0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Daiquiri: Opojné osvěžení na letní párty

Daiquiri s ledem
ZDROJ: Robert Krajewski/Pixabay
sdílet:

Oblíbený drink Ernesta Hemingwaye si díky svěží citrusové chuti našel své místo v nejprestižnějších koktejlových barech po celém světě. Připravte si s námi původní kubánské daiquiri a vyzkoušejte jej také v kombinaci s ovocem jako osvěžující hříšnou ledovou tříšť.

Když se řekne daiquiri, mnozí si představí oblíbenou jahodovou verzi tohoto svěžího kubánského drinku. Původní daiquiri se však připravovalo pouze s příchutí svěží limetkové šťávy a současná alkoholická ledová tříšť je spíše upgradem moderní doby.

 • Hlavní složkou daiquiri je kubánský bílý rum, byl nedostatek oblíbeného ginu.
 • Koktejl zahrnující bílý rum, limetkový džus, cukrový sirup a tlučený led poprvé představil v roce 1896 důlní inženýr Jenning Cox a pojmenoval jej podle kubánské pláže Daiquirí poblíž města Santiaga de Cuba.

Oblíbený drink významných mužů

Přestože drink daiquiri vznikl koncem 19. století, známosti a oblibě se začal těšit až ve 40. letech 20. století, kdy jej proslavil Ernest Hemingway. Ten si však daiquiri dopřával výhradně bez cukrového sirupu.

 • V mnoha koktejlových barech si dnes můžete objednat Hemingway Daiquiri, kde cukrovou složku nahrazuje kombinace grepové šťávy s likérem maraschino.
 • Dalším významným propagátorem kubánského daiquiri byl americký prezident John F. Kennedy. Na oslavu volebního vítězství v roce 1960 pro něj připravila první dáma Jackie Kennedy daiquiri z rumu, ledového citrusového džusu Limeade, limetkové šťávy a likéru Falernum. I tuto verzi můžete ochutnat ve vybraných koktejlových barech.

Jaký rum použít do daiquiri?

Nejen nedostatek oblíbeného ginu, ale také Rooseveltova zahraniční politika, kde byl kladen důraz na dobré vztahy s nejbližšími sousedy, pomohla snížit cenu rumu pocházejícího z Latinské Ameriky. Milovníci rumu a rumových drinků tak slavili hotové žně, což nahrávalo i rozšíření oblíbenosti daiquiri.

Pravé Daiquiri se neobejde bez kvalitního kubánského bílého rumu. V nabídce výrobců najdeme široké spektrum bílých rumů, v České republice je nejčastěji k sehnání a první příčky v oblíbenosti si drží například rumy Legendario Aňejo Blanco 4y, Havana Club Anejo 3y nebo Bacardi Carta Blanca. 

Jak na dokonalé daiquiri?

Vedle kubánského bílého rumu a skleniček vhodných na aperitiv budete v případě základního receptu na daiquiri potřebovat:

 • čerstvou limetkovou šťávu
 • cukrový sirup (svařená voda s cukrem v poměru 1:1) a
 • dostatečnou dávku ledu.

Vše dobře promíchejte a servírujte do nachlazených skleniček. Na ozdobu sklenky můžete použít například plátky karamboly nebo limetky.

Sladké letní osvěžení v podobě ovocného daiquiri

Základní daiquiri bylo vždy označováno jako drink spíše pro muže. Na svědomí to má zejména ostřejší chuť. Díky tomu vznikly ovocné varianty daiquiri tvořené ledovou tříští z vybraného ovoce v kombinaci s ostatními ingrediencemi na daiquiri.

 • Mezi nejznámější ovocné variace patří jahodové daiquiri, kde se k ostatním ingrediencím přidají ještě jahody rozmixované s ledem.
 • Pokud se pustíte do přípravy Strawberry Daiquiri doma, nezapomeňte před podáváním všechny ingredience dostatečně promíchat.
 • Jahodové daiquiri pak ozdobte třeba lístky čerstvé máty.
 • Setkat se můžete také s banánovým daiquiri. Postup je stejný jako v případě jahodové verze. 

Zdroje informací: BBC, Tasty, Eating Well

Související články

Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
 • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
 • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
 • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč