0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Daiquiri: Opojné osvěžení na letní párty

Daiquiri s ledem
ZDROJ: Robert Krajewski/Pixabay
sdílet:

Oblíbený drink Ernesta Hemingwaye si díky svěží citrusové chuti našel své místo v nejprestižnějších koktejlových barech po celém světě. Připravte si s námi původní kubánské daiquiri a vyzkoušejte jej také v kombinaci s ovocem jako osvěžující hříšnou ledovou tříšť.

Když se řekne daiquiri, mnozí si představí oblíbenou jahodovou verzi tohoto svěžího kubánského drinku. Původní daiquiri se však připravovalo pouze s příchutí svěží limetkové šťávy a současná alkoholická ledová tříšť je spíše upgradem moderní doby.

 • Hlavní složkou daiquiri je kubánský bílý rum, byl nedostatek oblíbeného ginu.
 • Koktejl zahrnující bílý rum, limetkový džus, cukrový sirup a tlučený led poprvé představil v roce 1896 důlní inženýr Jenning Cox a pojmenoval jej podle kubánské pláže Daiquirí poblíž města Santiaga de Cuba.

Oblíbený drink významných mužů

Přestože drink daiquiri vznikl koncem 19. století, známosti a oblibě se začal těšit až ve 40. letech 20. století, kdy jej proslavil Ernest Hemingway. Ten si však daiquiri dopřával výhradně bez cukrového sirupu.

 • V mnoha koktejlových barech si dnes můžete objednat Hemingway Daiquiri, kde cukrovou složku nahrazuje kombinace grepové šťávy s likérem maraschino.
 • Dalším významným propagátorem kubánského daiquiri byl americký prezident John F. Kennedy. Na oslavu volebního vítězství v roce 1960 pro něj připravila první dáma Jackie Kennedy daiquiri z rumu, ledového citrusového džusu Limeade, limetkové šťávy a likéru Falernum. I tuto verzi můžete ochutnat ve vybraných koktejlových barech.

Jaký rum použít do daiquiri?

Nejen nedostatek oblíbeného ginu, ale také Rooseveltova zahraniční politika, kde byl kladen důraz na dobré vztahy s nejbližšími sousedy, pomohla snížit cenu rumu pocházejícího z Latinské Ameriky. Milovníci rumu a rumových drinků tak slavili hotové žně, což nahrávalo i rozšíření oblíbenosti daiquiri.

Pravé Daiquiri se neobejde bez kvalitního kubánského bílého rumu. V nabídce výrobců najdeme široké spektrum bílých rumů, v České republice je nejčastěji k sehnání a první příčky v oblíbenosti si drží například rumy Legendario Aňejo Blanco 4y, Havana Club Anejo 3y nebo Bacardi Carta Blanca. 

Jak na dokonalé daiquiri?

Vedle kubánského bílého rumu a skleniček vhodných na aperitiv budete v případě základního receptu na daiquiri potřebovat:

 • čerstvou limetkovou šťávu
 • cukrový sirup (svařená voda s cukrem v poměru 1:1) a
 • dostatečnou dávku ledu.

Vše dobře promíchejte a servírujte do nachlazených skleniček. Na ozdobu sklenky můžete použít například plátky karamboly nebo limetky.

Sladké letní osvěžení v podobě ovocného daiquiri

Základní daiquiri bylo vždy označováno jako drink spíše pro muže. Na svědomí to má zejména ostřejší chuť. Díky tomu vznikly ovocné varianty daiquiri tvořené ledovou tříští z vybraného ovoce v kombinaci s ostatními ingrediencemi na daiquiri.

 • Mezi nejznámější ovocné variace patří jahodové daiquiri, kde se k ostatním ingrediencím přidají ještě jahody rozmixované s ledem.
 • Pokud se pustíte do přípravy Strawberry Daiquiri doma, nezapomeňte před podáváním všechny ingredience dostatečně promíchat.
 • Jahodové daiquiri pak ozdobte třeba lístky čerstvé máty.
 • Setkat se můžete také s banánovým daiquiri. Postup je stejný jako v případě jahodové verze. 

Zdroje informací: BBC, Tasty, Eating Well

Související články

Zmrzlina & alkohol aneb letní osvěžení pro dospělé
 • Tipy a triky

Zmrzlina & alkohol aneb letní osvěžení pro dospělé

Nemůžete se rozhodnout mezi zmrzlinou a míchaným alkoholickým drinkem? Proč to nespojit? Je známo, že zmrzlina si s alkoholem báječně rozumí. My vám odtajníme tři typy drinků se zmrzlinou, které můžete nesčetněkrát obměnit, takže vás nikdy...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp
 • Tipy a triky

Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp

Pomůžeme vám zahnat vzpomínku na nepopulární nákyp ze školní jídelny. Rýžový nákyp podle našeho návodu je krásně vláčný a nadýchaný. Zkrátka takový, že ho klidně můžete servírovat jako dezert, když přijde návštěva. ...

Obchod Apetit