0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Keto, Paleo, Whole30 – která z diet je pro vás ta pravá?

Vyvážené jídlo
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Po bujarých oslavách Vánoc a Silvestra, které provází hojnost jídla a pití, nastává období, kdy se chceme všichni vrátit k normálnímu stravovacímu režimu. Jak přemluvit váhu, aby ukazovala milosrdnější čísla? S tím vám bohužel neporadíme. Místo toho jsme pro vás připravili výběr několika výživových směrů spolu s jejich výhodami i nevýhodami. Která dieta je pro vás ta pravá? Keto, Whole30 nebo snad Paleo?

  Keto dieta

  Keto dieta patří mezi nejpopulárnější diety posledních let. Jinak se jí říká také bílkovinová, ketonová či proteinová. A co to vlastně keto dieta je? Naše běžná strava je složena ze sacharidů, tuků a bílkovin, přičemž sacharidy převažují (tvoří až 55 %). Podstatou keto diety je naopak strava založená převážně na bílkovinách (ty by měly tvořit 60-70 %).

  • Sacharidy a tuky pak tvoří jen minimum. Co tento způsob stravování zapříčiní? V běžném stravovacím režimu jsou právě sacharidy hlavním zdrojem energie. Při keto dietě jich ale není dostatek, proto začne tělo čerpat energii z tuků, a tak začne docházet k úbytku podkožního i viscerálního tuku.
  • Základem jídelníčku při keto dietě by měly být ryby, maso, zelenina, vejce a mléčné výrobky. Vylučují se potraviny obsahující obiloviny, pečivo i sladkosti.

  Keto dieta se skládá ze tří fází:

  • Hubnoucí – zahrnuje měsíční konzumaci proteinových jídel
  • Stabilizační – zahrnuje šestitýdenní konzumaci stravy kombinované z proteinových jídel a běžné stravy
  • Fixační – poslední fáze trvá dva týdny a pomalu se v ní vracíte k běžnému stravovacímu režimu, stále by ale ve stravě měly převažovat bílkoviny

  Co vás čeká?

  • Rychlý úbytek hmotnosti
  • Minimální až nulové riziko jojo efektu (platí, pokud dojdete až do konce a v nastavené stravě budete pokračovat)
  • Snížení hladu (díky vysokému příjmu bílkovin, které dobře zasytí)
  • Pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi

  Whole30

  Whole30 je program jehož hlavním cílem je návrat ke zdraví a ukončení nezdravých stravovacích návyků. Třicetidenní program vymysleli manželé Hartwigovi, kteří se tímto snaží poukázat na vztah mezi jídlem a různými nemocemi, alergiemi a intolerancemi.

  Co vás čeká?

  • Základem programu Whole30 je vyloučení všech potenciálně rizikových skupin potravin a jejich opětovné postupné zařazování. Znovuzavedené potraviny do jídelníčku by měly být minimálně průmyslově zpracované a co nejkvalitnější.
  • Výsledkem programu by mělo být zjištění, které potraviny nám nedělají dobře a bez kterých naše tělo lépe funguje. Symptomy, které mohou úpravou jídelníčku vymizet jsou například únava, bolest hlavy, bolesti kloubů, zažívací potíže, neplodnost.
  • Finální jídelníček by se měl skládat především z masa, ryb, vajec, zeleniny, ovoce a tuků bohatých na omega-3.
  • Zapovězeny jsou naopak cukr (i ten přírodní), obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky. Samozřejmostí je přestat pít alkohol a kouřit.

  Paleo dieta

  Paleo dieta nebo také paleolitická dieta je založena na myšlence, že bychom měli konzumovat pouze potraviny, kterými se stravovali naši předci v době kamenné. A protože v době kamenné žili lovci a sběrači, jsou základem jídelníčku zejména ryby, maso, vnitřnosti, zelenina, ovoce, houby, ořechy, semínka, vejce a zdravé tuky.

  • Vylučují se jakékoliv polotovary nebo produkty vzešlé ze zemědělství (obiloviny, brambory, luštěniny, sýry, mléko), které v době kamenné ještě neexistovaly.

  Co vás čeká?

  • Strava je bohatá na bílkoviny.
  • Paleo dieta má dobré výsledky s úbytkem tuku.

  Související články

  Jak jíst zdravě
  • Zdraví a výživa

  Jak jíst zdravě

  Nový rok pro většinu lidí znamená také nový začátek. Někdo se chce otužovat, jiný touží shodit přebytečná povánoční kila. Pokud patříte do druhého tábora, pak pro tentokrát zapomeňte na drastické diety plné zákazů a příkazů. Nejzdravější a...
  Co je to nezdravé hubnutí a jak škodí zdraví?
  • Zdraví a výživa

  Co je to nezdravé hubnutí a jak škodí zdraví?

  Na začátku nového roku si spousta z nás sepisuje předsevzetí a touží po dosažení nejrůznějších cílů. Pravděpodobně nejčastějším z nich bývá shodit nějaká ta kila. Internet i knihy jsou plné nejrůznějších způsobů, jak zhubnout. Od jablečné...
  Autor: Sabina Jarošová

  Apetit magazín

  Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely
  • Zajímavosti

  Zahraniční polévky, které se u nás zabydlely

  České babičky dobře věděly, že polévka je grunt. Stejný názor ale zastávají také jejich vzdálené příbuzné ve Španělsku, Itálii nebo třeba v Rusku. A tak má snad každý národ na světě svou „typickou" polévku, na kterou nedá dopustit. My jsme...
  V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?
  • Suroviny

  V čem se liší černá mrkev od oranžové a co si z ní uvařit?

  Na první pohled se může zdát, že černá mrkev je jen rozmar šlechtitelů zeleniny. Chutná téměř stejně jako ta oranžová, jen má možná o trochu zemitější chuť. Její největší výhodou je ale barva, která dokáže proměnit jídla v umělecký počin! ...

  Obchod Apetit