Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Punč: Připravte si nejstarší koktejl na světě na 12 způsobů! Na vánoční večírek i doma k televizi

Punč: Připravte si nejstarší koktejl na světě na 12 způsobů! Na vánoční večírek i doma k televizi
ZDROJ: Apetit

Dokonalá kombinace rumu, citrusů a koření navodí správnou hygge atmosféru a krásně zahřeje. A nemusí být zrovna Vánoce! Jak nápoj vznikl? Původ punče vás možná překvapí!

Odkaz věčně opilých námořníků

Historie punče sahá do 17. století. Není známo, kdo a kde první punč připravil, ale první zmínka se objevila v dopise z 28. září 1632 od Roberta Adammse, který pobýval v Indii a pracoval jako námořník pro britskou Východoindickou společnost.

  • Podle historika nápojů Davida Wondricha došlo anglickým námořníkům pivo i víno, a tak jednoho z nich napadlo udělat víno z lihovin. Když se dostali do východní Asie, nakoupili spoustu lihoviny zvané arak (pálenka ze šťávy z cukrových palem) a vrhli se do přípravy vína. Ale jak to udělali?
  • Aby pálence dodali kyselost, použili citronovou šťávu. Nápoj osladili, (měli rádi sladká vína) a naředili vodou. Punč měl oproti vínu a pivu spoustu výhod. Díky lihu a cukru vydržel dlouhé plavby, aniž by se zkazil. 

Jakmile se britští námořníci vrátili do své domoviny, popularitu punče zde rozšířili. Tehdy bylo v módě navštěvovat námořníky přímo v přístavech a punč s nimi popíjet.

  • Punč se postupně dostal do hospod, kaváren a na večírky anglické společnosti, kde se podával ve velkých širokých mísách zvaných Punch Bowls. Tyto mísy byly vyráběné ze stříbra nebo keramiky a malované zdobnými nápisy.
  • Z Británie se punč rozšířil do celého světa a začaly vznikat nejrůznější varianty. Arak byl nahrazován rumem nebo brandy, přidávalo se také pivo nebo víno.
  • Například Australané připravují silný rumový punč Blow My Skull, v Mexiku je zase oblíbený vánoční punč zvaný Ponche Navideño. Oblíbené se staly i nealkoholické verze nápoje.

Vyšel punč z módy?

Punč byl populární až do poloviny 19. století. Spolu s příchodem viktoriánské éry se však měnil i styl pití, pilo se méně a nadměrné pití punče začalo být považováno za nespolečenské.

  • Éra punče ale nikdy zcela nevyhasla, nápoj se stal v posledních letech opět velmi populárním. Po světě je několik barů, ve kterých si můžete punč vychutnat. Jedním z nich je newyorský bar The Dead Rabbit, který byl v roce 2016 oceněn jako nejlepší bar na světě.
  • V Londýně můžete navštívit Punch Room, klub, který nabízí 30 speciálních punčů.

Kde se vzalo slovo punč?

Panuje přesvědčení, že slovo punč pochází ze sanskrtského slova paanch, což v překladu znamená pět, protože nápoj se připravuje právě z pěti ingrediencí: citrusy, cukr, lihovina, voda a muškátový oříšek. Ale podle Davida Wondricha, který punč označuje za krále míchaných nápojů, jde o pouhou doměnku. 

  • Slovo punč podle Wondricha označuje sudy s alkoholem, které se v 17. století používaly na lodích. Opravdu dodnes existuje styl sudů, kterým se říká punč. Mají objem 500 litrů, jsou krátké a široké. Ani tato teorie však není potvrzena.

Zdroje: DiffordsGuide, KitchenProject