Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Recepty s máslem

Chuť másla nelze ničím nahradit. Všem pokrmům, ve kterých hraje roli, dodává nepostradatelnou vůbni. V kuchyni se dá použít všestranně – od namazání na chleba, až po zjemnění omáčky, do těst, do krémů či k výrobě skvělé pomazánky. Velmi často se také používá i při pečení drůbeže a masa. Bez másla by nebyla ani poctivá pekařina nebo cukrařina. Čím víc tuku máslo obsahuje, tím je kvalitnější. Musí však vždycky mít aspoň 80procentní podíl tuku. Nejvíc tuku najdeme v másle přepuštěném, které se používá na smažení. 

...

  
Máslo je mléčný výrobek, jedná o živočišný tuk. Kromě mléčného tuku obsahuje máslo také vodu spolu s laktózou, bílkovinami, minerály a vitamíny.

Jaké typy másla existují?

  • Máslo – Jedná se o klasický produkt běžně dostupný v obchodech, vyrobený ze smetany. Musí obsahovat minimálně 80% mléčného tuku, zbytek tvoří voda a mléčná sušina. Obvykle pochází z mrazírenských zásob a do prodeje se dostává až nějakém čase od výroby.
  • Čerstvé máslo – Čerstvé máslo bývá dostupné na farmářských trzích nebo ve specializovaných obchodech. Má obvykle nižší trvanlivost – asi 20 dní a před prodáváním se neskladuje v mrazácích. 
  • Solené máslo – Tento typ másla zdomácnělo zejména na severu Evropy. Sůl se do másla původně přidávala jako konzervant. Dnes zůstává jeho součástí jednoduše pro chuť.
  • Propuštěné máslo –Ghí má dlouholetou tradici. Vyrábělo se už od pradávna hlavně kvůli zvýšení trvanlivosti. Při jeho přípravě se z masa odstraní mléčná bílkovina, proto je vhodné i pro lidi s intolerancí laktózy.

Celý popis