Čerstvý domácí sýr stojí za námahu. Nebude vás stát skoro žádné úsilí a můžete ho mít kdykoli po ruce. Můžete ho grilovat, opékat i zapékat nebo si ho dát jen tak na měkkém chlebu s bylinkami.
Jak připravit domácí čerstvý sýr
V našem receptu domácí čerstvý sýr připravujeme z plnotučného čerstvého mléka a tekutého syřidla. Mléko by mělo být co nejtučnější, aby byl sýr lahodný. Tuk je totiž hlavním nositelem chuti. Proto volte čerstvé mléko s minimálním obsahem tuku 3,8 %. Tekuté syřidlo Laktosin jsme sehnali na e-shopu, ale pokud nechcete syřidlo použít, níže se dočtete, jak na domácí sýr bez syřidla.
Pokud máte tyto dvě základní vstupní suroviny, tedy tučné čerstvé mléko a syřidlo, připravte si ještě rendlík, teploměr, cedník a plátýnko a můžete se pustit do díla!
- V 60 ml převařené vody nejprve rozmíchejte lžičku syřidla.
- V jiném hrnci zahřejte 2 litry mléka na 32 °C. V této fázi se neobejdete bez kuchyňského teploměru. Stáhněte, vlijte vodu se syřidlem, jemně míchejte asi 5 minut a poté nechte bez míchání stát.
- Po dvou hodinách začne směs připomínat pudink. Přendejte ji do síta vyloženého plátýnkem, fáčovinou nebo tenkou utěrkou. Nechte přes noc vykapat. Po vykapání a osolení získáte asi 400 g sýra, který v lednici vydrží dva dny.
Celý recept na čerstvý domácí sýr:
Mléko je základ
Mléko je základem každého sýra. Jeho typ a způsob zpracování ovlivňuje charakter a chuť finálního produktu. Kravské mléko je nejběžnější, ale sýry se vyrábějí také z mléka kozího, ovčího nebo buvolího. Mléko může být pasterizované nebo syrové, což také ovlivňuje výslednou chuť sýra. Sýry ze syrového mléka mají intenzivnější chuť.
Se syřidlem, nebo bez?
Syřidlo je další klíčovou složkou v procesu výroby sýra. Syřidlo může být živočišného původu, rostlinného původu nebo mikrobiálního původu. Enzymy nebo rostlinné výtažky způsobují srážení mléčné bílkoviny v mléce a její oddělení od tekutiny.
Syřidla živočišného původu, která se získávají z žaludků dojených mláďat, stojí také za tím, proč některé sýry nejsou vhodné pro vegetariány. Zatímco například parmazán pro vegetariány vhodný není, sýr podobného typu, Gran Moravia, je vyroben za použití syřidel rostlinného původu, a proto ho mohou jíst i vegetariáni.
Pokud byste se rádi pustili do výroby domácího sýra, ale syřidlo nemáte, jde to i bez něj. Stačí použít jinou kyselou surovinu – např. citronovou šťávu.
Poslední základní surovinou je sůl
Sůl hraje v procesu výroby sýra několik důležitých rolí. Kromě výraznější chuti sůl také pomáhá sýr konzervovat a prodlužovat jeho trvanlivost.
Sýr podle našeho receptu má pevnou strukturu a chutí připomíná známou fetu nebo akawi, jen není tak slaný. Tento druh sýra se nejlépe hodí k úpravě ve středomořském stylu.
- Grilujte sýr se sušenou šunkou.
- Opékejte sýr s citronem na olivovém oleji.
- Vrstvěte ho se zeleninou na pizzu a zapečte dozlatova.
Zdroj: časopis Apetit