Téměř každá hospodyňka přemýšlí nad tím, jak se efektivně vybavit zásobami. U některých potravin určených k rychlé spotřebě je jasnou volbou uchovávání v mrazáku. Potraviny díky hlubokému zmrazení nepodléhají zkáze a v mrazáku vydrží až několik měsíců. Zajímá vás, co všechno můžete v mrazáku skladovat? Čtěte dále, a dozvíte se mimojiné způsoby balení potravin před vložením do mrazničky.
S řešením, jak dopřát potravinám vhodnou teplotu, při které déle vydrží čerstvé, přišli již v 19. století američtí vynálezci, když světu představili lednici. Nerozlučnou dvojku tvoří s mrazákem, který v dnešní době patří do vybavení drtivé většiny domácností.
Podívejte se na naše tipy, co by v mrazáku každé domácnosti nemělo chybět. Ten, kdo zrovna nemá času nazbyt, ocení zejména praktičnost uchování surovin vhodných pro vaření rychlého a plnohodnotného oběda, kdy stačí surovinu vyndat, šetrně rozmrazit a následně použít do oblíbeného pokrmu. Takové dýňové pyré pro přípravu rizota pak v každodenním koloběhu jako když najdete.
Fotografie: Monika Grabkowska, Unsplash
Suroviny, které se vyplatí mít v mrazáku
Mezi suroviny, které v mrazáku skladujeme nejčastěji, patří maso a ryby, různé druhy zeleniny (nejčastěji hrášek, kukuřice, zeleninové směsi apod.) a ovoce (lesní plody, meruňky, jahody, rybíz). Věděli jste ale, jak praktické je skladovat v mrazáku např. vývar, pyré nebo dokonce džem? Dlouho tažený vývar připravte ve větším množství než obvykle, následně nalijte odměřené množství (v ideálním případě po půl litru nebo litru) do vhodných nádob (viz níže) a zamrazte.
Když se pak v týdnu rozhodnete pro vaření polévky nebo omáčky, budete rázem připraveni vykouzlit vydatný oběd. A stejně tak, jako můžeme zamrazit různá pyré, nebojte se vyzkoušet i mražený džem. Pokud se vám z jakéhokoli důvodu nechce zavařovat, mražení je vhodnou alternativou, jak uchovat zásoby domácího džemu. Vydrží v mrazáku klidně celý rok! Zmrazené nemusí být jen suroviny, ale rovnou hotová jídla.
Vyzkoušejte naše osvědčené tipy na 5 večeří z mrazáku a buďte vždy připraveni na hladové strávníky, když zrovna není čas vyvařovat. Na závěr vhodných surovin i pomocníků z mrazáku pro vás máme tip, jak si připravit a zamrazit strouhanku. Po vytažení z mrazáku je připravena k použití již za dvě hodiny, můžete tedy začít obalovat řízky nebo si s přidáním parmezánu vytvořit oblíbený posyp na těstoviny.
Jak suroviny do mrazáku připravit?
Krom toho, co vše můžeme v mrazáku uchovat, bychom měli vědět, jakým způsobem suroviny zabalit před samotným vložením do teploty pod bodem mrazu. Pro uchování potravin slouží nejen samotný mráz, ale suroviny by ideálně měly být zbaveny kyslíku, rozhodně bychom měli myslet na to, aby vzduchu u potravin bylo co nejméně. Ideálním způsobem zachování požadované kvality masa je vakuování. Nedisponujete-li vakuovačkou, dobře vám poslouží i plastové krabičky nebo speciální zamrazovací sáčky.
Pozor dávejte na sklenice, tekutina se pod bodem mrazu rozpíná a při naplnění po okraj by mohlo sklo prasknout! Vždy tedy nechávejte alespoň dva centimetry pod okrajem místo, aby se tekutina měla kam rozpínat. Pokud naopak naplníte sklenici či krabičku jen z poloviny, vyskládejte na povrch jídla třeba suchou uvařenou rýži. Zabráníte tak přísunu vzduchu k pokrmu a snížíte objem kyslíku v nádobě.