Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Odvrácená strana hubnutí aneb když je jídlo strašákem

Začátkem roku si všichni dávají za cíl zhubnout nějaká ta kila navíc, v časopisech čteme návody na nejrůznější diety, na sociálních sítích sledujeme vyhublé modelky s pekáčem buchet na břiše. To všechno může ovlivnit naši psychiku, způsobit, že se cítíme méněcenní, tlustí oproti těm ostatním, a chceme zhubnout. Ale co když to chceme tak moc, že nepoznáme, když už naše cesta za hubenějším já není zdravá, ale spíš škodlivá?
8. 1. 2021 | Autor: Sabina Jarošová

Poruchy příjmu potravy

Abychom na toto téma upozornili a třeba tím i někomu pomohli, rozhodli jsme se popsat tři nejčastější poruchy příjmu potravy, ke kterým může dojít v souvislosti s držením diet a touze po štíhlé postavě.

Mentální anorexie

Mentální anorexie je porucha příjmu potravy spočívající v úmyslném hladovění s cílem zhubnout. Hlavním problémem ale není samotné jídlo, jedná se zejména o duševní poruchu, kdy má dotyčný zkreslené představy o svém těle a s tím spojený strach z jídla. Nemocný je posedlý představou štíhlejší postavy a kvůli tomu je ochotný jíst velmi malé množství jídla, vyvolává si zvracení, užívá projímadla nebo nadměrně cvičí.

Mezi hlavní ukazatele mentální anorexie patří jednak vyhublost dotyčného, kvůli nedostatku živin má postižený také suchou kůživypadávají mu vlasy a lámou se nehty, dochází také ke ztrátě menstruace. Dotyčný se cítí čím dál více unavený, dehydrovaný, pociťuje chlad a bušení srdce, má obtíže s vyprazdňováním a často propadá depresím. Dlouhodobé hladovění způsobuje poškození orgánů jako jsou například játra, srdce či ledviny. Těžká forma anorexie tak může způsobit i smrt.

Bulimie

Bulimie se anorexii podobá. Zatímco v případě anorexie se postižený jídlu vyhýbá, bulimici během krátké doby zkonzumují velké množství jídla. Následně se ale dostaví výčitky, a přichází na řadu zvracení nebo drastické diety, než se zase přejedí. Postižený trpí až panickým strachem z toho, že přibere, v období přejídání ale naopak ztrácí kontrolu nad množstvím snědeného jídla a má pocit, že s jedením nemůže přestat.

Následky bulimie jsou vážné. Zvracením si postižený může způsobit bolesti v krku, refluxní chorobu jícnu nebo zánět jícnu a také může dojít k poškození zubní skloviny. Další příznaky jsou velmi podobné příznakům mentální anorexie: ztráta menstruace, suchá pleť, únava, zažívací potíže, srdeční arytmie, snížená schopnost soustředit se, úzkostné stavy, deprese, poškození orgánů.

Ortorexie

Ortoroxie je v podstatě posedlost zdravým jídlem. Od anorexie a bulimie se liší především tím, že nejde o množství snězeného jídla, ale o jeho kvalitu. Postižený se většinou nesnaží zhubnout, ale je posedlý tím, aby potraviny, které konzumuje, byly zdravé a „čisté“. To pak může vést k podvýživě. Rozpoznat tuto nemoc je velmi těžké. Hranice mezi zdravým životním stylem a posedlostí je tenká.

Následky ortoroxie jsou podobné následkům jiných poruch příjmu potravy. U postiženého může dojít k podvýživě, anemii, problémů se zažíváním, hormonálním výkyvům, úzkostným stavům, frustracím či depresím.

Nezdravé hubnutí – jaké zdravotní potíže si můžete způsobit?

Na začátku nového roku si spousta z nás sepisuje předsevzetí a touží po dosažení nejrůznějších cílů. Jedním z nich, a...

Příčiny

Příčiny poruchy příjmu potravy nejsou jednoznačné. Může se jednat jak o genetiku, na vině mohou být také různé psychologické faktory jako emoční labilita, nízké sebevědomí, pocit méněcennosti, perfekcionismus, vlastní identita, problémy v rodině, a nakonec mohou nemoc způsobit i sociálně-kulturní faktory spojené s prezentací štíhlosti v médiích, zejména na sociálních sítích.

Prevence

Základem prevence je fungující rodina, pozitivní komunikace v ní, dobré vztahy mezi členy rodiny, pozitivní vztah k jídlu a vhodné stravovací návyky. Rodiče by si měli dát pozor například na zvyk nutit dítě sníst vše, co má na talíři.

Druhým prostředím, které může ovlivnit správný duševní vývoj jedince, je škola. Pedagogové by měli děti vzdělávat v této oblasti, informovat je o příčinách i důsledcích poruch příjmu potravy, vést děti ke správným stravovacím návykům, snažit se o pozitivní atmosféru ve třídě, nezvýhodňovat některé děti před jinými, a především je také učit, jak reagovat na stresové situace.

Syté & pestré saláty

Co si dát na jaře lepšího než salát z čerstvé zeleniny doplněný luštěninami, masem a pikantní zálivkou?...

Pomoc

Pokud je ve vašem okolí osoba trpící některou z poruch příjmu potravy, zkuste si s ní promluvit a nabídnout pomoc. Na osobu netlačte, buďte trpěliví, laskavý a snažte se budovat vzájemnou důvěru a upřímnost. Nejste-li rodinný příslušník, s vědomím postiženého rodinu kontaktujte. Pokud nemocný nechce komunikovat, obraťte se na organizaci věnující se poruchám příjmu potravy (např. www.anabell.cz).  

Související

Jak jíst v zimě ovoce

Dali jste si do nového roku předsevzetí, že budete jíst více ovoce? Poradíme vám, jak si vychutnat ovoce v jeho ideální...

Zdravé, hravé a lehké!

Připravili jsme pro vás recepty, které jsou přesně takové, jaké máte rádi! Tedy zdravé, hravé, chutné a plné...

5 večeří, které jsou lehké, zdravé a doplní vám potřebné vitaminy

Naše zažívání je po bujarém veselí konce roku zdecimované. Pohled na bílé pečivo, bramborový salát nebo uzeniny vám...

Lehké a hravé salátové zálivky

Rádi byste začali nový rok trochu zlehka, ale dochází vám inspirace na oživení oblíbeného salátu? Připravili jsme vám...

Ožehnuté mrkve s vlašskými ořechy a pomerančem

Mrkev a vlašské ořechy, jak je ještě neznáte!

Pečené batáty s harissovým jogurtem, oříšky a semínky

Máte-li možnost, upečte batáty přímo v uhlících v grilu anebo z ohníčku, stejně jako se to dělává s bramborami. Získají...

Nezdravé hubnutí – jaké zdravotní potíže si můžete způsobit?

Na začátku nového roku si spousta z nás sepisuje předsevzetí a touží po dosažení nejrůznějších cílů. Jedním z nich, a...

Proč tloustneme? 3 tipy, jak jíst lépe

Naše těla touží po výživné stravě. Místo toho jim často dopřáváme průmyslově upravená jídla, která jsou plná výrazných...

Připravte dětem zdravé sladkosti bez cukru

Přípravou domácích sladkostí můžete výrazně snížit příjem rafinovaného cukru, který se často vyskytuje právě v...

Nezdravé hubnutí – jaké zdravotní potíže si můžete způsobit?

Na začátku nového roku si spousta z nás sepisuje předsevzetí a touží po dosažení nejrůznějších cílů. Jedním z nich, a...

Přidat komentář