Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chcete v příštím roce najít partnera? Pak vyzkoušejte tento středověký zvyk se zatřesením

Strom vánoce
ZDROJ: Getty Images
sdílet:

Vánoční přípravy jsou nyní doslova v plném proudu, našimi domovy se line vůně vánočního cukroví mísící se s vůní jehličí z vánočního stromečku. Pojďte se společně s námi podívat na nejznámější vánoční tradice a zvyky, které se po generace dochovaly a připomeňme si, jak se u nás slaví Štědrý den se vším, co k němu dlouhá léta patří.
 

Oblíbené štědrodenní tradice 

I když je všichni dobře známe nebo jsme o nich alespoň slyšeli, v ruchu povinností, které se snažíme stihnout do očekávaného Štědrého dne, můžeme na některé zvyky snadno zapomenout. Proto jsme si pro vás připravili přehledný seznam, ze kterého si sami vyberete své oblíbené tradice. Letos tak na žádný slavnostní rituál určitě nezapomenete.   

  • Držení půstu. Říká se, že kdo vydrží celý Štědrý den bez jídla, uvidí večer zlaté prasátko, které je symbolem bohatství v dalším roce.
  • Zdobení stromečku. Jen těžko se dá opomenout nejznámější vánoční zvyk v podobě zdobení vánočního stromečku. Komu ještě doma nezáří světýlka na stromečku, má nejvyšší čas ještě v průběhu Štědrého dne. Nejen, že se jedná o naprosto jedinečný a nenahraditelný symbol Vánoc, zároveň dává Ježíškovi prostor, kam nadělit dárky.
  • Rybí šupiny. Z připravovaného tradičního kapra si pár šupin uschovejte a dejte každému jednu pod talíř. Šupiny dle tradice přinášejí štěstí a zajistí hojný rok v oblasti financí. Po večeři se vyhazovat nemusí, nosit ji můžete v peněžence po celý rok.
  • Krájení jablka. Vyberte vždy zdravé a čerstvé jablíčko, které překrojte napůl tak, aby řez vedl středem jablka kolmo na osu bubák-stopka. Pokud na vás po rozkrojení vykoukne hvězdička, čeká vás rok plný zdraví a spokojenosti
  • Skořápkové lodičky. Jedná se o oblíbený vánoční zvyk s mnoha možnostmi, jež nám plující skořápky nabízejí. Připravte si větší nádobu s vodou, pevné prázdné poloviny skořápek vlašských ořechů a malé svíčky. Do skořápek nakapejte trochu teplého vosku a připevněte svíčku. Všechny svíčky následně nechte plout po hladině. Bude-li vaše loďka se svíčkou dlouho plout a svítit, čeká vás dlouhý šťastný život. Směřuje-li vaše lodička stále do středu, budete podle pověry hodně cestovat, a naopak loďka držící se u kraje znamená setrvání a spokojený život doma.  
  • Lití olova. Tradice pocházející ze starověkého Řecka se o vánočních svátcích těší velké oblibě. V obchodech najdete olovo vhodné k tomuto oblíbenému zvyku, pak už vám stačí jen rozpálený krb a miska se studenou vodou. Nad otevřeným plamenem rozehřejte malý kousek olova a opatrně jej vlijte do studené vody. Studená voda olovo okamžitě zchladí a vznikají unikátní tvary. V následujícím roce očekávejte to, co vám vzniklý slitek nejvíce připomíná. Olovo můžete nahradit voskem.

Připomeňte si dávné zvyky

Mezi tradice, jež se po dlouhá léta dochovaly, avšak v současné době se dodržují spíše jen zřídka, patří různé zvyky spojené s vdavky. Chcete-li jít svatbě naproti, zkuste letos zařadit do tradic Štědrého dne následující zvyky. Závěrem najdete tradici pro udržení pevného zdraví.

  • Házení střevícem. Kdo touží po vdávání, nechť se s botou v ruce postaví zády k otevřeným vchodovým dveřím. Směrem ven ať za sebe hodí střevíc a výsledkem je směr dopadu boty. Pokud špička směřuje ke dveřím, očekávejte v příštím roce vdavky. Je-li naopak ke dveřím nasměrována pata, zkuste své štěstí zase příští rok.
  • Třesení stromkem. Tradice zaměřená též na vdavekchtivé dámy. Pověra tvrdí, že vyběhne-li svobodná dívka po štědrovečerní večeři ven, zatřese menším stromkem poblíž a ozve-li se vzápětí štěkot psa, potká v příštím roce svého ženicha, který bude právě odtud, odkud se ozýval psí štěkot.
  • Louskání ořechů. Tato tradice se neváže ke vdávání, ale k pevnému zdraví. Využít ji můžete společně s pouštěním lodiček a přidat tak do svého repertoáru tradic další krásný zvyk. K ruce si připravte čtyři zdravé vlašské ořechy. Pokud se vám podaří všechny čtyři rozlousknout na půl bez poničení skořápek, budete se v příštím roce těšit pevnému zdraví.

Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč