Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Stres a jeho vliv na naše zdraví

Je podzim, venku zataženo, prší, v práci se toho na nás navalilo hodně, děti zlobí, a ještě jste se pohádali se svým protějškem. Do toho všeho se na nás každý týden valí nová opatření a v televizi je to samý koronavirus. Není divu, že spousta z nás v tomto období podléhá škodlivému stresu, který může negativně ovlivnit naše zdraví. Jaké jsou druhy stresu, co stres způsobuje a jak se proti němu můžeme bránit?
30. 10. 2020 | Autor: Sabina Jarošová

Není stres jako stres

Stres je reakce organismu na mimořádné zátěžové situace, které mohou být psychického i fyzického původu. Když se řekne stres, vybaví se nám spíše něco negativního. Existuje ale také stres, který má na naše tělo i mysl pozitivní účinky a je pro náš život dokonce nezbytný. Jde o tzv. eustres, tedy pozitivní zátěž. Působí totiž jako motivace a díky němu se dokážeme „vybičovat“ k lepším výkonům a snáze překonávat překážky. Tento druh stresu do našeho života neodmyslitelně patří, obohacuje náš život v pozitivní smyslu a podporuje naši důvěru v sebe sama. Protikladem je pak distres, který představuje nadměrnou zátěž a může nám extrémně uškodit. Světová zdravotnická organizace o distresu mluví dokonce jako o nejzávažnějším zdravotním problému, se kterým se lidstvo potýká.

Jak vyzrát na stres? To se dozvíte v článku našeho sesterského magazínu Joy.

Co způsobuje negativní stres a jak se projevuje?

Už víme, že existuje stres pozitivní i negativní. Častěji se ale bohužel setkáváme s tím škodlivým. Distres je reakce na negativní zátěžové situace jako jsou vypětí, frustrace, vztek, nejistota, či každodenní úzkosti a obavy. Způsobit ho tedy může například hádka s partnerem, vyhazov z práce, neopětované city, opakovaný neúspěch ve škole nebo v práci, finanční problémy, ztráta blízké osoby či rozvod. A jak poznáte, že někdo bojuje s distresem? Lidé, kteří podléhají negativnímu stresu a situace se pro ně stává nezvladatelná, vykazují známky slabosti, únavy, mají problémy se spánkem i s chutí k jídlu nebo se naopak přejídají, dále mohou být plačtiví, neustále nervózní a podráždění, mají sklony myslet negativně, jsou hádaví a vzteklí.

Poznejte chutná přírodní antidepresiva

Pochmurné počasí, čas dušiček, celosvětová epidemie, sociální izolace. Všechny tyto faktory nás mohou zavést do míst,...

Vliv negativního stresu na naše zdraví

Dlouhodobý stres s sebou nese negativní důsledky na naše zdraví. Když se tělo dostane do stresové situace, začne vyplavovat dva stresové hormony: kortizol a adrenalin. Čím déle je člověk ve stresu, tím déle tyto hormony oběhem proudí, což způsobuje různá onemocnění jako jsou chronický stres, deprese, průjem nebo zácpa, obezita či naopak poruchy příjmu potravy, dále může být dlouhodobý stres příčinou cukrovky, vysokého krevního tlaku a může způsobit infarkt. Podle některých studií může mít stres vliv na propuknutí Alzheimerovy choroby nebo astmatu.

Jak se stresu bránit?

Na závěr vám přinášíme pár tipů, jak se stresu bránit:

  • Snažte se stresu předcházet jednoduše tím, že si dobře zorganizujete svůj čas, čímž předejdete stresu z toho, že něco nestíháte a nezvládáte.
  • Dodržujte zdravý životní styl, jezte pravidelně a pestře. 
  • Dýchejte. Zní to jednoduše, ale někdy opravdu stačí, když se párkrát zhluboka nadechnete a vydechnete. Představte si, jak s výdechem odchází stres a s nádechem nasáváte pozitivní energii, rázem se vám udělá lépe.
  • Hodně spěte a dostatečně odpočívejte. Únava rozhodně nepřispívá k psychické pohodě.
  • Sportujte. Při sportu se uvolňuje napětí a do těla proudí větší množství hormonů štěstí, tzv. endorfinů.
  • Obklopujte se lidmi, které máte rádi a kteří mají rádi vás. Vyhýbejte se těm, kteří vám jen vybíjí baterie, neváží si vás a nic dobrého vám do života nepřinášejí.
  • Problémy neodkládejte, ale rovnou je řešte.
  • Nebojte se sdělovat své pocity.
  • Vyzkoušejte doplňky stravy v podobě bylinek. Třezalka má pozitivní účinky na psychiku a podporuje mentální pohodu, meduňka pomáhá s nespavostí a uklidňuje nervy. Podobné účinky má také kozlík lékařský, mateřídouška nebo levandule.
  • Pokud cítíte, že už situaci nezvládáte, nebojte se požádat o pomoc.

Související

Zažeňte stres vhodně zvoleným jídelníčkem

Zažeňte stres vhodně zvoleným jídelníčkem

Sedíte den co den vystresovaní v dopravní zácpě na cestě do práce? Nebo na vás stres padá při plnění vašich pracovních...

Kysané zelí a jeho vliv na lidský organismus

Blahodárné účinky kysaného zelí jsou známé už po staletí. Vyrábí se využitím bakterií mléčného kvašení, která dodává...

Vitamin C a hravé způsoby, jak jej získat ze stravy

Ve vodě rozpustná živina nezbytná k životu a udržení zdraví, tím vším je vitamin C. Poprvé jej chemicky objevil...

5 tipů pro rychlé vaření na homeoffice

Práce na homeoffice je v tuto chvíli běžná praxe pro nejednoho z nás. Při stejném objemu práce musíme najednou fungovat...

Poznejte chutná přírodní antidepresiva

Pochmurné počasí, čas dušiček, celosvětová epidemie, sociální izolace. Všechny tyto faktory nás mohou zavést do míst,...

Co dělat, když zajídáte stres?

Už od dětství v sobě máme zakódováno, že jídlo je „lék“ na všechny naše neduhy. Copak vám maminka neříkala, že když...

Kolikrát denně bychom měli jíst?

Pět porcí, nebo tři porce jídla denně? Tato záludná otázka tíží každého, kdo se snaží jíst ve jménu zdravé výživy a...

10 zaručených tipů, jak se vyrovnat se stresem

Stres a napějí jsou bohužel nedílnou součástí našich životů. Známe to všichni – zrychlený tep, nevolnost, sevřené hrdlo...

Jídlem proti stresu a špatné náladě

Pokud máte pocit, že na vás padá podzimní únava spojená se špatnou náladou, zkuste s našimi tipy vyzrát na depresi...

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Chystáte se na velký předvánoční úklid? Pro čisticí přípravky nemusíte hned utíkat do obchodu. Mnohé velmi účinné...

Přidat komentář