Jak nakupovat efektivně?
Většina z nás chodí jednou týdně na velký nákup a během dalších dní už dokupuje pouze nějaké drobnosti, jako je třeba čerstvé pečivo. Nakoupit na týden dopředu tak, aby vám nic podstatného nechybělo anebo naopak něco nepřebývalo, ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Navíc na nás v hypermarketu čeká spoustu lákadel. Přinášíme vám pár rád, jak na to:
- Naplánujte si, co budete vařit. Vymyslet sedm snídaní, obědů a večeří není jednoduché, ale pokud to zvládnete, máte skoro vyhráno. Na základě sestaveného jídelníčku si jednoduše určíte seznam potravin, které na daný týden budete potřebovat. Než začnete sepisovat nákupní seznam, nezapomeňte na následující bod.
- Podívejte se do spíže a ledničky. Před sestavováním nákupního seznamu nezapomeňte zkontrolovat, jaké suroviny už doma máte a zda jsou stále v datu spotřeby. Vyhnete se tak zbytečnému utrácení za věci, které doma už máte.
- Projděte si akční leták. Pokud chcete ušetřit, vyplatí se ještě projít akční leták obchodu. Pozor ale na to, jaké produkty se ve slevě nachází. Pokud se jedná o potraviny, které jsou sice v akci, ale víte, že je příliš často v kuchyni neupotřebíte, nákupu se vyhněte. V akci se vyplatí nakupovat potraviny, které kupujete pravidelně a víte, že je stoprocentně spotřebujete.
- Sestavte si nákupní seznam. Na závěr si sepište pečlivě nákupní seznam dle toho, co skutečně potřebujete koupit. Důležité je si při sestavování nákupního seznamu představit obchod, kde budete nakupovat a jednotlivé položky řadit podle toho, jak budete procházet obchodem. Vyhnete se tak zmatenému pobíhá po prodejně a nákupu nepotřebných věcí, na které náhodou narazíte.
- Nechoďte nakupovat hladoví. Už jste někdy slyšeli přísloví „Velké oči, skončí to v koši“? Když máte hlad, nakoupíte zpravidla všechno, na co máte chuť, ale ve výsledku doma zjistíte, že nakoupené potraviny vůbec nevyužijete. Proto si před nákupem dejte alespoň malou svačinku.
- Pozor na výhodná balení. Někdy se může stát, že v obchodě narazíte na tzv. výhodná balení vašich oblíbených produktů. Než téhle nabídce podlehnete, položte si otázku, jestli takové množství skutečně spotřebujete.
Jak nakupovat bezpečně během epidemie?
Ideální je samozřejmě objednat si nákup i s donáškou online, ne všichni jsou ale příznivci tohoto způsobu nakupování, a ne každý si potraviny umí objednat. Většina tak stále upřednostňuje nakupování přímo v obchodě. Pro bezpečný nákup v prodejně se rozhodně vyplatí dodržovat výše zmíněná pravidla efektivního nákupu, díky kterým v obchodě strávíte jen nutnou dobu. A co dalšího bychom měli dodržovat?
- Noste roušku. Zakrytím úst i nosu chráníte sebe a okolí od případné nákazy.
- Používejte jednorázové rukavice. Díky rukavicím se viry a bakterie z různých předmětů, na které během nákupu saháte, nedostanou na vaše ruce.
- Používejte dezinfekční gely. Použitím dezinfekce zničíte případné bakterie na vašich rukou.
- Udržujte si odstup od ostatních. Koronavirus je kapénkovou infekci, snažte se tak dodržovat odstup od ostatních vždy alespoň dva metry.
- Plaťte platební kartou. Pokud máte na výběr mezi platbou hotovostí nebo kartou, plaťte raději kartou. Peníze jsou ideálním prostředím pro koronaviry, protože přecházejí z ruky do ruky.
- Myjte si ruce. I když jste použili dezinfekční gel nebo rukavice, před nákupem i po nákupu si důkladně umyjte ruce.
- Snažte se nakupovat mimo nákupní špičku. Abyste se vyhnuli přeplněnému obchodu, vyrazte na nákup brzy ráno nebo pozdě večer. Největší nával bývá v obchodech v odpoledních hodinách, kdy lidé chodí z práce.
- Kupujte spíše balené potraviny. Pokud máte v obchodě na výběr mezi nebalenými a balenými potravinami (například pečivo), vybírejte si raději balené.