Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty na jídla s rýží

Rýže je všestranná surovina, která nabízí nespočet kulinářských úprav. Vychutnat si ji můžete na sladko i na slano, za tepla i za studena, ve formě kaše nebo na skus uvařených jemných zrn. Znáte druhy rýže a víte, na jaký pokrm se hodí? U nás najdete různé rýžové recepty včetně doporučení, po jakém druhu rýže sáhnout v obchodě. Připravte si třeba pravé italské rizoto nebo Asií inspirovanou smaženou rýži. S našimi recepty užijete jasmínovou rýži, basmati i arborio jakož i levnější typy této oblíbené obiloviny.

...

 

Chcete si připravit sladkou rýžovou snídani, oběd či večeři v podobě vláčného rýžového nákypu či extra jemného rýžového pudinku? Láká vás spíše smažená rýže nebo nasi goreng? Na našem webu najdete spoustu inspirace, jak z této obiloviny vykouzlit chutná jídla pro celou rodinu. Potěší vás nejen pokrmy z rýže, ale také z rýžových nudlí, kterým v receptech vévodí chutě orientu.  

Obilovina mnoha druhů a barev 

Přemýšlíte nad tím, jakou rýži v obchodě vybrat? Jestli parboiled, nebo natural? Různé procesy zpracování dělí rýži na tyto druhy: 

 • Parboiled: Její úprava spočívá v ošetření vysokotlakou párou. Tím se dostanou vitaminy a minerály z povrchové části zrna dovnitř. Parboiled rýže je sypká.
 • Natural: Pouze částečně obroušená rýže, na jejímý povrchu zůstává hnědá slupka. Obsahuje vysoký podíl vitaminů skupiny B a má lehce oříškovou chuť. 
 • Bílá leštěná rýže: Trvanlivá a důkladně opracovaná rýže, která patří k cenově nejdostupnějším. Není příliš nutričně bohatá, má nízký obsah vitaminů. Podle tvaru a délky zrna ji pak dělíme ještě na kulatozrnnou (vhodná zejména na přípravu rizotasushi nebo rýžové kaše), střednězrnnou (ideální na přípravu paelly) dlouhozrnnou (je připravována hlavně jako příloha). 
 • Předvařená rýže: Zkracuje dobu domácí kuchařské úpravy tím, že ji nechá výrobce projít vysokou teplotou bez přidání vody. 
 • Neloupaná rýže: Rýže s celou slupkou a vysokým podílem vlákniny. 
 • Jasmínová rýže: Voňavá a chutná rýže z Thajska. 
 • Basmati rýže: Drobná zrnka rýže pocházejí z Indie a Pákistánu, z podhůří Himálají. V indické kuchyni je basmati nezbytností. 
 • Divoká rýže: Neboli také indiánská rýže není rýží v pravém slova smyslu, ale semínkem vysoké vodní trávy - původně severoamerické rostliny.  

Jednotlivé druhy rýže se dělí nejen podle vzhledu a obsažených látek, ale také podle doby přípravy. Zatímco bílou rýži připravíte do 20 minut, u rýže natural si dobu přípravy přibližně o půl hodiny prodloužíte.  

Přirozeně bezlepková surovina  

Rýže je sama o sobě bezlepková, proto ji mohou jíst lidé intolerantní k lepku a alergici. Její bohaté využití v kuchyni posouvají ještě dále produkty, které se z ní vyrábějí. Dnes tak již běžně můžete pracovat s rýžovou moukou, která je vhodná pro přípravu sladkých i slaných bezlepkových pokrmů z trouby.

 • K vyzkoušení sladkého bezlepkového pečení se přímo nabízí bezlepkové muffiny.
 • Za zmínku pak rozhodně stojí rýžové nudle. Uchvátí vás svou snadnou úpravou, díky které budete mít skvělý asijský pokrm raz dva na stole.
 • K zahušťování je skvělá rýžová mouka či škrob a k dochucení japonské kuchyně nesmí chybět rýžový ocet. Bez dochucení rýžovým octem se neobjede například rýže na sushi.    

Celý popis

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč