0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak si zabalit na výlet, aby vám brzy nevyhládlo a nezůstali jste bez energie

svačinka
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Asi každému by se líbilo vystoupat na vrcholek hory a tam si udělat opulentní piknik. Tato představa ovšem není úplně reálná. Připravili jsme si pro vás pár rad a tipů, jak zabalit batoh na cestu, aby nebyl moc těžký a zároveň plný čerstvých dobrot.

 

Ať už patříte mezi nadšené turisty nebo spíše mezi příležitostné výletníky, určitě víte, že vydat se na cestu s prázdným žaludkem není moc příjemný zážitek. Základem je tedy batoh plný dobrot na posilněnou! Správně vybrané, připravené a zabalené jídlo vás zasytí, dodá vám energii a zároveň vám po něm nebude těžko. 

Snídaně, základ dne

Prvním krokem k vydařenému výletu je kvalitní spánek a vyvážená snídaně. Ta by vás měla pěkně nastartovat, ale zároveň by neměla být příliš těžká. Výbornou, ale kaloricky bohatou anglickou snídani proto raději vynechte, abyste si ještě tři hodiny po jídle při výstupu na kopec nevyčítali přidanou slaninu a fazole.

  • Ideální jsou vyvážené pokrmy plné čerstvých surovin bohatých na bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy.
  • Vyzkoušejte tedy do snídaně zakomponovat vejce s celozrnným pečivem a čerstvou zeleninou nebo mléčné výrobky (skvělé jsou ty zakysané) v kombinaci s čerstvým ovocem, oříšky, medem a ovesnými vločkami nebo s kvalitním müsli.  

Možná si říkáte, že v dnešní době už není nutné připravovat svačinky s sebou. Obchody, restaurace či stánky jsou na každém kroku, takže je velmi jednoduché se cestou někde zastavit a nechat se zlákat na něco dobrého. Jenže na menu podniků podél turistických tras často najdete pokrmy, které vás ani tak neobčerství jako spíše zatíží. Navíc se může stát, že vytipovaný podnik bude mít zavřeno. A co pak?

Příprava je klíčem k úspěchu

Řiďte se proto heslem, že štěstí přeje připraveným. Začněte včas, a to ideálně den předem, především pokud se chystáte na náročnější výlet. Rozmyslete si, kolik jídla budete pravděpodobně potřebovat. Mezi odpolednem stráveným lehkou procházkou v lese a celodenní túrou v horách je přeci propastný rozdíl. Zamyslete se také nad kapacitou svého zavazadla.

  • Při balení jídla je nejvýhodnější využití krabiček a boxů – ať už plastových, nerezových či skleněných, ty jsou ovšem poměrně těžké. Díky nádobám se nic nepomíchá, ani nepomačká. Navíc, pokud jednu cestou vyprázdníte, můžete v ní schraňovat třeba odpad, a pak jej doma vytřídit, nebo ji naplnit nasbíranými borůvkami, ostružinami či houbami. Prostorově úspornější variantou je potravinářská fólie nebo alobal. To je ovšem pouze jednorázové řešení. Existuje i ekologičtější varianta – zkuste se poohlédnout po ubrousku s včelím voskem
  • Vždy dobře promyslete i uspořádání věcí v batohu. Těžší a pevnější věci můžete umístit do spodní části a ty lehčí a měkčí spíše nahoru. Zároveň stojí za zvážení, kdy konkrétní položku budete potřebovat, a dle toho ji také balit.
  • Pokud počítáte, že sendviče nebo wrapy povečeříte, tak je nebalte do potravinářské fólie a nedávejte do batohu jako poslední. Kdykoliv budete něco potřebovat, budete je muset nejdříve vyndat. Dejte je tedy spíše do krabičky na dno. 

Energie sbalená na cesty

Na rychlou svačinu si zabalte dostatek zeleniny a ovoce. Jedna krabička plná cherry rajčátek, ředkviček, plátků okurky, kousků řapíkatého celeru či papriky vždy přijde vhod. Zelenina se dá snadno jíst i při chůzi a příjemně vás osvěží. Stejné je to s ovocem. To vám navíc dodá energii v podobě hroznového cukru.

  • Do batohu se více hodí tvrdší plody. Naším tipem je nakrájené jablko, které můžete opět složit a spojit gumičkou. Díky tomu nezoxiduje. K němu si do menší nádobky zabalte arašídové máslo coby dip a vyvážená svačinka je na světě.
  • Skvělou vzpruhou, která vám dodá pořádnou porci nových sil, bude i mix oříšků a sušeného ovoce, flapjacky a jiné zdravé tyčinky. Rychlou záchranou mohou být i proteinové nebo nutriční prášky, které pouze smícháte s vodou, nebo moderní nutričně vyvážené nápoje. Obsahují vše potřebné a nezaberou skoro žádné místo. 

Nezapomínejte na pitný režim!

V neposlední řadě nezapomeňte dodržovat pitný režim. Každý člověk by měl během dne vypít průměrně 2-3 l tekutin. Samozřejmě záleží na vynaložené námaze a terénu, ve kterém se zrovna pohybujete. Vždy je lepší si předem ověřit, zda se v místě, kam se chystáte, nachází obchody či pítka a přizpůsobit tomuto faktu vlastní zásoby.

  • Nejlepším nápojem na cesty je čistá voda, ale ani s minerálkou nešlápnete vedle. Pokud nepatříte k příznivcům čisté vody, zkuste ji ochutit citronem, mátou nebo bazalkou.
  • Skvělý je i domácí ledový čaj. V termosce si s sebou můžete vzít i teplé nápoje nebo dokonce polévku.

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč