Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Historie pizzy Havaj: Vymyslel ji Sam Panopoulos se svými bratry, tehdy se stala okamžitým hitem

Pizza Havaj
ZDROJ: Chad Montano/Unsplash
sdílet:

Pizza Havaj či Hawaii od dob svého vzniku rozděluje společnost. Jedni pizzu se šunkou, sýrem a ananasem na rajčatovém základu milují, druzí nenávidí. Málokdo ví, že má tato kontroverzní pizza fascinující historii, která nás zavede na kulinářskou cestu z Itálie do Kanady. 

Historie pizzy, kterou známe dnes, se začala psát v Itálii, konkrétně v Neapoli v 17. století. První pizzerie údajně vznikla v Neapoli v roce 1830 a její název zněl Port'Alba, jak uvádí web Italy4Real. Abychom se ale dostali k pizze Havaj, musíme se posunout na jiný kontinent

  • Koncem 19. a počátkem 20. století přivezli italští přistěhovalci do Spojených států recepty na pizzu.
  • Zpočátku se pizza vyskytovala pouze v přistěhovaleckých čtvrtích, ale postupem času se rozšířila po celé zemi a stala se oblíbenou pochoutkou rychlého občerstvení.
  • Pizza se prodávala s feferonkami, žampiony, olivami ale éra experimentů měla teprve přijít. 

Hawaii není z Havaje 

Historie pizzy Hawaii (Havaj) nás zavede do Kanady, nikoli na Havajské ostrovy, jak by se mohlo zdát z názvu. Pokrm poprvé vytvořil v roce 1962 Sam Panopoulos, řecký přistěhovalec, a jeho bratři, kteří provozovali restauraci The Chatham Restaurant v Chathamu v kanadském Ontariu. Ve snaze inovovat a zpestřit nabídku je napadlo zkombinovat sladkou a slanou chuť, píše BBC

  • Jakmile se pizza Havaii objevila, stala se mezi zákazníky ontarijské restaurace okamžitě hitem. Informace o tomto novém výtvoru se začaly šířit.

Jak si tento pokrm získával oblibu v Kanadě, začaly ho do svých jídelníčků zařazovat i pizzerie ve Spojených státech a v Evropě, což se setkalo se smíšenými reakcemi. Bouřlivé debaty o tom, jestli ananas na pizzu patří, nebo ne, trvají dodnes. 

Patří ananans na pizzu, nebo ne? 

Nedávno se v Pompejích našla freska plochého chleba, který nápadně připomínal pizzu. Pizza měla žluté suroviny navrchu, a tak se milovníci pizzy Hawaii začali radovat, že jde o ananas.

O ten samozřejmě nešlo, ani by to nebylo možné, vzhledem k původu ananasu a stáří pompejské pizzy. Reportér deníku The Guardian ovšem situaci využil k tomu, aby se zeptal majitele jedné z nejstarších pizzerií v Neapoli, jestli ananans podle něj na pizzu patří. Nepatří, odpověděl majitel s jistotou v tváři. 

Zdroje informací: TheGuardian, Italy4Real, BBC

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín