Jak nakupovat efektivně a bezpečně nejen během epidemie

Jak nakupovat efektivně a bezpečně nejen během epidemie
sdílet:
Určitě už se vám také někdy stalo, že jste šli nakupovat a doma jste při vybalování všech potravin zjistili, že jste nakoupili úplné zbytečnosti nebo jste naopak na něco důležitého zapomněli. V době pandemie si kromě toho, co potřebujete a nepotřebujete koupit, musíte navíc hlídat také bezpečnost nákupu, abyste předešli nákaze. Pojďme se tedy podívat na pár rad a tipů, jak nakupovat efektivně a bezpečně.

Jak nakupovat efektivně?

Většina z nás chodí jednou týdně na velký nákup a během dalších dní už dokupuje pouze nějaké drobnosti, jako je třeba čerstvé pečivo. Nakoupit na týden dopředu tak, aby vám nic podstatného nechybělo anebo naopak něco nepřebývalo, ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Navíc na nás v hypermarketu čeká spoustu lákadel. Přinášíme vám pár rád, jak na to:

 1. Naplánujte si, co budete vařit. Vymyslet sedm snídaní, obědů a večeří není jednoduché, ale pokud to zvládnete, máte skoro vyhráno. Na základě sestaveného jídelníčku si jednoduše určíte seznam potravin, které na daný týden budete potřebovat. Než začnete sepisovat nákupní seznam, nezapomeňte na následující bod.
 2. Podívejte se do spíže a ledničky. Před sestavováním nákupního seznamu nezapomeňte zkontrolovat, jaké suroviny už doma máte a zda jsou stále v datu spotřeby. Vyhnete se tak zbytečnému utrácení za věci, které doma už máte.
 3. Projděte si akční leták. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se ještě projít akční leták obchodu. Pozor ale na to, jaké produkty se ve slevě nachází. Pokud se jedná o potraviny, které jsou sice v akci, ale víte, že je příliš často v kuchyni neupotřebíte, nákupu se vyhněte. V akci se vyplatí nakupovat potraviny, které kupujete pravidelně a víte, že je stoprocentně spotřebujete.
 4. Sestavte si nákupní seznam. Na závěr si sepište pečlivě nákupní seznam dle toho, co skutečně potřebujete koupit. Důležité je si při sestavování nákupního seznamu představit obchod, kde budete nakupovat a jednotlivé položky řadit podle toho, jak budete procházet obchodem. Vyhnete se tak zmatenému pobíhá po prodejně a nákupu nepotřebných věcí, na které náhodou narazíte.
 5. Nechoďte nakupovat hladoví. Už jste někdy slyšeli přísloví „Velké oči, skončí to v koši“? Když máte hlad, nakoupíte zpravidla všechno, na co máte chuť, ale ve výsledku doma zjistíte, že nakoupené potraviny vůbec nevyužijete. Proto si před nákupem dejte alespoň malou svačinku.
 6. Pozor na výhodná balení. Někdy se může stát, že v obchodě narazíte na tzv. výhodná balení vašich oblíbených produktů. Než téhle nabídce podlehnete, položte si otázku, jestli takové množství skutečně spotřebujete.

Pestrá strava jako prevence proti bacilům

Pestrá strava jako prevence proti bacilům

Více

Jak nakupovat bezpečně během epidemie?

Ideální je samozřejmě objednat si nákup i s donáškou online, ne všichni jsou ale příznivci tohoto způsobu nakupování, a ne každý si potraviny umí objednat. Většina tak stále upřednostňuje nakupování přímo v obchodě. Pro bezpečný nákup v prodejně se rozhodně vyplatí dodržovat výše zmíněná pravidla efektivního nákupu, díky kterým v obchodě strávíte jen nutnou dobu. A co dalšího bychom měli dodržovat?

 1. Noste roušku. Zakrytím úst i nosu chráníte sebe a okolí od případné nákazy.
 2. Používejte jednorázové rukavice. Díky rukavicím se viry a bakterie z různých předmětů, na které během nákupu saháte, nedostanou na vaše ruce.
 3. Používejte dezinfekční gely. Použitím dezinfekce zničíte případné bakterie na vašich rukou.
 4. Udržujte si odstup od ostatních. Koronavirus je kapénkovou infekci, snažte se tak dodržovat odstup od ostatních vždy alespoň dva metry.
 5. Plaťte platební kartou. Pokud máte na výběr mezi platbou hotovostí nebo kartou, plaťte raději kartou. Peníze jsou ideálním prostředím pro koronaviry, protože přecházejí z ruky do ruky.
 6. Myjte si ruce. I když jste použili dezinfekční gel nebo rukavice, před nákupem i po nákupu si důkladně umyjte ruce.
 7. Snažte se nakupovat mimo nákupní špičku. Abyste se vyhnuli přeplněnému obchodu, vyrazte na nákup brzy ráno nebo pozdě večer. Největší nával bývá v obchodech v odpoledních hodinách, kdy lidé chodí z práce.
 8. Kupujte spíše balené potraviny. Pokud máte v obchodě na výběr mezi nebalenými a balenými potravinami (například pečivo), vybírejte si raději balené.

Související články

Zdravé mlsání v karanténě
 • Tipy a triky

Zdravé mlsání v karanténě

Kořenová zeleninaJejí hlavní sezóna pomalu končí, přesto je kořenová zelenina k dostání v každém obchodě. Rychlým řešením, jak ji zpracovat, je zeleninový vývar, nastrouhaná zelenina např. s jablkem, nebo tento vynikající...
Zdravé prostředí v kuchyni?
 • Tipy a triky

Zdravé prostředí v kuchyni?

Propagace značky stop-vlhkosti.cz Apetitonline.cz není autorem článku a nemá vliv na jeho obsah. Vysoká vzdušná vlhkost vzniká například při vaření...
5 tipů pro hygienu v kuchyni
 • Tipy a triky

5 tipů pro hygienu v kuchyni

1. Čisté ruce Myjte si ruce, než sáhnete na jídlo a když se dotknete syrového masa, ryb, vajec a zeleniny.2. Čisté plody Zeleninu a ovoce vždy omyjte pitnou vodou. Zbavte je d&...
5 tipů pro rychlé vaření na homeoffice
 • Tipy a triky

5 tipů pro rychlé vaření na homeoffice

Skloubit práci a 24hodinovou péči o rodinu a domácnost je náročný úkol. Vše je časově pod tlakem a člověk neví, co dělat dřív. Na níže uvedené recepty vám postačí půlhodinka v kuchyni, a to včetně přípravy a servírování jídla. Svádíte-li...
Podzimní likéry 4× jinak: Připravte si doma voňavý životabudič
 • Tipy a triky

Podzimní likéry 4× jinak: Připravte si doma voňavý životabudič

Vydatný déšť, ostrý vítr a prudký pokles teplot… Nevlídné podzimní počasí nám umí dát pořádně zabrat. Na každou potíž ale matka příroda vymyslela účinné řešení. Máme pro vás čtyři tipy na zdravé přírodní elixíry, které vám dodají síly do...
Mrazák plný zásob na zimu
 • Tipy a triky

Mrazák plný zásob na zimu

S řešením, jak dopřát potravinám vhodnou teplotu, při které déle vydrží čerstvé, přišli již v 19. století američtí vynálezci, když světu představili lednici. Nerozlučnou dvojku tvoří s mrazákem, který v dnešní době patří do vybavení drtivé...
Jak číst etikety
 • Novinky a zajímavosti

Jak číst etikety

Nechceme nikoho podceňovat: spousta lidí si při nákupu pozorně čte, jaké má který výrobek složení. Nejsrozumitelnější jsou samozřejmě údaje o množství tuku, soli a cukru. Pak jsou tam ale ještě jiné, poněkud záhadné. Jenže pokud vás zajímá,...

Obchod Apetit