Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Připravte si domácí kokosové ‚mléko‘, jde to snadno

kokosove mleko
ZDROJ: Tijana Drndarski/Unsplash
sdílet:

Kokosové ‚mléko‘ patří mezi suroviny, bez které asijská kuchyně neobejde. Patří mezi nepotradatelnou součást thajského kari, patří i do mnohých indických nebo srílanských receptů. Pokud nemáte doma zásobu plechovek kokosového ‚mléka‘, můžete zkusit vlastní výrobu. Příprava domácího kokosového ‚mléka‘ není nic těžkého, a navíc ušetříte!

‚Mléko‘ vs voda

Kokosové ‚mléko‘ jsme si oblíbili i v Evropě. Přidáváme ho třeba do dýňové polévky či kari nebo ho používáme místo klasického kravského při přípravě dezetů. Jde o důležitou součást jídelníčku veganů nebo lidí, které trápí intolerance laktózy či alergie na kravskou bílkovinu. Má přirozeně sladkou chuť, takže třeba do snídaňové kaše už nemusíte přidávat cukr.

  • Na rozdíl od jiných ořechových nápojů, se smí kokosové "mléko" v jiných jazycích označovat slovem mléko, resp. milk či Milch. V češtině však ne. 
  • Některé státy EU si vymohly legislativní výjimku a tak je například v němčině, angličtině, slovenštině či francouzštině možné na výrobcích použít označení „kokosové mléko“. Jinak je „mléko“ výhradní termín pro živočisný produkt získaný z mléčných žláz savců. 

Existuje rozdíl mezi kokosovým mlékem s kokosovou vodou:

Jak připravit kokosové ‚mléko‘ doma

Řetězce supermarketů nabízejí ve svých odděleních s cizokrajnými potravinami kokosové ‚mléko‘ v plechovce, specializované prodejny s asijskými potravinami i v tetrapaku. Jeho cena je poměrně vysoká (zhruba 50 Kč za 400 ml), ale vy si ho můžete vyrobit doma sami. Postupů je hned několik a žádný z nich není náročný:

  1. Smíchejte 250 g nastrouhané kokosové dužiny nebo sušeného kokosu a 500 ml vody. Směs důkladně rozmixujte v robotu, nechte chvíli odstát a potom pasírujte přes plátýnko. ‚Mléko‘ přelijte do sklenice
  2. V lednici se brzy oddělí tuk a kokosová voda, stejně jako je tomu v kupované konzervě. 

Zdroj informací: PotravinyInfo, dTest, ZakonyProLidi, EurLex

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Lucie Perlíková

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč