Krvavé pomeranče mají sice poněkud děsivý název, jedná se však o sladké a červeně zbarvené citrusové plody. Ukořistit je v obchodě je tak trochu vzácnost, až na ně narazíte, rozhodně naváhejte. My vám poradíme, kam s nimi a jak si užít jejich dokonalou chuť.
Krvavý pomeranč je zvláštní citrusová odrůda, nejde o běžný pomeranč. Zvenku sice vypadá podobně, ale má sytě červeně zbarvenou dužinu a šťávu.
- Červená barva je výsledkem tzv. antokyaninu, který vzniká, když citrusové odrůdy Moro, Tarocco a Sanguinello dozrávají během teplých dnů střídaných chladnějšími nocemi.
- Červená začíná podél okrajů slupky a poté pokračuje po okrajích segmentů, než se přesune do dužiny. V závislosti na ročním období, době sklizně a konkrétní odrůdě tak mohou být krvavé pomeranče červeně lemované nebo pruhované, nikoliv plně krvavé.
- Sezóna krvavých pomerančů trvá přibližně od prosince do dubna. Daří se jim ve středomořském podnebí, takže se pěstují hlavně v Itálii a Španělsku.
- Krvavé pomeranče (a všechny citrusové plody) po sklizni ze stromu už nedozrávají. To znamená, že po utržení nejsou sladší ani aromatičtější. Má to však i svou výhodu: lépe se skladují a díky tomu se dovážejí do celého světa.
Čím se krvavé pomeranče liší od klasických
Krvavé pomeranče bývají o něco menší než jiné druhy pomerančů, mají tlustou slupku, která může, ale nemusí mít načervenalý nádech. Mívají jen málo pecek a zvenku vypadají jako běžné pomeranče.
- Dužina uvnitř je zářivě tmavě růžová, kaštanová nebo dokonce tmavě krvavě červená.
- Krvavé pomeranče se obvykle loupou snadněji než jiné druhy, často mají méně semen a sladší chuť.
- Jejich sezóna, jak jsme již zmínili, trvá obvykle jen od prosince do dubna, takže mohou být hůře dostupné a dražší než běžné pomeranče.
- Kromě červené barvy mají často krvavé pomeranče také lahodnou malinovou chuť.
Jak si krvavé pomeranče užijete nejvíc
Krvavé pomeranče se hodí k přímé konzumaci. Chutnat mohou různě, podle toho, na kterou odrůdu narazíte. Obvykle jsou však méně kyselé než běžné pomeranče a mají spíše květinovou nebo natrpklou chuť, která bývá přirovnávána k chuti zralých malin.
- Některé odrůdy chuťově připomínají pomerančový džus s příchutí malin, brusinek nebo ovocného punče.
- Vzhledem k jejich dramatickému zbarvení jsou plody hlavními kandidáty na přípravu citrusových výřezů bez membrán, které využijete k dochucení či zdobení snídaní, dezertů a mnoha druhů salátů.
- Mohou se odšťavňovat nebo používat do pečiva, kterému dodávají na zajímavosti.
- Jsou sladší než běžné pomeranče. Jejich šťáva rychle kvasí a měla by se použít nebo vypít co nejdřív.
- Krvavé pomeranče lze také nápaditě použít do pomerančové marmelády nebo jako ozdobu míchaných drinků a limonád.
- Jsou dobrým zdrojem vlákniny a mají vysoký obsah vitaminu C a antioxidantů, takže mohou podpořit pravidelnost a zlepšit zdraví střevního mikrobiomu a posílit naši imunitu.
Zdroje: SpruceEats, AskTheFoodGeek, HealthLine