0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Krysák Rémy je šéfkuchař Loiseau. Lidé za jeho smrt vinili Michelin

Bernard Loiseau
ZDROJ: wikimedia.org
sdílet:

Jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších šéfkuchařů všech dob Francouz Bernard Loiseau si kdysi vydobyl status mezinárodní hvězdy. Byl to také právě on, kdo inspiroval autora filmu Ratatouille při tvoření jedné z hlavních postav, krysáka Rémyho.

Bernard Loiseau vedl tříhvězdičkovou burgundskou restauraci La Cote d’Or, která se pravidelně umisťovala na prvních příčkách všech kulinářských průvodců.

Když se ale doslechl o tom, že mu průvodce Michelin chce odebrat status tříhvězdičkové michelinské restaurace, prožíval obrovský tlak, který se mu nepodařilo ustát.

Dostal šanci být nejlepší

Loiseu už v mládí věděl, že se chce stát kuchařem. Proto se učil od slavných bratrů Jeana a Pierra Troisgrosů, kteří vedli uznávanou restauraci La Maison Troisgros.

Od roku 1972 pracoval v La Barriére de Clichy, vlastněnou restauratérem Claudem Vergerem, kde se konečně zapsal do povědomí veřejnosti. Když nakonec Verger koupil La Cote d’Or, umožnil svému nejlepšímu kuchaři, aby ukázal, co v něm je. A Loiseau se svého úkolu chopil s velkou chutí.

Prosadil nový gastronomický směr

 • Patřil k těm šéfkuchařům, kteří se snažili ubírat směrem takzvané nové kuchyně, zabýval se zejména uměleckou prezentací jídla, čerstvostí ingrediencí, a také lehkými a zdravými pokrmy.
 • Jednou z jeho přelomových inovací například bylo, že odmítl podávat smažená žabí stehýnka s použitím obrovského množství másla, a místo toho je jen lehce osmažil společně s česnekovým a petrželkovým pyré.
 • Jeho kuchyň si oblíbili i hvězdy světového formátu, jako byl například Robert De Niro.
 • Šéfkuchař také napsal několik kuchařských knih a vytvářel vlastní varianty mražených potravin.
 • Vystupoval i v mnoha televizních pořadech, díky nimž si ho zamilovali i obyčejní lidé, kteří se do jeho restaurace nikdy z finančních důvodů nedostali.
 • Tříchodové menu restaurace obvykle nabízela za cenu mezi 240 a 340 dolary (5 150–7 300 Kč), samozřejmě bez vinného párování.

Hon na šéfkuchaře

Sláva ovšem Loiseauemu stoupla do hlavy a byl naprosto posedlý tím, aby si restaurace udržela svůj tříhvězdičkový status. Kdykoliv měla dorazit michelinská inspekce, byl nervózní několik dní dopředu.

Několikrát ochutnával každé jídlo, do detailu propracovával servírování pokrmu a kdykoliv se mu něco nezdálo, pokrm vyhodil do koše a začal zase od začátku. Věděl, že kdyby o michelinské hvězdy přišel, přišel by i o část svých hostů. Kritici však čím dál častěji přicházeli s názorem, že Loiseauovy pokrmy začínají být fádní.

Už tehdy šéfkuchař bojoval s maniodepresivní poruchou a čím dál hůře zvládal tlak, který se na něj valil ze všech stran, od zákazníků, kritiků i gastronomických průvodců. V únoru 2003 odešel, jako by se nic nedělo, z restaurace domů a loveckou puškou se zastřelil.

Michelin vinu odmítal

Když se veřejnost o jeho smrti dozvěděla, okamžitě označila průvodce Michelin za příčinu Loiseauovy sebevraždy. Michelin ovšem všechna obvinění odmítl. Kritici dokonce popřeli i fakt, že chtěli restauraci La Cote d’Or odebrat michelinské hvězdy.

O celých deset let později se francouzskému magazínu L’Express podařilo vypátrat, že se Michelin skutečně chystal odebrat Loiseauovi jednu ze tří hvězd, ovšem prý zcela neoprávněně.

Animovaný Rémy jako pocta Loiseauovi

V roce 2007 se režisér a scenárista Brad Bird nechal šéfkuchařem Bernardem Loiseau inspirovat a natočil divácky úspěšný a oceňovaný animovaný film o krysákovi Rémym, který se chce stát vyhlášeným francouzským šéfkuchařem jedné z pařížských restaurací.

Související články

Vařte jako francouzský šéfkuchař: bouquet garni
 • Tipy a triky

Vařte jako francouzský šéfkuchař: bouquet garni

Bouquet garni je francouzský výraz, který doslova znamená zdobenou kytici. Opravdové květiny v ní nenajdete, ale voní stejně omamně jako jarní louka. Bouquet garni je svazek čerstvých bylinek, který hojně využívá francouzská, obzvláště...
Dezerty z francouzských kaváren
 • Zajímavosti

Dezerty z francouzských kaváren

Vypadají fantasticky, jejich chuť je dovedená k dokonalosti a vůni nikdo neodolá. Řeč je o světových francouzských dezertech. Ačkoli se na první pohled zdá, že je jejich příprava určená pouze mistrům cukrářům, opak je pravdou. Většina...
Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort
 • Tipy a triky

7 návykových sladkostí à la mrkvový dort

V mnoha kavárnách má mrkvový dort své čestné místo ve vitríně a patří k nejčastěji objednávaným zákuskům. Nedivíme se. Je krásně vláčný, se svěží polevou ze smetanového sýra, přitom relativně jednoduchý na přípravu. Napadlo by vás, že ve...
Pohlazení jménem čokoládový fondán
 • Poradna

Pohlazení jménem čokoládový fondán

Představte si, jak zakrojíte do dezertu, který má na první pohled hustou strukturou, a najednou z jeho vnitřku pomalu vytékat lesklá, krémová čokoládová láva. Někteří už určitě vědí, že je řeč o tzv. lávových dortících někdy označovaných...
Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku
 • Zdraví a výživa

Domácí lékárnička: Jak se zbavit bolesti žaludku

Pokud nejde o závažné onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy, patří mezi hlavní příčiny náhlé bolesti žaludku konzumace potravin, které z nějaké důvodu vašemu žaludku nesedí, stres, těhotenství či přílišná konzumace alkoholu. Co je...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit