská zastavení a Neznámé končiny, který v roce 2013 získal několik cen Emmy.

 • Ve svých pořadech Anthony cestoval i do těch nejodlehlejších koutů světa, aby divákům ukázal nejlepší místní jídla, ale také poukázal na tamní sociopolitické problémy.
 • V roce 2004 vydal knihu Les Halles Cookbook: Strategies, Recipes, and Techniques of Classic Bistro Cooking (pozn. red. tato kniha nebyla přeložena do češtiny) a v roce 2006 publikoval The Nasty Bits (Nevábné chuťovky). Obě knihy se staly bestsellery magazínu New York Times.
 • Jeho nadšení pro dobrodružství a pozoruhodné lidské příběhy z něj udělaly skvělého vypravěče, který díky svým pořadům a knihám umožnil lidem nahlédnout do života ostatních.
 • Bourdain se také několikrát objevil jako hostující porotce v kuchařské soutěžní show Top Chef reality a byl jedním z hlavních porotců v osmé sezóně Top Chef All-Stars.
 • Mihnul se i v oscarovém snímku Sázka na nejistotu.

Redakční tip: S pořadem Neznámé končiny se podíval i do České repubilky. Společnost mu dělal například Zdeněk Pohlreich, který ho vzal na český fastfood na Václavské náměstí. Anthony byl nadšený ze smaženého sýru v housce, ale užil si i toulky po pražských resturacích s šéfkuchařem La Degustation Bohême Bourgeoise Oldřichem Sahajdákem, při kterých ochutnal třeba guláš v resturaci U Medvídků. Díl vřele doporučujeme!

Tragická smrt v hotelovém pokoji

V červnu 2018 byl nalezen mrtvý v hotelovém pokoji ve Francii, kde právě natáčel další sérii pořadu Neznámé končiny. Podle policejních nálezů spáchal sebevraždu oběšením se na pásku od županu. Bylo mu 61 let.

 • V jeho těle nebyly nalezeny žádné stopy omamných látek, ale údajně prožíval temné období a týden před smrtí koupil obraz s názvem Padající obloha a jak s tím žít od amerického malíře Johna Lurie.
 • V minulosti také připustil, že několikrát za život o sebevraždě přemýšlel.

Byl dvakrát rozvedený, má dceru a poslední roky života strávil s italskou herečkou Asiou Argento. Právě ona je jednou z představitelek Me Too, která obvinila filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění.

Zdroj informací: Neznámé končiny, BBC, The Guardian

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

AD
Kuřecí nudličky v hořčičné omáčce
 • Zajímavosti

Kuřecí nudličky v hořčičné omáčce

Přemýšlíte, co připravit rodině k obědu nebo večeři, a nechce se vám stát hodiny v kuchyni? Vyzkoušejte rychlý a snadný recept na kuřecí nudličky v hořčičné omáčce, ke kterým si kromě pečených brambor můžete udělat třeba rýži, těstoviny...