Do 20 minut
Velmi snadné
Italskou národní pochoutku – pizzu není potřeba dlouze představovat. Určitě znáte její klasickou, kulatou podobu potřenou sugem a posypanou sýrem. Naše recepty se však na tvar, provedení ani škálu ingrediencí nijak neomezují. Ve výběru pod článkem najdete třeba havajské pizzové rolky nebo pizzu z pánve!
Pizza je fenomén. Ač se nejedná o úplně dietní a nutričně vyváženou stravu, může být pro její milovníky těžké si ji čas od času nedopřát. Křupavé a zároveň nadýchané těsto, sladkokyselá chuť rajčat a rozpuštěný táhnoucí se sýr z ní totiž činí velmi přitažlivé jídlo.
Kulatá pizza, jak ji známe dnes, pochází s velkou pravděpodobností z italského města Neapol. Neapolská pizza má dokonce vlastní regionální ochrannou známku. Poznáte ji podle charakteristického širokého okraje s typickými tmavě vypečenými skvrnami.
V Neapoli vznikla i ikonická pizza Margherita, která byla na počest královny Markéty Savojské vyvedena v barvách italské vlajky. Zajistil to rajčatový základ, sýr mozzarella a lístky čerstvé bazalky.
Jinak se však v Itálii i mimo ni setkáte s různými tvary, ingrediencemi i druhy těsta na pizzu. Znáte třeba sfinciuni, plněnou pizzu ze Sicílie?
Na přípravu pizzového těsta potřebujete jen několik základních ingrediencí: mouku, droždí, olivový olej, sůl a vodu. Všechny suroviny stačí společně propracovat v pružné těsto a uložit na chvíli do lednice.
Pro pečení pizzy existují speciální trouby i venkovní pece, ale určitě se obejdete i bez nich. Stačí, když vaši domácí troubu rozpálíte na tu nejvyšší možnou teplotu.
Na pizzu rozhodně patří rajčata, ne však ta čerstvá. Plátky syrových rajčat by pizzu jen zbytečně rozmáčely a ani chuťově by ji nikam neposunuly. Pokud tedy přidávat čerstvá rajčata na pizzu, tak jen jako ozdobu, nikoliv jako základ.
Co se týče ostatních ingrediencí, můžete na pizzu použít cokoliv, co máte rádi. Držte se však jednoduchého pravidla, že méně je více. Nejlépe si pizzu vychutnáte jen s pár surovinami.
Zdroj: Apetit