0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kuchař Carême: génius, který díky bizarnímu pokusu o sebevraždu vynalezl hranolky

Hranolky
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Tohoto pařížského rodáka možná neznáte, přitom si rozhodně zaslouží být považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských kuchařů devatenáctého století. Životní vášní pro něj byla cukrařina, jeho největším vynálezem je suflé. Omylem ale také vymyslel hranolky!

Marie-Antoine Carême se narodil 5. června 1784 v Paříži do početné rodiny pařížského kameníka. Měl celkem patnáct sourozenců, ale jen jemu jedinému se podařilo stát se skutečně slavným.

Jeho jméno nikdo nezná, ale jeho speciality zná celý svět

  • Do kuchyně ho to táhlo už od dětství, a proto se také vyučil cukrářem.
  • Povolání mu bylo zřejmě souzeno, Marie Antoine Carême je považován za vynálezce dezertu suflé.
  • Francouzský kuchař je taktéž považován za zakladatele smažených bramborových hranolků, kterým se ve Francii neřekne jinak než pommes frites. K jeho vynálezu se ovšem váže jedna velmi zajímavá legenda.

Chtěl se otrávit, místo toho si usmažil brambory

Traduje se, že se zamiloval do dcery svého zaměstnavatele, jenže ona jeho lásku neopětovala. Proto se rozhodl, že se otráví syrovými bramborami. Jenže syrové mu připadaly tvrdé, a tak si je pokrájel na hranolky, osmažil a osolil.

Pevně věřil, že se po čtvrt kilogramu usmažených brambor už neprobudí. Ráno ke svému překvapení zjistil, že nejenže nezemřel, ale ještě ke všemu vymyslel gastronomickou senzaci!

Hádejte, kdo vymyslel bešamel

Když si založil vlastní podnik, začal si libovat v omáčkách. Dochucoval je čerstvými bylinkami a vyzkoušel tolik receptů, až se mu povedl další kulinářský zázrak neodmyslitelně spjatý s francouzskou, ale také italskou kuchyní – bešamel.

Jídelní lístek podle Carêmeho

V osmnáctém století ještě v restauracích neexistovaly jídelní lístky tak, jak je známe dnes. Až Carême svůj jídelní lístek zjednodušil a rozdělil ho do jednotlivých chodů. V jednom nabízel polévku, ve druhém maso se zeleninou nebo rybu. Nechyběly saláty a dezerty.

Pro Napoleona sestavil jídelníček na celý rok

Jeho kulinářské umění se stalo natolik slavným, že si ho všiml i francouzský vojevůdce Napoleon Bonaparte. Ten mu dal nelehký úkol – sestavit jídelníček na celý rok bez toho, aby se pokrmy opakovaly. Podle všeho měl také vařit jen ze sezónních surovin.

Carême to ovšem zvládl na jedničku. Když později Napoleon zemřel, přestěhoval se Carême do Petrohradu, kam si ho nechal povolat sám car Alexandr I. Právě pro něj také vymyslel dort malakoff.

  • Později se zase přestěhoval zpátky do Paříže a stal se osobním kuchařem bankéře J. M. Rothschilda.
  • Jeho už tak rozšířený věhlas ještě umocnil Vídeňský kongres, který se konal v letech 1814 a 1815, na němž vařil pro všechny významné státníky.
  • Marie-Antoine Carême zemřel v Paříži roku 1833, ale jeho gastronomické umění žilo a žije dál, neboť měl dostatek následovníků.
  • Mezi jeho nejvýznamnějšího pokračovatele se řadí například Auguste Escoffier, který je považován za zakladatele moderní francouzské kuchyně.

Zdroje informací: BBC Good Food, Tasty, Food Insider

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč