Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ať už děláte vosí hnízda nebo včelí úly: Tady je nejlepší recept, podle kterého se vám vždy povedou

Ať už děláte vosí hnízda nebo včelí úly: Tady je nejlepší recept, podle kterého se vám vždy povedou

Vosí hnízda z mletých piškotů patří mezi recepty prověřené generacemi a je součástí mnoha vánočních krabic s cukrovím. Z vánoční tabule pak mizí mezi prvními. Při jejich přípravě se nemusíte držet jen osvědčené klasiky s kakaem a tuzemákem. Přidejte kokos, oříšky nebo čokoládu a rázem získáte další druh nepečeného cukroví, a téměř bez práce...

Vosí hnízda nebo také včelí úly patří mezi nepečené vánoční cukroví, připomínající slámové košnice, ve kterých se dříve chovaly včely. Připravíte ho z mletých piškotů, moučkového cukru, kakaa, másla, bílku a tuzemského rumu (případně rumového aroma). Vzniklou hmotu vtlačte do formičky, prstem nebo koncem vařečky vytvořte důlek, naplňte krémem a uzavřete piškotem nebo upečeným kolečkem z lineckého těsta.

  • Formičky na vosí hnízda jsou k dostání ve dvou provedeních – rozevírací (hotový výrobek se z nich snáze vyndává), nebo vcelku (tu je nutné před každým plněním vysypat moučkovým cukrem a úlky poté opatrně z tvořítka vyklepnout).
  • Vosí hnízda připravujte nejlépe 1 – 2 týdny před Vánoci, aby stihly zkřehnout, ale zároveň neztvrdly.
  • Protože se jedná o nepečené cukroví, skladujte je v uzavíratelné nádobě a v chladu.
  • Případně je dejte do mrazáku a vyndejte až těsně před Vánoci.

Jak připravit vosí hnízda?

Cukroví se skládá ze tří částí: z těsta na úlky/hnízda, náplně a podložky. Ve všech třech případech se nabízí řada možností, které můžete podle své chuti a času libovolně kombinovat. My vám některé z nich nabídneme:

Těsto na včelí úly

Základ tvoří mleté piškoty (mohou být i máslové sušenky), moučkový cukr, máslo a bílek (případně mléko). Ideální konzistence by měla připomínat modelovací hmotu, která se nelepí na ruce a drží tvar. Pokud bude příliš tuhá, přidejte lžíci mléka nebo trošku povoleného másla. V opačném případě vás zachrání mleté piškoty.

  • Kakaová vosí hnízda. K základním surovinám přidejte kakao nebo karob (má nasládlou a lehce ovocnou chuť). Ochuťte lžící tuzemáku (případně rumové aroma). Přesný recept i s návodem naleznete o kousek níž.
  • Bílá vosí hnízda. Část piškotů nahraďte jemně strouhaným kokosem.
  • Ořechová vosí hnízda. Podobně jako u předchozí varianty nahraďte část piškotů mletými vlašskými nebo lískovými ořechy. Chutná jsou i vosí hnízda z mletých loupaných mandlí, do kterých můžete přidat i pár kapek mandlového aroma.
  • Čokoládová vosí hnízda. Vyzkoušeli jsme je za vás a recept i s postupem najdete níž.
  • Vosí hnízda bez vajec. Místo bílků dejte do těsta přibližně stejné množství mléka (jeden bílek odpovídá asi 1 PL mléka)

Čím plnit vosí hnízda?

Tradičně se jako náplň používá krém z vyšlehaného másla, cukru a žloutku, který se ochucuje tuzemákem (rum i žloutek lze ovšem vynechat a nahradit lžící mléka). Pro usnadnění práce si krém přendejte do sáčku s ustřiženou špičkou, otvor lépe vyplníte a minimalizujete nepořádek kolem.

[[nid:35683]]

Piškot nebo linecká kolečka?

A čím přiklopit naplněná vosí hnízda? To je otázka, na kterou nejspíš správná odpověď neexistuje. Zastánci poctivé ruční práce sázejí na vlastnoručně upečená kolečka z lineckého těsta, která během čekání na Štědrý večer zkřehnou.

Naopak ti, kteří nemají času nazbyt, vezmou za vděk hotovými kulatými dětskými piškoty. Rozhodnutí je na vás, vaší chuti a cukrářskému umu. Ale pro případ, že byste přeci jen potřebovali recept na to nejlepší linecké těsto, tady je.

Vosí hnízda alias včelí úly – původ neznámý

Mezi tradiční české cukroví se vosí hnízda řadí už stovky let. A možná právě proto není snadné dopátrat se jejich původu. Nejčastěji se uvádí, že vánoční cukroví se peklo k oslavám slunovratu ještě dávno před příchodem křesťanství v dobách, kdy území obývali staří Keltové.

  • Cukroví zajistit hojnost a zároveň ochraňovat rodinu i stavení před zlými silami.
  • Každý tvar měl svou symboliku – například zvířecí motivy chránily hospodářská zvířata a kruh oslavoval slunce.  
  • Možná ze stejného důvodu vzniklo cukroví, které mělo připomínat včelí obydlí.

Zdroj: Apetit, SnackHistory

Skryt pre seznam