Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kombucha: Připravte si nápoj dlouhověkosti

Kombucha
ZDROJ: Klara Avsenik/Unsplash
sdílet:

Blahodárné účinky kombuchy na lidský organismus jsou známy již tisíce let. Jedná se o fermentovaný nápoj, který je díky mikrobiálním kulturám bohatý na probiotika, antioxidanty a mnoho dalších prospěšných látek. Jak si kombuchu připravit doma?

Kombucha (nebo kombuča) je symbiotická kolonie bakterií a kvasinek, která vypadá jako oslizlá houba. To sice nezní moc lákavě, ale díky této hmotě vzniká vynikající fermentovaný nápoj, které mu se také říká kombucha. K výrobě nápoje budete potřebovat jen čaj a cukr.

Jak si kombuchu připravit doma

Doporučujeme pořídit sypaný čaj, konečná chuť bude díky silnému aroma příjemná. Obvykle se využívá čaj černý, připravit ji můžete i ze zeleného čaje, oolongu či bylinných odvarů. Bez kombuchové kultury se neobejdete, sehnat ji můžete na různých fórech od jiných „pěstitelů“, či ve specializovaných obchodech se zdravou výživou.

Upozornění: Kombucha nesmí přijít do styku z kovovými předměty, myslete na to při míchání či manipulaci.

  • Pro přípravu uvařte 2 litry vody, přidejte 150 g cukru a nechte v sítku 8 gramů černého čaje louhovat po dobu 10 minut. Použít můžete i sáčkový čaj, v tom případě ale nechte louhovat několik sáčků najednou.
  • Poté čaj vyjměte a nechte nápoj zchladnout na pokojovou teplotu. Měl by mít maximálně teplotu 34 stupňů.
  • Přelijte čaj do skleněné nádoby, ve které budete nápoj fermentovat.
  • Přilijte ještě dvě deci tekutiny, ve které jste si kombuchu přinesli.
  • Kombuchovou kulturu přidejte do čaje světlejší stranou nahoru

Sklenici přikryjte plátýnkem nebo utěrkou, abyste zabránili v přístupu nenechavým octomilkám a nečistotám. Látku upevněte na hrdle sklenice gumičkou nebo provázkem.

Sklenici s kombuchou umístěte na stinné místo, kam se přímé sluneční světlo nedostane. Při pokojové teplotě 20 – 22 stupňů bude kombucha připravena k popíjení za 5 až 7 dní. Čím dříve kombuchu ochutnáte, tím sladší bude.

  • Po vypití můžete nápoj připravit znovu, jen je třeba nechat cca 3 cm původního nálevu, ve kterém jsou zachovány kvasinky i kyselost roztoku.
  • Než přilijete nový čajový nálev, je dobré kombuchu opláchnout pod tekoucí vodou.

Slitý nápoj z kombuchy můžete ochutit ovocem či zázvorem, které mu díky cukru poskytnou další živiny i chutě. Uchovávejte ho v lednici, kde se proces zrání téměř zastaví.

Množení kombuchy

Kombucha se může během procesu zároveň rozrůstat a vytvářet nové dceřiné kombuchy, které se ‚starou‘ kombuchou nakonec srostou. Po delší době budete mít kombuchu složenou z několika plátů.

  • Pokud se pláty nespojí, vhoďte je příště do nápoje společně (mateční dospodu, dceřiné navrch). Až se spojí, budete moct po čase spodní mateční kombuchu odstranit a vyhodit.
  • Že už dosloužila poznáte tak, že se bude trhat a její barva se změní z béžové v hnědou.

Pokud si chcete dát s výrobou fermentovaných nápojů pauzu, uchovávejte kombuchu v dostatečném množství vyrobeného nápoje. Měla by tak přežívat i několik týdnů.

Kombuchový ocet

Nápoj je perlivý díky oxidu uhličitému, který při fermentaci vzniká. Pokud ale chcete spíše kombuchový ocet, nechte kombuchu pracovat zhruba dva týdny. Potom už spotřebuje veškerý cukr, nápoj nebude perlivý a bude pouze octově nakyslý.

Kombucha v Čechách

V Čechách se kombucha těšila veliké oblibě po skončení první světové války, kdy se u nás začala pěstovat. Odkud k nám však doputovala není přesně známo. Na konci dvacátých let popularitě kombuchy uškodila odstrašující smyšlená informace varující před růstem houby v našem organismu.

  • V Čechách se kombucha ve velkém znovu začala objevovat před cca 20 lety, kdy se začala hojně pěstovat v domácnostech či podávat v čajovnách.
  • Dnes najdeme řadu českých výrobců, kteří se nápoji s kombuchou věnují a jejich produkty mají nejrůznější příchutě.

Proč pít kombuchu?

Kombucha je díky fermentaci zdrojem probiotik podporujících střevní mikroflóru a zlepšujících trávení. Dále obsahuje antioxidanty chránící naše tělo před poškozením volnými radikály. Škodlivé mikroorganismy dokáže v našem těle zahubit kyselina octová, která v kombuše vzniká fermentací.

  • Díky čaji má nápoj silné antibakteriální vlastnosti.
  • Pravidelné pití kombuchy by mohlo snižovat riziko onemocnění srdce, podporovat imunitní systém, pomáhat zvládat diabetes druhého typu i redukci váhy.
  • Pití kombuchy podporuje kvalitu spánku a funkci mozku, zlepšuje náladu a uklidňuje nervy.

Zdroj info: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Redakce Apetit

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč