0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co vás čeká: Rozkrojte jablíčko, pusťte lodičku

Co vás čeká: Rozkrojte jablíčko, pusťte lodičku
sdílet:

Štědrý večer se neobejde bez ryby, bramborového salátu a trochy toho věštění. Rozkrojíte jablíčko, pustíte lodičku, slijete olovo. Tento den totiž patří k několika málo dnům v roce, kdy je podle tradic možné nahlédnout do budoucnosti. Nejrůznějšími způsoby se předpovídá počasí, osud rodiny i úspěch v hospodaření či v práci. Kdysi lidé brali věštění vážně, dnes si jím prodlužujeme štědrovečerní večeři.

Štěstí a blahobyt si pojistíte, když budete dbát na pověry a dodržíte všechny štědrovečerní zvyky. Od štědrovečerní večeře se nevstává ani neodchází. Traduje se, že kdo pravidlo poruší, do roka zemře. Pod každý talíř se dává mince vyšší hodnoty, aby zůstalo v domácnosti či hospodářství zachováno bohatství. Rozsypaná čočka na svátečním stole má přinést do domu peníze a kosti z ryby se svazují a kladou pod jabloň kvůli plodnosti. Nezapomeňte na jeden talíř navíc pro nečekaného hosta a pod každý talíř minci pro bohatství a šupinu pro štěstí.

Po skončení večeře se můžete pustit do rozbalování dárků nebo si příjemný večer ještě protáhnout. Připravte si skořápky od ořechů, malé svíčky, olovo a jablíčka. S jejich pomocí zjistíte, kdo bude příští rok zdráv, kdo odejde z domu a na koho čeká svatba.

Jablíčko dříve rozkrajoval jako první hospodář, spolu s ním rozlouskl i ořech. Pokud byl ořech byl zkažený, věštilo to neštěstí a smutek. Vše ale mohlo zachránit právě jablíčko. Hvězda, která se objevila uprostřed po jeho rozkrojení, předpovídala zdraví a dlouhý život. Byl-li uprostřed kříž, nevěstilo to nic dobrého. Jakmile byl s předpovědí osudu hotov pán domu, postupně zjišťovali svou budoucnost další, od nejstaršího po nejmladšího.

Pustit lodičku a najít peníz
Budoucnost vám odhalí i lodičky ze skořápek od vlašských ořechů. Vemte velkou mísu, naplňte ji vodou a do skořápek upevněte malé svíčky. Každý si poté pustí svou skořápku se zapálenou svíčkou po vodě a podle pohybu lodiček hádá, co ho čeká. Životní cesta může být totiž přímá, ale může mít i mnoho zatáček a oklik. Pokud loďka přeplave celou mísu, přinese svému majiteli dlouhý život, naopak když se potopí, znamená to, že se majiteli něco nepříjemného přihodí.

S ořechy si můžete vyhrát i jinak. Dříve se po večeři tři rozlouskly, jádro se vybralo a do jedné skořápky se nasypala zem, do druhé se vložil kousek chleba a do třetí peníz. Pak se skořápky zase slepily k sobě a uložily zpět mezi ostatní ořechy. O půlnoci si každý bral z plné mísy. Pokud někdo otevřel ořech naplněný zemí, čekala ho chudoba. Chléb ve skořápce předpovídal spokojený život a peníz prorokoval velké bohatství.

Budoucnost vám prozradí i olovo. Stačí je oparně roztavit a poté si každý odlije svoji část do nádoby se studenou vodou. Z vychladlých odlitků se poté hádá, čemu se podobá, co připomíná a co jeho tvůrce v budoucnosti čeká. Nemáte-li olovo, můžete je nahradit i horkým voskem.

Bude letos svatba?
Do budoucnosti můžete nahlédnout i házením střevíce přes hlavu, dříve to zkoušely hlavně dívky na vdávání. Svobodné a nezadané dívky se postavily zády ke dveřím a do pravé ruky vzaly pantofel, který hodily za sebe. Špička mířící ke dveřím byla pro rodiče znamením, aby začali chystat výbavu, protože do roka a do dne bude svatba. Jestliže špička ukazuje směrem do místnosti, zůstane dcera ještě rok doma.

Pokud svatba podle střevíce nemá být do roka, je ještě způsob, jak zjistit, kdyže se to vlastně vdá. Stačí, aby dívka obětovala svůj vlas. Na něj přiváže prstýnek a vlas přidrží co nejblíže skleničky. Kolikrát o ni prstýnek cinkne, než se ustálí, tolik let musí ještě dívka na svatbu čekat.

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší
  • Suroviny

Kakao v kuchyni: Víme, jak vybrat to nejlepší

Když se před pěti sty lety  španělský dobyvatel Hernán Cortés vracel ze střední Ameriky, jedněmi z prvních suvenýrů, které s sebou do Evropy přivezl, byly kakaové boby. Jejich využití odkoukal od Aztéků. Ti kakao zpracovávali na...
Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout
  • Tipy a triky

Jak vybrat nejlepší olivový olej a co s ním podniknout

Olivovému oleji se připisují skvělé účinky jako dlouhověkost a zdraví. Je nedílnou součástí středomořské stravy, oblíbený je však po celém světě. Jaký typ olivového oleje si pořídit na salát, s kterým vařit a co znamenají názvy na etiketách...
5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
  • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč