Ruční hnětení stojí síly a kynutí zabere čas, ale až tyhle božské domácí houstičky ochutnáte, nebudete litovat ani času, ani námahy!
1 Vymažte plech olejem. V míse promíchejte droždí, 300 ml vlažné vody, olej a vejce. Přidejte mouku, sůl a cukr a vypracujte těsto.
2 Na pomoučněné pracovní ploše hněťte, až bude těsto pěkně hladké, pružné a nebude lepit – trvá to asi 10 minut. Přesuňte ho do olejem vymazané mísy, překryjte potravinářskou fólií a nechte na teplém místě kynout asi 30 minut, až těsto zdvojnásobí objem. Troubu předehřejte na 220°C.
3 Vykynuté těsto pěstí zploštěte. Rozdělte na kousky o hmotnosti cca 50 g a rozválejte v dlaních na válečky velikosti párku. Udělejte na každém uzel, jak vidíte na obrázku, a rozložte na plech.
4 Potřete uzly rozšlehaným vejcem a posypte sýrem. Nechte 5 minut kynout, až zdvojnásobí objem, a potom pečte zhruba 10 minut dozlatova.
ABY SE TĚSTO PĚKNĚ DMULO...
- Jaký je rozdíl mezi sušeným aktivním a instantním droždím? Aktivní jsou hrubé granule a proces kynutí je třeba nastartovat jejich rozmícháním v teplé vodě. Pak je nutné počkat pár minut, až vzejde kvásek. Instantní sušené droždí kyne velmi rychle a rovnou se vmíchá do těsta (je vhodné do domácích pekáren).
- Lze nahradit sušené droždí čerstvým? Teoreticky ano, ale nedoporučujeme to. Jistota je připravit těsto s tím droždím, které je uvedeno v receptu. Kdo to chce přesto zkusit: 7 g sáček instantního droždí zhruba odpovídá 2,5 lžičky aktivního sušeného droždí nebo 15g čerstvého. Díky obojímu nakyne těsto z 0,5 kg mouky.
- Jaká má být teplota vody na kvásek? Kvasinky se aktivují při teplotě o trochu vyšší, než je teplota lidského těla. Vyběhnutí pomůže i špetka cukru.
- Hníst ručně, nebo v robotu? Většina chlebů vyžaduje důkladné hnětení. Hladké konzistence dosáhnete cca za 10 minut. Ruční hnětení přináší lepší výsledky než to v robotu, kde se lepek vyplaví moc rychle a výsledkem je těžký chleba. Řešením je hnětač vypnout po 3 minutách a pokračovat ručně.
- Kynutí na peci, či v lednici? Zakrytí těsta zajistí, že během kynutí neoschne. Nejlepší je pro kynutí teplo (ale ne horko!) a vlhko. Pro prohloubení chuti se někdy dává těsto na noc do chladničky a znovu se nechá nakynout až na druhý den.
- Už? Do těsta píchněte prstem, a když důlek vyskočí zpátky, znamená to, že lepek stále pracuje a můžete nechat ještě kynout. Když důlek zůstane, je vykynuto.
Tento recept naleznete také v kolekcích:
- Neodolatelné domácí pečivo: 35 ověřených receptů(35 receptů)