Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Březová míza: přírodní zázrak, který pročistí organismus

Březová míza: přírodní zázrak, který pročistí organismus
sdílet:
Poslední zimní dny jsou na ústupu a příroda se začíná probouzet k životu. Mezi stromy ožívají také břízky: pod jejich kůrou proudí blahodárná březová míza, o kterou je v posledních letech nebývalý zájem. Jak prospívá našemu tělu a kdy je ideální doba pro její sběr?

Břízu bělokorou viděl snad každý, na svých vycházkách do přírody ji ale většinou s nezájmem míjíme. Nepříliš nápadný strom je ve skutečnosti zásobárnou prospěšných látek, které mohou mít na lidské tělo vynikající účinky. Zatímco listy se používají na přípravu bylinkového čaje, březová míza nám pomůže s dokonalou tělesnou očistou.

Nejlepší doba pro sběr březové mízy

Jakmile stromy procitnou ze zimního spánku, začíná pod kůrou proudit také míza. U břízy nastává toto období již počátkem března, ale pokud v daném roce udeřila tuhá zima a noci jsou ještě chladné, můžeme si počkat až do začátku dubna.

Nejde přitom o žádný výstřelek moderní doby: sběr březové mízy má v některých oblastech mnohasetletou tradici. Její kouzelné účinky znají Rusové, Finové i Kanaďané, kteří jsou ale ve světě prosluli spíše výrobou javorového sirupu.

Pokud se rozhodnete vyrazit na sběr březové mízy, neotálejte. Chcete-li okusit lahodnou „krev stromů", měli byste to stihnout do doby, než se stromům začnou nalévat pupeny (během této fáze načerpají břízy až 300 l mízy za den). Proudění mízy ustává rychleji, než se nadějete, a ve chvíli, kdy na stromě vyraší první lístečky, budete nejspíš z lesa odcházet s prázdnou.

Jak na sběr březové mízy?

Doby, kdy se do stromů vrtaly hluboké díry, jsou minulostí, a pokud chcete, aby strom vydržel i napřesrok, pamatujte na důležité pravidlo: šetrnost především. Jak tedy při sběru březové mízy postupovat?

  1. Najdeme si zdravou, nepříliš starou břízku (kmen stromu by měl mít průměrně aspoň 30 cm).
  2. Opatrně vyvrtejte do stromu malou dírku o průměru cca 4–5 cm.
  3. Do vyvrtané dírky zasuňte kohoutek nebo třeba brčko, aby mohla míza odtékat.
  4. Z jednoho stromu neodebírejte více než cca 1 litr mízy.
  5. Nakonec strom ošetřete: otvor zalepte štěpařským voskem a vyplňte dřevěným špalíčkem.
  6. Poděkujte stromu za jeho dary, jak se sluší a patří.
     

Při lehkomyslném přístupu může strom zbytečně trpět, nebo dokonce uhynout. Dodržujte tedy při sběru břízové vody daná pravidla. Pokud byste se navíc chtěli vydat do veřejného parku, je dobré vědět, že na čerpání mízy je nutné povolení od majitelů lesa. Jinak by vaše počínání mohlo být považováno např. za porušení lesního zákona.

Březovou vodu však dnes nabízejí už i vybrané prodejny.

Účinky březové mízy

Březová míza je ideální pro nastartování organismu po náročném zimním období. Ať už plánujete jarní očistu nebo chcete posílit imunitu, stačí pár kapek této lahodné tekutiny a brzy můžete pociťovat první výsledky (březová voda se užívá cca 14 dní). 

Co všechno míza obsahuje? Kromě vitaminu C v ní najdeme také celou řadu minerálů (draslík, hořčík, vápník nebo sodík) a důležité antioxidanty. Kromě toho se v ní nachází také xylitol (březový cukr), který má oproti normálním druhům cukru až o 40 % méně kalorií, a navíc nepoškozuje zubní sklovinu. Proto se používá také při výrobě některých bonbónů a žvýkaček.

Březová mízu má v domácnosti různé využití. Kromě tělesné očisty se používá také při mytí vlasů. Údajně je také skvělým pomocníkem při zánětu průdušek. V Lotyšsku jí dokonce přezdívají „nápoj bohů", právě pro její všestranné využití a vynikající účinky na naše tělo.

A jak březovou vodu využít v kuchyni? Můžete si z ní připravit třeba lahodný březový sirup. Stačí přivést k varu 1 litr mízy, do které přidáme asi 200 g cukru. Nezapomeňte míchat a odstranit pěnu, aby měl sirup tu správnou konzistenci a chuť.

Jste připraveni na pořádnou tělesnou očistu, ale nevíte, jak na ni? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde najdete pár užitečných tipů, které vám s jarním detoxem pomohou.

Související články

Autor: petr.suth

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč