Tuhle polévku sice nehodláme vydávat za staročeský recept, ale podobá se tomu, jak se kdysi jedlo (samozřejmě bez kuřete, protože maso bývalo pro většinu lidí vzácnost). Jednozrnka je nejstarší a geneticky nejjednodušší pšenice. Z ní vznikla pšenice dvouzrnka, které se v Itálii říká obvykle farro, ale tradici má i u nás. Obě se často vaří jako celá zrna, podobně jako rýže, a jsou k dostání v prodejnách zdravé výživy. Můžete ale použít i dnes poměrně běžnou špaldu.
Suroviny
Postup
V hrnci rozehřejte olej, vsypte zrní a na středním až silném ohni minutu opékejte. Osolte a opepřete. Zalijte vývarem a přiveďte k varu. Pak zmírněte oheň na střední a zvolna vařte asi 20 minut. (Podle potřeby můžete přilévat horkou vodu.)
Mezitím rozehřejte ve velkém rendlíku máslo na středním až silném ohni. Vsypte cibuli, řapíkatý celer, mrkev, osolte a opepřete a opékejte 4–5 minut, až zelenina zesklovatí. Vsypte česnek a sušené bylinky, opékejte ještě asi minutu. Vsypte mouku a opékejte přibližně 2 minuty za stálého míchání, rozbíjejte hrudky syrové mouky. Pak postupně vešlehejte balonovou metlou mléko a rozmíchejte všechny hrudky. Zmírněte oheň a 3–4 minuty míchejte, až směs začne houstnout. Jakmile bešamel pokrývá zadní stranu vařečky, aniž by z ní stékal, vmíchejte jej opatrně do směsi se zrním a promíchejte. Přidejte natrhané kuřecí maso.
Polévku zvolna vařte asi 20–25 minut, až zhoustne a zrní bude hotové. Podle chuti dolaďte solí a pepřem a podávejte. Můžete ozdobit čerstvým tymiánem.
NĚCO NAVÍC
Do polévky můžete zužitkovat zbylé maso i uzeniny ve stylu ,co dům dal. Kuřecí maso tedy můžete nahradit jinou libovější pečínkou, vařeným masem, uzeným masem, šunkou nebo opečenými kolečky klobásy či slaninou.